Laste disainineljapäevakud algavad taas: septembris rännatakse Tanel Veenre maskinäitusel „Sinihabeme“ muinasjutumaailma

30.8.2023

Haridus

Tanel Veenre maskinäitus “Sinihabe” viib rännakule põnevasse muinasjutumaailma.

Alates septembrist saavad disainihuvilised lapsed taas kaasa lüüa disainineljapäevakutel, mille käigus uuritakse alati esimese asjana lähemalt ühte Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi näitust ja seejärel minnakse töötuppa. Näitusest inspireerituna luuakse seal oma kätega erinevaid maske, unikaalseid tasse ja joogiklaase; õpitakse meisterdama nii makette, lambikupleid ja märkmikke kui ka vanadest t-särkidest uusi esemeid looma.

21. septembril toimuv uue õppeaasta esimene disainineljapäevak viib Tanel Veenre maskinäituse vahendusel „Sinihabeme“ muinasjutumaailma. Koos loetakse kuulsat Charles Perrault’ muinasjuttu ja pärast näitusetuuri ETDMi galeriis, mis on Veenre näituse ajaks muutunud salapäraseks Sinihabeme kambriks, saab töötoas igaüks endale ise maski meisterdada.

8-12 aastastele lastele mõeldud disainineljapäevakud tutvustavad lastele põnevas võtmes disainerite ja tarbekunstnike loomingut ning annavad hoogu loovale mõtlemisele, õpetavad erinevaid lahendusi leidma ning tundma materjalide eripära ja omadusi. Lisaks tehakse selgeks, mis eristab disaini tarbekunstist ning uuritakse erinevaid võimalusi tarbekunstis.

Disainineljapäevakud toimuvad iga kuu kolmandal neljapäeval kell 15.30-17.00.

Disainineljapäevaku osavõtutasu on 10 eurot ning vajalik on eelnev registeerimine aadressil haridus@etdm.ee. Palume registreeruda vähemalt kolm päeva enne disainineljapäevaku toimumist. 

Disainineljapäevakute teemad ja toimumisajad 2023/2024:

21.09.2023

Tanel Veenre näitus „Sinihabe“ ja maskide valmistamise töötuba

Disainineljapäevak on peaaegu viimane võimalus külastada Tanel Veenre näitust „Sinihabe“, mis on avatud viimaseid päevi, 24. septembrini 2023. Loeme näitust inspireerinud muinasjuttu „Sinihabe“, uurime näitusel olevaid maske ja seejärel saab iga laps endale ise töötoas ühe unikaalse maski meisterdada.

19.10.2023

Püsinäitused „Kogutud teosed“ ja „Sissejuhatus Eesti disaini“ ning tassi disainimise töötuba

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis on avatud kaks püsinäitust: tarbekunstile keskenduv „Kogutud teosed“ ja „Sissejuhatus Eesti disaini“. Disaini ja tarbekunsti põhiliste tunnusjoonte väljatoomiseks uurime kõigepealt, mille poolest nendel näitustel olevad esemed erinevad. Tarbekunsti näitusest inspireerituna muudame töötoas unikaalseks ühe tassi, kasutades selleks kleepse, mis kujutavad näitusel olevaid teoseid. Disaininäituse juures uurime, kellele ja miks hakkaksime uue tassi kavandit looma ning keskendume ennekõike selle mugavusele ja funktsioonile.

16.11.2023

Näitus „Uneversum. Rütmid ja ruumid“ ning unemaski meisterdamise töötuba

Uurime uut näitust „Uneversum. Rütmid ja ruumid“ ja vaatame, mida on disainerid välja mõelnud, et luua puhkamiseks parim ruum. Lisaks arutleme, kuidas saab näiteks keset koolipäeva teistest eralduda, et rahulikult oma mõtteid mõelda või kuidas mõjutada valgust nii, et saaksime vajadusel ka keset päeva uinaku teha. Näitusesaalist läheme töötuppa, kus igaüks saab endale silmaklapid ehk unemaski disainida.

14.12.2023

Püsinäitus „Kogutud teosed“ ja kingituste pakkimise töötuba

Kuna kohe on jõulud ja ees ootab kingituste pakkimine, teeme kinkepaberile mustreid, mis on inspireeritud näitusel „Kogutud teosed“ olevatest tekstiilidest.

18.01.2024

Näitus „Uneversum. Rütmid ja ruumid“ ja maketi tegemise töötuba  

Näitusel „Uneversum. Rütmid ja ruumid“ on väljas palju põnevaid puhkamiseks mõeldud lahendusi, mis sobivad väiksesse ruumi või keskkonda, kus puhkeruumist peab saama kiiresti näiteks mängu-või tööruum. Tutvume ruumisäästliku disaini eripäraga ja töötoas teeb iga osaleja maketi, mis arvestab kaaslaste poolt välja mõeldud sihtgruppi ja probleemi.

15.02.2024

Püsinäitus „Kogutud teosed“ ja soovide märkmiku meisterdamise töötuba  

Kohe peale sõbrapäeva on hea tutvuda näitusel „Kogutud teosed“ eksponeeritud köitekunstiga, et siis seejärel töötoas õppida ise köitmist ja luua üks unikaalne soovide märkmik, kuhu saab sisse kirjutada kõik enda head tunded ja salasoovid.

21.03.2024

Püsinäitus „Sissejuhatus Eesti Disaini“ ja valgutite tegemise töötuba  

Näitusel „Sissejuhatus Eesti disaini“ uurime erinevaid valgusteid. Teeme kindlaks, milline valgusti sobiks kõige paremini koolitööde kirjutamiseks, meeleolu loomiseks, lugemiseks või elutuppa üldvalguse andjaks. Vaatame, mille poolest ning miks erinevat eesmärki täitvad valgustid erinevad. Lisaks selgitame välja, milliseid materjale ja vorme on näitusel olevate lambikuplite juures kasutatud. Mängime ise vormidega ja töötoas meisterdame etteantud materjalidest enda tuppa lambikupli.

18.04.2024

Püsinäitus „Kogutud teosed“ ja klaasikunsti töötuba

Näitusel „Kogutud teosed“ keskendume seekord klaasikunstile. Uurime lähemalt erinevaid klaasikunsti tehnikaid ja mõtleme välja teoste juurde sobivaid lugusid. Töötoas kasutame spetsiaalset lõikurit, et muuta klaaspudel joogiklaasiks või hoopis pliiatsitopsiks. Lihvime klaasi ääred ja lisame klaasivärvidega omapära.

16.05.2024

Püsinäitus „Sissejuhatus Eesti disaini“ ja  ringdisaini töötoas T-särgi disainimine

NB! Palun võta üks vana T-särk kaasa!

Näitusel „Sissejuhatus Eesti disaini“ tutvume ringdisaini põhimõtete ja olulisusega. Kui selgitused kuulatud, saavad lapsed üheskoos mõelda, mida teiste lahenduste algdisainis muuta, et neid saaks lihtsal viisil parandada või uuesti ringlusesse võtta. Mõtleme ka sellele, millisel määral eset muudaksime, kui võtaksime selle uuesti ringlusesse  kas see säilitab enda algse funktsiooni või saab sellest täiesti uus lahendus. Töötoas anname vanale T-särgile uue elu. Vajadusel paikame seda, lisame värvi või muudame lõiget. Muidugi võib juhtuda, et T-särgist saab hoopis kandekott või padjapüür.