Aastal 2024 toob ETDM külastajateni kuus näitust ning mitmekülgse publikuprogrammi

16.2.2024

Näitus

Alanud aastal toob Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum külastajateni kuus näitust ning mitmekülgse publikuprogrammi nii lastele kui ka täiskasvanutele.

7. aprillini on avatud osana ETDMi, Eesti Tervisemuuseumi ja Ajaloomuuseumi ühisprojektist näitus „Uneversum. Rütmid ja ruumid“, mis on pühendatud magamiseks mõeldud ajale ja ruumile. ​​Näitus keskendub põnevale vahekorrale radikaalsete ideede ja traditsioonilise igapäeva vahel magamiseks mõeldud ruumide, keskkondade ja aja ning ajanäitajate kaudu. Näitusel on eksponeeritud nii välismaiste kui ka Eesti disainerite teosed, mis tegelevad magamiseks mõeldud aja ja ruumiga, alustades rohkem kui sajandi tagusest käsitlusest kuni tulevikuvisioonideni. Kuraatorituurid näitusel toimuvad veel 9. märtsil kell 13 (eesti keeles) ja 21. märtsil (inglise keeles).

Näitus “Uneversum. Rütmid ja ruumid” jääb avatuks 7. aprillini. Foto: Anu Vahtra

Esimese uue näitusena saab alates 17. veebruarist galeriis vaadata tekstiili- ja installatsioonikunstniku Maryliis Teinfeldt-Grinsi „Suuremjault mälëstustes“, kus kohtuvad tema debüütluulekogu „Kivi alla kükakile“ luulepildid ja igatsuslood tikandis. Näitusel eksponeerib kunstnik tikandiseeriat maastikumeenutustest – paikadest, mis on kuju võtnud ainuüksi kunstniku mälestustes.

Näitusega kaasneb publikuprogramm, mille raames toimub kunstnikutuur 25. veebruaril, torketikandi töötuba 4. mail ja luuleõhtu 8. märtsil. Näitus jääb avatuks 5. maini 2024.

Mai alguses vahetab esimese korruse saalis „Uneversumi“ välja näitus konkursist Eesti Disainiauhinnad ajavahemikus 2012—2022. Väljapanekus saab näha, milliseid töid ja disainereid on kümne aasta jooksul  kohaliku disaini paremikuna esile tõstetud ja väärtustatud. Näitusega on plaanis avada auhinnastamise ajalugu, selle kujunemist läbi aastate, erinevate protsesside tagamaid jpm. Auhinnatute väljatoomisega joonistub välja ülevaade valitud töödest ja disaineritest, mis loob ruumi aruteludeks disainivaldkonna ja laiema avalikkuse vahel. Näituseprojekti kureerib Sandra Nuut ja koostööpartneriks on Eesti Disainikeskus. Näitus jääb avatuks 6. oktoobrini 2024.

Galeriis näeb suvel metallikunstnik Leida Ilo loomingu ülevaate näitust, mis toob üle pika aja vaatajate ette kunstniku teoste paremiku kuid nende kõrval ka seni laiemalt esitlemata tööd. Töötades samaaegselt nii ehete kui objektidega on ta üks väheseid autoreid, kes on püsivalt tegelenud pärja ja krooni arhetüüpsete vormide lahtimõtestamisega. Kõrrelised, õied, lehed vormib ta materjali oskuslikult, kuid õrnal viisil, mis ei jäta metalli jäikusest jälgegi. Laiemalt tuntud osa tema loomingust on näiteks 1980. aastatel populaarsete Linnahallis peetud rahvusvaheliste lillepidude võidupärjad ja Eesti missivõistluste kroon (1990). Linnaruumi tehtud töödest tuntuim on kindlasti viitskulptuur „Muna“, mis valmis Tallinna Näidislinnuvabriku tellimusena 1978. aastal ja asub Loo alevikus tänaseni. 

Leida Ilo kroon, hõbe, 1977. ETDMi kogu.

Septembrist saab aga galeriis vaadata Jüri Kermiku näitust „Suffolki sõlm“, mis sai alguse 2021. aastal. Projekti fookuses on regionaalsus istemööbli materjalikäsitluses, detailides ja konstruktsioonis. Vaatluse all on Inglismaal asuva piirkonna (Suffolk) ja Eesti mööblivalmistamise traditsioonide eripärad ja ühisosa. Projekti väljund on vaatluste, võrdleva analüüsi ja sünteesi kaudu arendatud objektide sari – toolid, lauad ja arhitektoonilised eskiisid.

