Aasta 2023 näitused ja sündmused muuseumis

11.1.2023

Näitus

Uuel aastal toob Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum külastajateni kuus näitust ning mitmekülgse publikuprogrammi.

Esimese uue näituse avame juba 21. jaanuaril galeriis – selleks on “Tuba. Raili Keiv”, kus tarbekeraamika tuntud ja vähemtuntud klassikud kohtuvad perekonnana ühes serviisis. Raili Keivi loominguga koos jõuavad lauale Leo Rohlini, Anu Soansi, Velda Soidla, Annika Tederi, Anne Keeki, Henriette Tugi Nuusbergi jt teosed.

Aprilli lõpus vahetab selle välja Darja Popolitova ja Keiu Krikmanni kureeritud „Loomulikkusest”, mis seab kahtluse all “loomulikkuse” idee, mida kasutatakse sageli, kirjeldamaks nii looduslikke kui ka kultuurilisi protsesse. Osalevad kunstnikud käsitlevad ka “loomulikkuse” ja keha suhet ning vaatlevad erinevaid kehalisi orgaanilisi ja tehislikke muutusi ja mutatsioone ning nende ideoloogilist raamistust ühiskonnas laiemalt. Osalejad: Loki Dolor (Prantsusmaa), Simon Marsiglia (Rootsi/Holland), Sorcerer Sourcing (Eesti), MRZB (Itaalia, Holland), Elo-Reet Järv (Eesti), Hanna Kisch (Rootsi), Sarah Nõmm (Eesti).

Läbi suve on võimalik vaadata näitust Tallinna Juveelitehasest, mis keskendub nii tehase, selle toodangu kui seal töötanud kunstnike tutvustamisele. 1959. aastal sai Roman Tavasti ettevõtte baasil loodud, varem tehase Metallmärk ja Tallinna Juveelivabriku nime all toiminud ettevõttest Tallinna Juveelitehas, mis tegutses 1994. aastani. Selle aja vältel kujundasid toodangut paljus ka unikaalloomingu poolest tuntud Liidia Elken, Irena Loit, Igor Balašov, Leida Ilo, Urve Küttner, Kersti Rosenstrauch, Krista Laos ja mitmed teised. Nende tööstusele kavandatud söögiriistad, ehted, märgid ja vormid on paljudele küll tuttavad, ent autorid jäänud avalikkuse jaoks valdavalt anonüümseks. Juuni lõpus avaneb Eesti ühe tuntuma ehtekunstniku ja disaineri Tanel Veenre näitus „Peegli taga. Maskid”. Veenre seekordne isikunäitus toob vaatajateni sürrealistlikku ja totaalse omaruumi, mille keskmes on kunstniku pikaajaline, kuid samas ka verivärske maskilooming.

Koostöös Riia Portselanimuuseumiga jõuab publikuni näitus, mille keskmes on Riia Portselanivabriku sõjajärgse perioodi toodang, mis alternatiivina kohalikule toodangule oli osa Eesti kodukeskkonnast – seda muuhulgas ka Kunstitoodete Kombinaadi portselanmaaliateljee kaudu – ning on tänaseks kollektsionääride huviorbiidis.

Oktoobri lõpust on avatud osana ETDMi, Eesti Tervisemuuseumi ja Ajaloomuuseumi ühisprojektist „Uneversum” näitus, mis uurib aega ja ruumi unele. Näitus loob seoseid disainerite ja arhitektide ettepanekutega 20. sajandi eri kümnenditest. Näitusel saab näha disainiprojekte ja plaane, mis tegelevad ajakriisi, progressi ja mitteaktiivsuse kujutamise, spekulatiivsete visioonide ning eksperimentidega magamistoa ruumis ja asemetes. Väljapanekus on teiste seas esindatud järgmised rühmitused, kunstnikud ja disainerid, nagu Archizoom Associati, b210, Niina Eigi, Helle Gans, Tõnis Jürgens, Kärt Ojavee, David Reinfurt, Tõnu Riit, Helga Schmid, Vello Vinn, Tõnis Vint jpt.

Loengud ja vestlused disaini teemal

Jätkub sügisel​​ alanud vestlus- ja loengusari „Millal on disain?“, mis keskendub kohaliku disainiajaloo ja kaasaegsete disainipraktikate tutvustamisele. 12. jaanuaril peab selle aasta esimese loengu graafiline disainer ja kunstnik Margus Tamm, kelle üks viimaseid töid on Eesti Kunstnike Liidu kampaania “Ravikindlustus kõigile!” kujundus. 9. veebruaril toimub vestlus tänavu elutööpreemia pälvinud disaineri Matti Õunapuuga ja 9. märtsil räägib oma tööst graafiline disainer Laura Pappa, kes on muuhulgas loonud 59. Veneetsia kunstibiennaali Eesti paviljoni visuaalse lahenduse. 

Loengud ja vestlused on avatud kõigile huvilistele ning salvestusi on võimalik järelvaadata muuseumi kodulehel ja YouTube’i kanalil.

Muuseumitunnid lastele

Jätkuvad laste disainineljapäevakud, aasta esimesed viivad lapsed püsinäitusele “Kogutud teosed” ja 19. jaanuari näitusetuurile järgneb köitekunsti töötuba, kus valmib unikaalne märkmik; 16. veebruaril aga töötuba, kus keraamikajääkidest sünnivad uued lahendused. Samuti pakume kogu aasta jooksul kõikidele kooliastmetele muuseumitunde, mis avavad ja aitavad mõtestada tarbekunsti- ja disainivälja. Muuseumitundides on väga olulisel kohal ettevalmistatud ülesannete abil ise avastamine ja teistele leitu tutvustamine. Üha rohkem peame silmas keskkonna ja jätkusuutlikkuse teemat.

Muuseum aitab kodumaisel disainil jõuda rahvusvahelise publikuni. Koostöös Staatliche Museen Berliini tarbekunstimuuseumiga avatakse 2023. aasta kevadsuvel berliinis Kulturforumis suurem Kesk- ja Ida-Euroopa teise maailmasõja järgset disaini tutvustav näitus „Retrotopia”, kuhu on kaasatud ka Eesti väljapanek.

Möödunud suvel ETDM-s eksponeeritud eesti ja poola naisdisainereid tutvustav näitus „Maailm läbi esmetete” on kutsutud Gdanski Rahvusmuuseumisse ning Eesti disainiajalugu avav „Tunne Eesti disaini” (“Encounter Estonian Design”) suveks Vilniuse tarbekunsti- ja disainimuuseumisse. 

Muuseumi uksed on avatud ka muuseumimööl, 20. mail. Tänavuse muuseumiöö teemaks on “Öös on liikumist”. Kindlasti jõuavad sügisel muuseumisse ka mitmed disainifestivali Disainiöö sündmused.