Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis avaneb Hispaania ehtekunstniku Marta Boani näitus “Kanda või mitte kanda”

5.7.2021

Näitus

Marta Boani ehtelooming.

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi trepigaleriis näeb alates 10.juulist Barcelonas tegutseva ehtekunstniku Marta Boani loomingut, kelle omanäolised ehted oma ülimalt napi ja täpse materjalikasutusega on tekitanud rahvusvahelist huvi.

„Loomine on materjali muundamine. Mille põhjal otsustada, millest saab ja millest ei saa ehe? Kas eseme kaunistav potentsiaal annab sellele midagi juurde või võtab midagi ära? Kõigest sellest ma materjali vormides mõtlen,“ räägib Marta Boan.

„Kanda või mitte kanda“ on küsimus, millele otsivad vastuseid nii traditsioonilise kui ka kaasaegse ehtekunstipraktika austajad. Oma loomeprotsessi avades pakub Boan võimalust mõista ja samastuda ning alles seejärel otsustada. Traditsioonilise ehte olemust uurides juhatab autor vaataja justkui reaalsuse ja irreaalsuse piirile, kus valitseb värvide, vormide ja materjalide võrdõiguslikkus, ootamatu kergus ja lojaalsus, mille saavutamisele on ometi eelnenud kuudepikkune peentöö.

Boani kunstnikukäekirja on alati iseloomustanud kontseptualistliku lähenemise sümbioos väärismetallide tundmise ja valdamisega. Tema isikunäitusel ETDM-s on kunstniku uus sõrmuste sari, mis on loodud geomeetriliste elementide nagu ring, ringjoon, silinder, kera ja punkt põhjal. Kõik prototüübid on valget värvi, kuid erinevast materjalist – ehtesari toob välja, kuidas sarnased kujundid võivad erineda või vahel isegi vastandlikud näida. Näitusel on eksponeeritud teostele lisaks ka osa tööprotsessist. Samuti saab näha kaks aastat tagasi Jaapanis alustatud sarja „Fact“ kõrvarõngaid, mille kujundit dikteerib matemaatiline ülesehitus ja kuldtraadi profiili ümberkujundamine. Minimaalse materjalikogusega eksperimenteerides avaldab kunstnik vaatajatele illusioone ja üllatavaid fakte, mille taga on materjali kindlad füüsikalised omadused. „Facti“ sarja sisereeglistikku avab kunstnikuraamat.

Marta Boan õppis aastatel 1995-2000 Barcelona Ülikoolis kujutavat kunsti ja skulptuuri, 2003-2006 Ecola Massanas ehtekunsti. 2006. aastal oli ta Erasmuse programmi vahetusüliõpilane Eesti Kunstiakadeemia ehte- ja sepakunsti osakonnas. Seejärel õppis ta Barcelona Ülikoolis pedagoogilise töö aluseid, millele järgnesid õpingud EINA, UAB, Barcelona Ülikoolis, kus Boan omandas kunsti ja disaini magistrikraadi. Näitustel osaleb 2004. aastast, korraldanud neliteist isikunäitust. Viibinud residentuuris Jaapanis, USAs ja Eestis. Tema loomingut esindavad galeriid Hispaanias, Portugalis, Kanadas, Rootsis, Taanis, Saksamaal ja Jaapanis. Teinud koostööd Barcelonas sündinud minimalistliku ehtebrändiga MISUI. Tegeleb püsivalt ka ehteeriala õpetamisega.

Eestiga seovad kunstnikku õpingute ajal loodud kontaktid ja hingelähedus siinse loodusega. 2009. aastal oli Boan üks Tallinna rakenduskunsti triennaali võitjatest. Aastal 2010 korraldas koos keraamiku ja disaineri Raili Keviga näituse „oOo.o.oOo“ HOP Galeriis.

Graafiline kujundus: Jaanus Samma
Näitust toetab: Eesti Kultuurkapital, Institut Ramon Llull