Marit Ilisoni loeng sarjast „Millal on disain?“

21.09 kell 17.30

Vestlus- ja loengusarja „Millal on disain?“ selle hooaja esimese loengu peab Marit Ilison.

Marit Ilison on mitmekülgne disainer, kelle loomingus on kesksel kohal keha ja ruum ning nende omavaheline suhe. Ta on loonud moekollektsioone, kohaspetsiifilisi installatsioone, kostüüme, näituse- ja lavakujundusi. 2013. aastast peab ta Tallinnas koos venna Peeter Ilisoniga loovateljeed Marit Ilison Creative Atelier. Tema lähenemine moele seda kontseptuaalselt ümber mõtestades sai alguse 2008. aastal valgust moega sidunud kvantfüüsikast inspireeritud magistriprojektiga „Lúmine“, millele järgnesid “Triangle Trees” (2009), „70 puuvillast kitlit“ (2011), „7SILVERMENINCOATS“ (2012), jmt. 2011. aastal pani Ilison aluse Eesti Kunstikadeemia moeosakonna ekseprimentaalvormi kursusele.

2013. aastal sai alguse tema üks tuntumaid töid, kollektsioon „Magada tahaks“ („Longing For Sleep“), mille tähendus on kõnekas tänaseni. LFS kollektsioon on olnud müügil kultuspoodides nagu 10 Corso Como, Luisa Via Roma ja Matcehfashion.com. Viimastel aastatel on ta kujundanud mitmeid interjööre, tema loodud on näiteks Lore bistroo, restoranide Lee ja Päris keskkonnad.

Marit Ilisoni loomingut on olnud võimalik näha mitmetel isiknäitustel, kuid see on olnud kaasatud ka erinevatesse projektidesse. 2015. aastal esietendus tema kunstnikutööga lavastus “Fantastika” teatris NO99. Installatiivne teos “77 sitsi” oli eksponeeritud 2019. aastal Kumus näitusel “Sots art ja mood”. Hetkel on tema töö sarjast „Longing For Sleep“ eksponeeritud Marseille’s asuvas tsivilisatsioonide muuseumis MUCEM toimuval näitusel „Fashion Folklore“.

Oma loomingu eest on Marit Ilisonile omistatud mitmekülgset tunnustust, muuhulgas noore disaineri preemia SÄSI ja Kristjan Raua preemia. Ta on pälvinud ajakirja Vogue Talent ja eduloo tiitli ning London Fashion Week International Fashion Showcase Awardi Grand Prix’ (kõik 2014).

Avatud publikuprogrammis „Millal on disain?“ tutvustavad oma tööd tegevdisainerid ning ajaloost räägivad valdkonnas pikemalt tegutsenud professionaalid. Sari lähtub disaini mõiste pidevast laienemise, piiritlemise, hägustumise ja sõnastamise vastandlikest protsessidest. Disaini mitmetahulisus ja muutumine ajas on paratamatu ning põnev. Et aru saada sellest, mis ja millal on disain, soovime avada selle tähenduse kihistusi laiemale huviliste ringile.

Loengud ja vestlused on avatud kõigile huvilistele ning salvestusi on võimalik järele vaadata muuseumi kodulehel.

Eelnev registreerimine pole vajalik. Loengul saab osaleda sündmuse piletiga, mille hind on 4 eurot.