Uneversum. Rütmid ja ruumid

27.10.2023-07.04.2024

I korruse saal

„Uneversum. Rütmid ja ruumid“ keskendub radikaalsete ideede ja traditsioonilise igapäeva põnevale vahekorrale magamiseks mõeldud ruumide, keskkondade ning aja ja ajanäitajate kaudu. Näituse lähtekohaks on rõhuv ja süvenev ajakriis, aga ka organiseerituse ja funktsionaalsuse idealiseerimine ning masinliku efektiivsuse ihalus.

Väljapanek on jagatud temaatiliselt neljaks. Esimesed kaks teemat, „Kujundades ja kujutades aega“ ja „Magamise ruum“, lähtuvad 20. sajandil korduvatest teemadest, nagu tõhusus, kiirus, kontroll, modernistlik progressiusk ja tulevikku suunatus, millele on järgnenud selle kriitika 1960. ja 1970. aastatel. Arhitektid ja disainerid on järjepidevalt püüdnud magamisaset ja sellega seonduvat paigutada, kujundada ja ümber mõtestada. Teised kaks teemat, „Kaugemad ja lähemad tulevikud“ ja „Masinate uni“, uurivad kaasaega. Siin on esitatud magamisele pühendatud situatsioonide eripärad, hirmud, konventsioonid ja inspiratsioon spekulatiivsete kunsti- ja disainiprojektide kaudu.

Olles küll pühendatud magamise ruumile, ei püüa „Rütmid ja ruumid“ anda ajaloolist ülevaadet magamistoa ega voodite ajaloost. Pigem on siin igapäevased esemed seatud kõrvuti disainiprojektide ja kunstiteostega, et anda edasi teadmist, kuidas magamisele mõeldud aega ja ruumi on nähtud ja ümber mõtestatud ning kuidas see kõik resoneerub meie tänase kogemusega.

Näitusel on tööd järgmistel kunstnikelt, disaineritelt, arhitektidelt ja organisatsioonidelt: Aet Ader, Ranno Ait, Archizoom Associati, b210, Maarten Baas, Mai Bauvald, CIAM, Joe Colombo, Eibert Draisma, Eesti NSV Metsa- ja Puidutööstuse Ministeerium, Niina Eigi, Helle Gans, Martina Gofman, Maile Grünberg, Tõnis Jürgens, Alar Kotli, Valentin Kuusk, Ilmar Laasi, Hans Leistikow, Mehaanilise Puutööstuse Aktsiaselts A. M. Luther, Kirsti Metusala, Narva Mööblikombinaat, Anett Niine, Margo Niit, Erika Nõva, Kärt Ojavee, Norman Orro, PIN Arhitektid, Poltronova, Rahvusvaheline Elektrotehnikakomisjon, Koit Randmäe, David Reinfurt, Tõnu Riit, Helga Schmid, Margarete Schütte-Lihotzky, Taimi Soo, Mööbli Eksperimentaalvabrik Standard, Tallinna Vineeri- ja Mööblikombinaat, Liisi Tamm, Asta Uustalu, Riho Vahtra, Vello Vinn, Tõnis Vint, August Volberg, Paul Wolff jt.

Kuraator: Sandra Nuut
Kujundajad: HG Arhitektuur (HGA) Andrea Ainjärv, Anna Endrikson, Evelyn Fridolin, Tomomi Hayashi
Näituse produktsioon: Valge Kuup
Graafiline disain: WWW stuudio, Ranno Ait
Näituse meeskond: Helen Adamson, Kai Lobjakas, Silvia Pärmann, Ketli Tiitsar, Toomas Übner
Toetajad: Austria suursaatkond, Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstiakadeemia, Nordic Hotel Forum, Treimann Mööbel ja Disain

Täname: Aina Alunurm, Harri Ausmaa, Avinurme Vanavara, DFF – Saksa Filmiinstituut ja -muuseum, Eesti Arhitektuurimuuseum, Eesti Kunstimuuseum, Tanel Eigi, Flat & Bound/Integral Lars Müller, Eliina Grünberg, Ignazia Favata Studio Joe Colombo, Triin Jerlei, Madis Kurss, Else Lagerspetz, Moodsa Kunsti Muuseum, Helen Oja, Poltronova, Eva Ponomarjov, Pärnu lasteaed Trall, Rahvusarhiiv, Rahvusraamatukogu, Refiner Translations, Riiklikud Muuseumid Berliinis, Hille Saluäär, Tallinna Linnamuuseum, Viimsi vald, Viini rakenduskunstiülikooli kogu ja arhiiv.

Video

Trükised

Artiklikogumik „Uneversum. Rütmid ja ruumid“

Saalivihik „Uneversum. Rütmid ja ruumid“ (PDF)

Publikuprogramm

27.10 Vestlus Helga Schmidi ja Tõnis Jürgensiga. Vestlust juhib kuraator Sandra Nuut.

23.11 Vestlus Kärt Ojavee ja Norman Orroga. Vestlust juhib kuraator Sandra Nuut.

29.02 Vestlus Eibert Draisma ja David Reinfurtiga. Vestlus toimub ingliskeeles ja seda juhib kuraator Sandra Nuut.

4.04 Trükise „Uneversum. Rütmid ja ruumid“ esitlus Vestlus Tõnis Jürgensi, Norman Orro, Sandra Nuudiga. Vestlust juhib kultuurikriitik ja Müürilehe peatoimetaja Aleksander Tsapov.

Osalemine muuseumi piletiga, Muuseumikaardi omanikele tasuta. Eelnev registreerimine pole vajalik.

Kuraatorituurid: 2.11, 6.12, 10.12, 6.01, 8.02, 9.03

Kooligruppidele pakume näitusega seotud muuseumitundi “Lülita sisse! Lülita välja!”, lisainfo: https://www.etdm.ee/haridus

Uneversum on koostööprojekt, mille raames toimuvad näitused Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis, Teatri- ja Muusikamuuseumis ning Tervisemuuseumis.

Näitusevaated

Fotod: Anu Vahtra

Meediakajastus

12.09. Õpetajate leht. Lülita sisse! Lülita välja!

26.10. ERR, ETV, Aktuaalne Kaamera Näitus “Uneversum” rõhub une olulisusele

26.10 ERR, ETV+, Aktuaalne Kaamera Куратор выставки: людям приходится сокращать количество сна, чтобы выжить в обществе

29.10 Eesti Naine Eesti Naine soovitab: kolm uneteemalist näitust ja 10 teost, mis toovad hea une

1.11 ERR, Kultuuriportaal Pildid: Tarbekunsti- ja disainimuuseumis avati näitus “Uneversum. Rütmid ja ruumid”

3.11 Sirp Kuidas sa täna öösel magasid?

20.11. Kuku raadio. Hommikuraadio Romi ja Kristjaniga: Sandra Nuut – Näitus Uneversum – Rütmid ja ruumid

23.11. ETV, OP Käime ära Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis näitusel „Uneversum“.

25.11 ERR, Kultuuriportaal Kolm Tallinna näitust ajavad une peale

5.12 Moodne Kodu 10 eset, mis näitavad meie magamistubade minevikku, olevikku ja tulevikku

16.12 ERR, Klassikaraadio. Kunstiministeerium. Uneaeg? Pildiraamat? JAA!

20.12 Eesti Tervisemuuseumi taskuhääling Sünaps

10.01 Eesti Päevaleht. Triin Jerlei „Uni pole muud kui halb harjumus

1.02 Müürileht. Sandra Nuut „Laseme masinatel magada

15.03. Sirp. Tõnis Kahu „Võibolla undki näha