Sarja „Millal on disain?“ maikuu loengu peab Martin Pärn

2.5.2023

Sündmus

Vestlus- ja loengusarja „Millal on disain?“ järgmise loengu peab disainer, õppejõud ja disainibüroo Iseasi partner Martin Pärn.Loeng toimub kolmapäeval, 3. mail kell 17:30 Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis (ETDM).

Martin Pärn on disainer, õppejõud, disainibüroo Iseasi juhtivpartner ning disainivaldkonna edendaja. Ta alustas oma õpinguid 1989. aastal Tallinna Kunstiülikoolis (ERKI) ja siirdus pärast esimest kursust õppima Helsingi Kunsti- ja Disainiülikooli, mille lõpetas 1995. aastal magistrikraadiga tööstusdisaini erialal. Õpingute jooksul täiendas ta ennast Dublini Rahvuslikus Kunsti- ja Disainikolledžis (1992-1993). Pärn on pikalt tegutsenud tootedisaini õppejõuna ning on Eesti Kunstiakadeemia ja Tallinna Tehnikaülikooli ühisõppekavade Design & Engineering (2012-2022) ja Design & Technology Futures (2017-) algataja, õppejõud ja juht. Ta on töötanud disainerina Iirimaal fototarvikute tootja Hähnel Industries Ltd. (1993) ja Soomes büroo- ja avaliku ruumi mööbli tootja Martela (1996-1998) juures. Disaineri ja partnerina on ta koos abikaasa Edina Dufala-Pärnaga asutanud disainibürood Knok (design) (1998-2009) ja Iseasi (2010-). Stuudios Iseasi tegeletakse toodete, teenuste ja keskkondade arendamisega alates meditsiiniseadmetest mööbli, elektroonikast arhitektuuri ja tuulegeneraatoritest töökeskkondadeni. Esemete ja mööbliseeriate kujundamise kõrval töötabki Pärn täna oma meeskonnaga peamiselt disaini strateegilisemal rakendamisel, viies läbi töökultuuri uuringuid, luues organisatsioonidele nende tööd toetavaid ruumilisi strateegiaid ning projekteerides muutusi toetavaid töökeskkondi. Koostööpartnerite hulka kuuluvad näiteks Extery, Intuit ja Softrend, GScan, Degritter, Elisa, Thulema, Moormann, Cobalti advokaadibüroo, Sotsiaalministeerium, Saunum, Tallinna linn ja Tartu maraton, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum ja paljud teised. Pärna disainitud tooteid on toodud esile nii rahvusvahelisel kui ka kohalikul tasandil. 1998. aastal sai tema Martelale kujundatud klapplaud „Martin“ Red Dot’i Best of the Best auhinna ning 2000. aastal valis saksa mööblidisainiajakiri MD laua 200 sajandi parima disainieseme hulka. Pärna on tunnustatud disainiauhinnaga Bruno Thulema büroomööbliseeria „Krog“ eest 2006. aastal. Bruno on pälvinud büroo Iseasi kujundatud taastusraviseade „Fleximoover“ (2016) ja keris „Saunum Premium“ (2020). 2016. aastal tunnustas Eesti Kunstiakadeemia Pärna disainihariduspreemiaga.Eduka ja tiheda disainitöö kõrval tegutseb ta ka koolitajana, osaleb erialažüriides ja teadustöödes ning näiteks 2020. aastal avaldas koos Ruth-Helene Melioranskiga uurimuse disainivaldkonnast „Avatud ja hägus. Tärkavate disainipraktikate kaardistamine.“

Avatud publikuprogrammis „Millal on disain?“ tutvustavad oma tööd tegevdisainerid ning ajaloost räägivad valdkonnas pikemalt tegutsenud professionaalid. Sari lähtub disaini mõiste pidevast laienemise, piiritlemise, hägustumise ja sõnastamise vastandlikest protsessidest. Disaini mitmetahulisus ja muutumine ajas on paratamatu ning põnev. Et arusaada sellest, mis ja millal on disain, soovime avada selle tähenduse kihistusi laiemale huviliste ringile. Loengud ja vestlused on avatud kõigile huvilistele ning salvestusi on võimalik järele vaadata muuseumi kodulehel ja YouTube’i kanalil.

Osaleleda saab sündmuse piletiga, mille hind on neli eurot. Eelnev registreerimine pole vajalik. 

Graafiline disain: Indrek Sirkel

Sarja kureerivad Kai Lobjakas ja Sandra Nuut

Toetab Eesti Kultuurkapital