Maryliis Teinfeldt-Grins. Suuremjault mälëstustes

17.02.-19.05.2024

Galerii

17. veebruarist on ETDMi galeriis võimalik näha tekstiili- ja installatsioonikunstnik Maryliis Teinfeldt-Grinsi loomingut.

Eksponeeritud on valik eelmise aasta lõpus Vana-Võromaa Kultuurikojas esitletud töödest. Näitus „Suuremjault mälëstustes“ on Maryliis Teinfeldt-Grinsi isikunäitus, kus kohtuvad tema möödunud suvel välja antud debüütluulekogu „Kivi alla Kükakille“ luulepildid ja igatsuslood tikandis.

Näituse lähtepunkt on kadu – selle alge on miski, mis on igaveseks kaduma läinud ja mida pole võimalik iial tabada, sest see võtab kuju kadumamineku hetkest alates. Säärast tühimikku ei saa täita mitte miski, paradoksaalsel moel võtab see tundmus vormi ainuüksi piiritu nostalgia ja igatsuse näol. 

Näitusel eksponeerib kunstnik tikandiseeriat maastikumeenutustest – paikadest, mis on kuju võtnud ainuüksi kunstniku mälestustes. Töid luues on ta lähtunud Prantsuse ajaloolase ja filosoofi Michel de Certeau ruumiliste lugude ideest (récits d’espace), milles kohtuvad omavahel maastik ja jutustus. Iga lugu on reisijutt, mis tähendab, et iga lugu on ruumiline praktika, mis läbib maastikus erinevaid kohti. 

Maryliis Teinfeldt-Grinsi looming on olnud kunstimaastikul äratuntavalt esil juba pikema aja vältel. Tallinnas on võimalik tema viimaste aastate loominguga tutvuda isiknäituse mahus esimest korda. Lisaks on 25. veebruarini avatud tema ühele teosele keskendunud näitus „Kes mäletab viimasena, mäletab paremini“ Tütar galeriis. 

Näituse publikuprogrammi raames toimuvad luulehommik ja torketikandi töötuba 4.mail kell 11-15.

Näitus jääb avatuks 19. maini.

Maryliis Teinfeldt-Grins (1993) on kunstnik, kes jutustab igatsuslugusid läbi maastikukujutiste. Ta kombineerib oma loomingus tikandit, fotot, gobelääni, joonistust ja murdekeelset luulet.

Teinfeldt-Grins on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli tekstiili eriala (BA, 2015). Õpingute ajal täiendas ta end Läti Kunstiakadeemia tekstiilikunsti kateedris. Ta jätkas oma õpinguid Eesti Kunstiakadeemia kaasaegse kunsti õppekaval (MA, 2022). Teda on hinnatud mitme Eesti kunstipreemiaga: Eduard Wiiralti stipendium (2019) ja Adamson Ericu stipendium (2021). Ta on pälvinud ka mitu kirjanduspreemiat, näiteks on ta kirjandusfestivali Prima vista „Esimene samm” laureaat ja murdeluule võistluse Hendrik Adamsoni peapreemia võitja. 2019. aastal pälvis ta liidu Aasta Noore Tekstiilikunstniku preemia. Kunstniku tööd on Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi kogus ning on võitnud avaliku kunsti konkurssidel preemiaid (Pärnu Riigimaja). Kunstnik kuulub Eesti Tekstiilikunstnike Liitu ja Eesti Kunstnike Liitu. 

Graafiline disain: Else Mare Lagerspetz
Videograaf: Red Serberth OÜ
Näituse toimumist toetab: Eesti Kultuurkapital, Tütar galerii

Galerii

Fotod: Hedi Jaansoo

Meediakajastus

16.02 ERR, Aktuaalne kaamera. Maryliis Teinfeldt-Grinsi uuel näitusel kohtuvad luulepildid tikanditega

18.02 ERR, Kultuuriportaal. Pildid: Maryliis Teinfeldt-Grins näituse “Suuremjault mälëstustes” avamine

19.02 Eesti Päevaleht. FOTOD | Maryliis Teinfeldt-Grins tikkis maastikumälestused ja igatsuslood näituseks

28.02 Edasi. Näitusearvustus. Egert Tammik: maa ingab tasamuodi*. Maryliis Teinfeldt-Grinsi näitused Tallinnas

7.03. ERR, Klassikaraadio, Delta. Tekstiilikunstnik ja luuletaja Maryliis Teinfeldt-Grins esineb homme õhtul Eesti Tarbekunsti ja Disainimuuseumis luuleõhtul

19.03 Echo Gone Wrong Photo reportage from the exhibition ‘Mostly in Memories’ by Maryliis Teinfeldt-Grins at the Estonian Museum of Applied Art and Design