Vestlus. Leipzigi koolkonnast Hollandi koolkonnani: Lääne mõjutused Eesti graafilise disaini hariduses

4.01.23 kell 17.00

Näituse “Raamatukujundaja töötuba. Jüri Kaarma ja hilisnõukogude trükikunst” lõpetab vestlus Illimar Pauli ja Enn Kärmasega, keda Jüri Kaarma õpetajatena väga hindas. Vestlus avab lähemalt kohaliku graafilise disaini hariduse juurestikku ja väheuuritud seoseid Leipzigi raamatukujunduskooli ja ERKI graafikakateedri vahel.

Nagu eelmisel vestlusõhtul Andres Tali ja Ivar Sakiga ilmnes, ei puutunud 1970.-80.aastate ERKI graafika- ja disainikoolkonnad ülemäära kokku või hoidsid selgelt erinevaid pedagoogilisi liine. Ometigi oli raamatukujundus ja tüpograafia reprodutseerimine miski, mis neid kahte osakonda ühendas. Praeguse Eesti Kunstiakadeemia graafilise disaini osakond tunnistab enda pärandina Bruno Tombergi haridusprintsiipe, ent on mõjutatud ka seostest Hollandi disainikogukonnaga, mistõttu on Eesti Kunstiakadeemia (EKA) graafilise disaini haridus Eesti laiemal disainiväljal omandanud teatava stereotüüpse maine sildiga “Hollandi koolkond”. Teisalt on EKA-s samavõrra suur rõhk teemadel nagu tüpograafia, trükised ja trükitehnikad ning isekirjastamine, mille kõigi juured ulatuvalt tugevalt ERKI-s õpetatud raamatugraafikasse. Seda aga ei ole siiani eriti teadvustatud, rääkimata sellele kõigele algtõuke andnud  Saksamaa-kogemusest. Päris mitmed graafikaosakonna tudengid käisid õppimas Leipzigi raamatukujunduskõrgkoolis ja mujal Kesk-Euroopas, mis oli toona haruldane võimalus. Kas me saame rääkida Leipzigi koolkonnast 1970.-80. aastate ERKI-s? Millised põhimõtted juhtisid raamatugraafika õpet ERKI-s? Ja kuidas oli õppida Saksamaal nõukogude Eesti kunstitudengina?

Illimar Paul on graafik. Ta õppis Eesti NSV Riiklikus Kunstiinstituudis (ERKI,1966–68) ning Saksamaal Leipzigi Kõrgemas Graafika- ja Raamatukunsti Koolis, mille lõpetas 1971. aastal raamatukujunduse erialal. Paul on töötanud Eesti Kunstiakadeemias (1972–1979 ja 1999–2001). Ta on Eesti Kunstnike Liidu auliige. Ta tegeleb vabagraafikaga (eriti siiditrükki ja värvilist linoollõiget), ka akvarelli, värvilise pliiatsijoonistuse, kollaaži ja assamblaažiga.

Enn Kärmas on fotokunstnik ja endine õppejõud. Ta õppis ERKI-s (1967–68) ning Leipzigi Kõrgemas Graafika- ja Raamatukunsti Koolis, mille fotoosakonnas omandas diplomi 1972. aastal. Seejärel õpetas ta ERKIs fotograafiat graafika ning tööstuskunsti erialade üliõpilastele aastatel 1972–1994.