Disainiöö sündmused Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseumis
13.9.2023
Sündmus
Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseum pakub Disainiöö festivali ajal võimalusi kohtuda disainerite ja kunstnike Tanel Veenre ja Marit Ilisoniga, lastele toimub selle sügise esimene disainineljapäevak ja nädala lõpetab viimane kuraatorituur näitusel “Kohalik ilu. Tallinna Juveelitehas”.
Tanel Veenre kunstnikuvestlus kolmapäeval, 20. septembril kell 17
Viimast nädalat avatud Tanel Veenre näitusel “Sinihabe” on kolmapäeval kell 17 võimalus kuulata vestlust kunstikuga. Tanel Veenre avab oma loomingut ja näitust, kus on esmakordselt eksponeeritud ehtekunstniku ja mitmekülgse disaineri viimase kümmekonna aasta jooksul valminud maskid.
Veenre maskilooming on välja kasvanud moelavadele loodud aksessuaaridest ja laetud ebamaiste detailidega. „Maske meelitas looma tung rääkida lugu. Enamasti on maski sündimise esmapõhjuseks lava, kihk võimendada moe sõnumit,“ ütleb Tanel Veenre. „Aga ma ei saa öelda, et need maskid on pelgalt dekoratiivsed – kihistusi ja lugusid on mul palju.“
Vestlusele pääseb muuseumi piletiga, millega saab külastada ka kõiki teisi näitusi. Muuseumikaardi omanikele on sündmus tasuta.
Marit Ilisoni loeng sarjast “Millal on disain?” neljapäeval, 21. septembril kell 17.30
ETDMi vestlus- ja loengusarja „Millal on disain?“ sügishooaja esimese loengu peab rahvusvaheliselt tunnustatud disainer ja kunstnik Marit Ilison neljapäeval, 21. septembril kell 17:30. Marit Ilison on mitmekülgne disainer, kelle loomingus on kesksel kohal keha ja ruum ning nende omavaheline suhe. Ta on loonud moekollektsioone, kohaspetsiifilisi installatsioone, kostüüme, näituse- ja lavakujundusi. 2013. aastast peab ta Tallinnas koos venna Peeter Ilisoniga loovateljeed Marit Ilison Creative Atelier. Tema lähenemine moele seda kontseptuaalselt ümber mõtestades sai alguse 2008. aastal valgust moega sidunud kvantfüüsikast inspireeritud magistriprojektiga „Lúmine“, millele järgnesid “Triangle Trees” (2009), „70 puuvillast kitlit“ (2011), „7SILVERMENINCOATS“ (2012), jmt. 2011. aastal pani Ilison aluse Eesti Kunstikadeemia moeosakonna ekseprimentaalvormi kursusele.
2013. aastal sai alguse tema üks tuntumaid töid, kollektsioon „Magada tahaks“ („Longing For Sleep“), mille tähendus on kõnekas tänaseni. LFS kollektsioon on olnud müügil kultuspoodides nagu 10 Corso Como, Luisa Via Roma ja Matcehfashion.com. Viimastel aastatel on ta kujundanud mitmeid interjööre, tema loodud on näiteks Lore bistroo, restoranide Lee ja Päris keskkonnad.
Loeng on avatud kõikidele disainihuvilistele, eelnev registreerimine pole vajalik!
Disainineljapäevak lastele 21. septembril kell 15.30
21. septembril toimuv uue õppeaasta esimene disainineljapäevak viib Tanel Veenre maskinäituse vahendusel „Sinihabeme“ muinasjutumaailma. Koos loetakse kuulsat Charles Perrault’ muinasjuttu ja pärast näitusetuuri ETDMi galeriis, mis on Veenre näituse ajaks muutunud salapäraseks Sinihabeme kambriks, saab töötoas igaüks endale ise maski meisterdada.
8-12 aastastele lastele mõeldud disainineljapäevakud tutvustavad lastele põnevas võtmes disainerite ja tarbekunstnike loomingut ning annavad hoogu loovale mõtlemisele, õpetavad erinevaid lahendusi leidma ning tundma materjalide eripära ja omadusi. Lisaks tehakse selgeks, mis eristab disaini tarbekunstist ning uuritakse erinevaid võimalusi tarbekunstis.
Disainineljapäevakud toimuvad iga kuu kolmandal neljapäeval kell 15.30-17.00.
Disainineljapäevaku osavõtutasu on 10 eurot ning vajalik on eelnev registeerimine aadressil haridus@etdm.ee. Palume registreeruda vähemalt kolm päeva enne disainineljapäevaku toimumist.
Kuraatorituur näitusel “Kohalik ilu. Tallinna juveelitehas” laupäeval, 23. septembril kell 13
Näituse “Kohalik ilu. Tallinna Juveelitehas” publikuprogrammis on järgmisel nädalal nii külaskäik OÜ Juveel tootmishoonesse (19.09, välja müüdud) kui ka viimane kuraatorituur laupäeval, 23. septembril kell 13). Kuraatorituuril saab osaleda muuseumi piletiga, Muuseumikaardi omanikele on tuur tasuta.
Näitus jääb avatuks 1. oktoobrini.
PECHAKUCHA NIGHT TALLINN reedel, 24. septembril kell 18 Krulli kvartalis
Reedel kell 18 algab Krulli kvartalis Disainiöö PechaKucha õhtu, kus ETDMi kuraator Sandra Nuut räägib oktoobri lõpus avanevast näitusest “Uneversum. Rütmid ja ruumid”.
PechaKucha on 2003. aastal Tokios paikneva arhitektibüroo Klein&Dytham disainerite poolt välja mőeldud viis, kuidas ideid ja loomingut teistega jagada.
Igal esinejal on vőimalik esitada oma idee 20 pildiga, igat pilti näitab arvuti 20 sekundit. Kokku kestab ettekanne 6 minutit ja 40 sekundit: taoline formaat tagab ettekannete värskuse. PechaKucha on muutunud globaalseks nähtuseks, toimudes regulaarselt üle 400 linnas.