Raamatukujundaja töötuba. Jüri Kaarma ja hilisnõukogude trükikunst

17.09.–08.01.2023

Galerii

Graafiline disain ümbritseb meid tänapäeval igal pool ja igaüks on graafiline disainer. Pildistamine ja fotode töötlemine, fontide ja värvide valimine, kollaažimine, kujundamine ja printimine, mis enne digirevolutsiooni olid eksklusiivsed, nõudsid aega, erioskusi ja kollektiivset pingutust, on nüüd iseenesestmõistetavad protseduurid iga arvutikasutaja jaoks. Ent veel mõnikümmend aastat tagasi võis lihtsaimgi kujundusvõte tähendada mitut tundi fotolaboris, mikroskoopilisi lõikamis-kleepimistöid, kõnesid ja kirju kirjastusse ja trükikotta, 300-kraadist sulametalli, arvukaid proovitõmmiseid ja metsikut materjalikulu.

Jüri Kaarma (1950–2011) Lasnamäe kunstnikuateljees säilinud haruldaselt põhjalik protsessiarhiiv aitab avada graafilise disaini unustusehõlma vajunud materiaalset reaalsust. Kaarma oli kujunduskunstnik, kelle loodud raamatu- ja sarjakujundusi leidub paljude

kodude ja raamatukaupluste riiulitel tänapäevalgi. Tema enesekindel hilismodernistlik tüpograafiline käekiri on alates 1974. aastast vorminud tuhandeid trükiseid. Nende kujundused sündisid hilisöistel ateljeesessioonidel, abiks kummiliim, skalpell ja fotosuurendusaparaat, mida Jüri kasutas tagurpidi kaamerana. Näitusel esiletõstetud eksponaadid selgitavad ilmekalt hilisnõukogude ajal disaineriametis kehtinud piiranguid ning nende raames sündivat leidlikkust.  

Ajal, mil paljud meie digivaimustuses küpsenud põlvkonnast otsivad kobamisi alternatiive automatiseeritud vahenditele ja standarditele, mõjub graafilise disaini tehnoloogilisse ajalukku sukeldumine nagu sõõm värsket õhku. Milliste tulemusteni võiks viia ajalooliste disainitööriistadega katsetamine tänapäeval? Fotomenetlus- ja trükiprotsesside varem tajutud puudujääke hindavad ümber sekkumised kirjadisainerilt Aimur Takk ning kirjastamisduolt Knock! Knock! Books. Näitust saadab põhjalik saalijuhis-kataloog, mille kujundus ühendab fotoladumise põhimõtted tänapäevaste digitehnoloogiatega.

Näitusel kasutatud materjalid pärinevad Jüri Kaarma isiklikust arhiivist ja näitavad tema tööprotsesse. 

Täiendavalt on kaasatud materjale Filmiarhiivist, Hoiuraamatukogust, Eesti Kirjandusmuuseumist, trükimuuseumi kollektsioonist Tallinna Raamatutrükikojas ning erakogudest. 

Kuraator: Maria Muuk

Konsultant: Eve Kask

Näituse kujundus: Aadam Kaarma

Graafiline disain: Anna Kaarma

Kirjakujundus: Aimur Takk

Ilukirjanduslik interpretatsioon: Knock! Knock! Books (Else Lagerspetz, Loore Viires)

ETDM-i töörühm: Ketli Tiitsar, Silvia Pärmann, Toomas Übner

Täname: Maarja Vannas, Merike Sokka & Tallinna ­Raamatu­trükikoda, Andres Tali, Ivar Sakk, ­Eesti Kunsti­akadeemia fotoosakond (Reimo ­Võsa-Tangsoo, Madis Kurss, Kristiina Hansen), Jörgen Loot & TYPA, Aap Tepper & Filmiarhiiv, Hoiuraamatukogu (Kalju Tammaru, Kadi ­

Sarapuu), Meelis Mikker, Juta Ristsoo, Eesti Kirjandusmuuseum

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital

Meediakajastus

8.09.2022 Rus.err.ee Галерея ETDM познакомит с искусством печати в позднесоветское время

12.09.2022 Portail. ETDMi galeriis saab rännata graafilise disaini lähiajalukku

15.12.2022 Postimees. PILDID ⟩ Heida pilk legendaarse raamatukujundaja Jüri Kaarma töötuppa

18.09.2022 ERR. Pildid: ETDM-i galeriis avati näitus hilisnõukogude trükikunstist

18.09.2022 The Baltic Guide Exhibition -“A Book Designer’s Studio. Jüri Kaarma and Late Soviet Graphic Design” has opened at EDTM in Tallinn

21.09. 2022 ERR. Aktuaalne kaamera Tarbekunsti ja disainimuuseum viib raamatukujundaja Jüri Kaarma töötuppa

23.09. 2022 Kuku raadio Ärataja: Maria Muuk – näitus “Raamatukujundaja töötuba. Jüri Kaarma ja hilisnõukogude trükikunst”

28.10. 2022 ERR Kunstiamps. Ootamatu kohtumine põhjendatud nõukanostalgiaga

04.10.2022 Edasi Näitusekommentaar. Värske pilk Eesti produktiivseima raamatukujundaja töötuppa

7.10.2022 Sirp. Ivar Sakk. Vaade kadunud maailma

19.10.2022 Eesti Päevaleht. Intervjuu kuraator Maria Muugiga

25.11.2022 Leida. Kväärtolmutamine ehk mõtisklusi pööningutelt

26.11.2022 Klassikaraadio. Kunstiministeerium. Tallinna Kunstihoone Lasnamäel ja ETDM

4.12.2022 ERR. Selgusid tänavused muuseumiauhindade nominendid

30.12.2022 Eesti Päevaleht KULTUURIAASTA KOKKUVÕTE 2022. Mida pakkus koroonapiirangutest kammitsemata kultuuriaasta?

19.01.2023 Viimsi Artiumis jagati välja muuseumide aastaauhinnad ehk Muuseumirotid

Video

Muuseumiaasta auhindade jagamisel aasta 2022 parimaks näituseks valitud “Raamatukujundaja töötuba. Jüri Kaarma ja hilisnõukogude trükikunst” oli Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi galeriis avatud 17.09.2022–08.01.2023.

Galerii. Näituse avamine

Fotod: Evert Palmets

Näitusevaated

Fotod: Aadam Kaarma