Loomulikult see ei ole nii

14.04.-11.06.2023

Galerii

Loomulikult see ei ole nii.

„Loomulikult ei ole see nii“ vaatleb loomulikkuse ideed ning selle seost looduse ja inimkehaga. Sageli viidatakse loodusele ja loodusseadustele kui millelegi üdini „loomulikule“. Inimesest ja ühiskondlikest protsessidest rääkides viidatakse sõnaga „loomulik“ sageli mingile algupärasele olekule. Ometi on nii loodus kui ka inimene ajas muutuvad – mida peetakse loomulikuks ühel ajastul, ei pruugi seda olla enam teisel. Muutused väljenduvad muu hulgas nii inimest ümbritsevas ainelises kultuuris kui ka eneseväljendusvahendites, mille abil inimesed oma mina kujundavad.

Näitusel osalevad kunstnikud uurivad inimeseks olemist läbi materjali ja skulpturaalsete aksessuaaride. Neid paeluvad nii müüdid ja rahvapärimus kui ka tehnoloogiast lähtuvad pained ja võimalused. Siinsed teosed on omamoodi kimäärid, milles põimuvad looduslik ja kunstlik materjal, kuigi alati ei ole päriselt selge, kust jookseb nendevaheline piir. Kas seesugused aksessuaarid võiksid muuta nende kandjat ning tema suhet iseendasse ja keskkonda, kus me elame?

Näituse pealkiri on laenatud transsoolise poeedi ja aktivisti Callie Gardneri (1990–2021) luulekogust, kes omakorda laenas selle Gertrude Steinilt.

Kunstnikud: Elo Järv, Hanna Kisch, Lokidolor, Simon Marsiglia, Sarah Nõmm, Sorcerer

Kuraatorid: Keiu Krikmann ja Darja Popolitova

Kujundajad: Jojo & me (Johanna Ruukholm ja Martina Gofman)

Keiu Krikmann on kirjutaja, kuraator, tõlkija ja toimetaja. Alates 2021. aastast on ta ajakirja A Shade Colder tegevtoimetaja. Ta kuulub Tallinna rakenduskunsti triennaali korraldustiimi ning on varasemalt töötanud projektiruumi Konstanet koordinaatori ja Eesti Kunstiakadeemia galerii galeristina. Tema viimased kuraatorinäitused on “Liiasusest ja keeldumisest” 2020. aastal Riia kaasaegse kunsti keskuses Kim? ja 2021. aastal Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis ning “Koolnu jalad, tekid, kangrud, muna” 2022. aastal Tallinna Linnagaleriis.

Darja Popolitova on kunstnik, doktorant ja õppejõud Eesti Kunstiakadeemias. Oma töödes kasutab ta ehteid, digitaalseid tehnikaid ning videomeediumit. Popolitova loomingut on tunnustatud 2020. aastal Eesti Kultuurkapitali aastapreemiaga, 2018. aastal Kultuuriministeeriumi ja Adamson-Ericu stipendiumitega. Samuti on ta alates aastast 2023 üks kunstnikupalga saajatest.

Publikuprogramm

15.04 kell 12 Keiu Krikmanni, Darja Popolitova ja osalevate kunstnikega tuur inglise keeles

27.04 kell 18 Darja Popolitova kuraatorituur eesti keeles 

13.05 kell 12 Keiu Krikmanni kuraatorituur eesti keeles

18.05 kell 18 Darja Popolitova kuraatorituur vene keeles

27.05 kell 13 Kollektiivi Sorcerer taaskasutusest lähtuv pulmatuti valmistamise meistriklass.

Sorcerer on viiest kunstnikust koosnev loominguline kollektiiv, kelle loomingus peegelduvad vastamisi ehe ja sünteetiline, eeterlik ja groteskne. Vajalik eelnev registreerimine aadressil haridus@etdm.ee

1.06 kell 18 Keiu Krikmanni kuraatorituur inglise keeles

Meediakajastus

14.04 Eesti Päevaleht. INTERVJUU | Krikmann ja Popolitova: hägune, muutuv ja hübriidne on ka okei olla

14.04 ERR, ETV. ETDM-is avati rahvusvaheline rühmanäitus “Loomulikult ei ole see nii”