Trükise „Uneversum. Rütmid ja ruumid“ esitlus

4.04 kell 17

4. aprillil algusega kell 17 toimub äsja ilmunud kogumiku „Uneversum. Rütmid ja ruumid“ esitlus, mille raames toimuvat uneteemalist vestlusringi juhib Müürilehe peatoimetaja Aleksander Tsapov. Vestlusringis jagavad oma mõtteid kuraator Sandra Nuut ning Norman Orro ja Tõnis Jürgens, kelle töid näeb ka näitusel.

Põnevaid vaatenurki koondav trükis suunab mõtlema une tähendusest nii üldiselt kui ka isiklikult ning see saadab samanimelist näitusest Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis, mida näeb veel 7. aprillini.

Kaante vahele on koondatud valik näitusel osalenud kunstnike ja disainerite artikleid. Sealt leiab disaineri ja kunstniku Helga Schmidi „Ukroonia manifesti“ ja neli pikemat eesseed: Schmidi ajakriisi ja ukroonia potentsiaali uuriv „Ukroonia, ajaline utoopia. Essee sünkroonimisprotsessidest ja alternatiivsest ajast“; graafiline disainer David Reinfurt viib oma artiklis „Screen, saver“ pikemale rännakule ekraanisäästja ajaloost; kunstniku ja kirjutaja Tõnis Jürgensi artikkel „Une kontuurid“ on seotud tema loovuurimusega, mis hõlmab selliseid teemasid nagu digitaalne enesejälgimine ja -–hoole; kuraator Sandra Nuut uurib oma essees kahe 1970. ja 1980. aastatel ehitatud lasteaia – Pärnu Tralli ja Haabneeme Piilupesa juurdeehitise – magamistubade sisekujundust, voodeid ning nende loomise kontekste.

Lisaks artiklitele on kogumikus kunstniku Anu Vahtra pildistatud näitusevaated ja autorite nimestik, et talletada näitusel „Rütmid ja ruumid“ loodud seoseid ja uurimust.

„Uneversum. Rütmid ja ruumid“ on eesti- ja inglise keeles, 144 lehekülge. Trükis on esitluse päeval müügil soodushinnaga 12 eurot (tavahind 15 eurot) ning iga ostuga saab kaasa näituse jaoks valminud kollaaži reklaamlehtede põhjal, mille autoriks on Ranno Ait. Kollaaži on koondatud voodite, kušettide, diivanvoodite, tugitoolvoodite ja muude magamistuppa loodud mööblitükkide erinevad tüpoloogiad, mida toodeti, müüdi ja tarbiti 1980. ja 1990. aastate Nõukogude Eestis.