Oktoobris avame legendaarse ruumikujundaja ja disaineri, Eesti disainihariduse rajaja Bruno Tombergi (1925-2021) pärandit tutvustava näituse, mille kaudu avaneb Eesti disaini arengu lugu 20. sajandi teisel poolel, mil Tombergist kujunes selle valdkonna väsimatu eestkõneleja. Tema tegevuste ampluaa oli erakordselt lai ning tuginedes tema muuseumile kingitud arhiivimaterjalile on oluline osa materjalist eksponeeritud esmakordselt. Näitusel jõuavad lähivaatluse alla disainiharidus, tarbekunsti praktikal, näituse- ja ruumikujundused, eksperimentaalne näitusesari „Ruum ja Vorm“ ja palju muud.
Näituse kuraatoriks on Kai Lobjakas.

Detsembris kuni 2025. aasta märtsini näeb ühiskondlikult aktiivselt tegeva tekstiilikunstniku Signe Kivi näitust. Tema loominguliselt tihedaim aeg paigutub 1980. aastatesse. See oli periood, mil tarbekunstis toimusid ulatuslikud identiteediotsingud ja lahtimurdmine sõjajärgsele modernismile omasest tasandatud heast maitsest ja funktsionaalsusest. Signe Kivi kuulub põlvkonda, kelle jaoks olid saavutatud stabiilsus ja loodud kord igavad.
Kivi tollase loomingu keskmes olid mastaapsed trükitekstiilid. Näitusele loob kunstnik oma loomingule tugineva keskkonna, kus viitab olnule ja mõtestab selle olulisi ja tänagi kõnekaid lähtepunkte.

Sügiseks liigub kultuuripealinna Tartusse Jaanus Samma koostatud näitus “Vaikelud rahvuslikelt motiividel”, mis septembris avaneb Eesti Rahva Muuseumis.

Muuseum aitab kodumaisel disainil jõuda rahvusvahelise publikuni

Möödunud aastal toimunud rahvusvahelise projekti “Retrotopia” käigus loodud erialavõrgustiku poolt näituse tarbeks koondatud materjalidest on koostatud veebiarhiiv, milles sisaldub ka rohke Eestit puudutav materjal. See muutub laiemalt kättesaadavaks selle aasta jooksul.

Loengud ja vestlused disaini teemal

Jätkub vestlus- ja loengusari „Millal on disain?“, mis keskendub kohaliku disainiajaloo ja kaasaegsete disainipraktikate tutvustamisele. 7. märtsil toimub vestlus kunstnik ja disainer Kärt Ojaveega, kes ühendab oma teostes uusi tehnoloogiaid traditsiooniliste käsitöövõtetega, 18. aprillil peab loengu Jüri Kermik ning 9. mail räägib oma loomingust Ruth Huimerind. 

Loengud ja vestlused on avatud kõigile huvilistele ning salvestusi on võimalik järelvaadata muuseumi kodulehel ja YouTube’i kanalil.

Muuseumitunnid ja disainihommikud lastele

Alustasime sel aastal mudilastele mõeldud disainilaupäevadega, kus üheskoos saab läbi mänguliste ja loovate tegevuste avastada Eesti tarbekunsti ning erinevaid materjale, lisaks saab uusi teadmisi tekstuurist, värvist, vormist ja paljust muust!

Samuti pakume kogu aasta jooksul kõikidele kooliastmetele muuseumitunde, mis avavad ja aitavad mõtestada tarbekunsti- ja disainivälja. Muuseumitundides on väga olulisel kohal ettevalmistatud ülesannete abil ise avastamine ja teistele leitu tutvustamine. Üha rohkem peame silmas keskkonna ja jätkusuutlikkuse teemat.

Sel kevadel kutsume 7.-9. klasside õpilasi osalema disainikonkursil “Märka keskkonda – minu nutikas lahendus”, millega muuseum kutsub üles vaatama teravamalt end ümbritsevat keskkonda nii kodus, koolis kui ka nende vahel ning leidma sealt  kohti ja asju, mille puhul on tekkinud mõtteid, kuidas midagi oleks võimalik või vajalik paremaks muuta.

Žürii valitud töödest avaneb Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis 10. mail näitus, mis jääb avatuks sügiseni. Näituse lõpus kuulutatakse välja publiku lemmik.

Muuseumi uksed on avatud ka muuseumiööl, 18. mail, mis langeb sel aastal kokku rahvusvahelise muuseumipäevaga. Tänavuse muuseumiöö teemaks on “Öös on vabadust”. Kindlasti jõuavad sügisel muuseumisse ka mitmed disainifestivali Disainiöö sündmused.