Septembris täitub ETDM Disainiöö ja Muinsuskaitsepäevade programmiga

5.9.2022

Sündmus

  • Septembrikuu on Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis eriti sündmusterohke, nii Disainiöö kui Muinsuskaitsepäevade raames toimuvad muuseumis erinevad üritused, taas algavad laste disainineljapäevakud, avame uue näituse ja veel jõuab vaatama Mare Kelpmani näitust “Värvikood”.
  • Mare Kelpmani näituse “Värvikood” lõpetab vestlus disaineriga 8. septembril kell 17.30, näitus jääb avatuks 11. septembrini. 
  • 15.septembril alustame taas lastele mõeldud disainineljapäevakutega! Septembrikuus toimuv uue õppeaasta esimene disainineljapäevak tutvustab Poola ja Eesti naisdisainereid ja nende põnevamaid töid. Näitusel “Maailm läbi esemete” uuritakse, kuidas näevad välja disainerite tööruumid, kuidas nad saavad ideid oma toodete ja uute materjalide loomiseks, kus ja kuidas nad need valmis teevad. Pärast näitusetuuri toimub töötuba, kus antakse ühele vanale kasutuks muutunud asjale uus otstarve ja läbi selle uus võimalus. Info ja registreerimine: haridus@etdm.ee.
  • 17.septembrist on avatud uus näitus “Raamatukujundaja töötuba. Jüri Kaarma ja hilisnõukogude trükikunst”, kus 17.09 kell 13–14 toimub kuraatorituur. Tuur on osa Muisuskaitsepäevade programmist.

Alates 22. septembrist jõuavad Disainiöö sündmused ka ETDMi majja. 

  • 22. septembril kell 17.30 algab kuraatorituur näitusel “Maailm läbi esemete”. Näitusel on väljas valik disainiesemeid, mis annavad ülevaate Poolas toimuvatest muutustest. Poola disainerid on kahtlemata Euroopa disainimaastikku sisse lõimunud ning „Ida-Euroopa disaineri“ või „Kesk-Euroopa disaineri“ tavapärasest sildist vabanenud. Kuraator Agnieszka Jacobson-Cielecka tutvustab näitusetuuril valitud disainerite praktikat, loomeprotsesse, isiklikke strateegiad ja lähenemist materjalile. Kuraatorituuri teist poolt juhib Triin Jerlei, kes on näituse Eesti osa kuraatoriks. Eestit tutvustavate disainerite seas on publikule nii juba ammu tuttavaid nimesid kui ka avastamisrõõmu.
  • Näituse “Raamatukujundaja töötuba. Jüri Kaarma ja hilisnõukogude trükikunst” publikuprogrammi raames linastub neljapäeval, 22. septembril kell 19.30 dokumentaalfilm „Graphic Means“ (2016, USA). Film uurib graafilise disaini arengut 1950ndatest kuni 1990ndateni. Sellest on möödunud enam kui 30 aastat, kui lauaarvuti muutis graafilise disaini loomist ja olemust. Aastakümnete vältel enne seda panid usinate tööliste käed ning mitmesugused spetsiaalsed masinad hoolikalt kokku tähed ja pildi enne nende trükki saatmist.
  • 24.septembril toimub Disainiöö programmi osana moekollektsiooni disainiprotsessi töötuba. Disaineri ja moekunstniku Anu Samarüütli juhendatud töötoas tehakse läbi moekollektsiooni loomise protsess, alustades inspiratsiooni leidmisest ja info töötlemisest kuni vormide ja lõigete arendamiseni eri meetoditega. Näiteks kasutades fotomaterjali, joonistust, vaba drapeeringut rätsepanukul. Loe lisa siit ja registreeru aadressil: haridus@etdm.ee.