Näituse „Uneversum. Rütmid ja ruumid“ lõpetab artiklikogumiku esitlus

25.3.2024

Sündmus

Aprilli alguses jõuab müügile kogumik „Uneversum. Rütmid ja ruumid“, mis kasvas välja samanimelisest näitusest Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis ja mida näeb veel 7. aprillini.

4. aprillil kell 17 esitleme põnevaid vaatenurki koondavat trükist, mis suunab mõtlema une tähendusest nii üldiselt kui ka isiklikult.

Näitusel osalenud kunstnikud, disainerid ja kirjutajad avavad trükises magamiseks mõeldud aja ja ruumidega seonduvaid mõtteid ja põhjalikke uurimusi. Näitus „Uneversum. Rütmid ja ruumid“ on pühendatud magamise ruumile selle laiendatud tähenduses. See ei püüa edasi anda magamistubade ega voodite ajalugu, vaid teadmist, kuidas magamisele mõeldud aega ja ruumi on erinevatel kümnenditel nähtud ja ümber mõtestatud. Olulisel kohal on seoste loomine ning tänase kogemuse sõnastamine. Samuti on üks lähtepunkte ajakriis, organiseerituse idealiseerimine ning masinliku efektiivsuse ihalus.

Kaante vahele on koondatud disaineri ja kunstniku Helga Schmidi „Ukroonia manifest“  ja neli pikemat eesseed: Schmidi ajakriisi ja ukroonia potentsiaali uuriv „Ukroonia, ajaline utoopia. Essee sünkroonimisprotsessidest ja alternatiivsest ajast“; graafiline disainer David Reinfurt viib oma artiklis „Screen, saver“ pikemale rännakule ekraanisäästja ajaloost; kunstniku ja kirjutaja Tõnis Jürgensi artikkel „Une kontuurid“ on seotud tema loovuurimusega, mis hõlmab selliseid teemasid nagu digitaalne enesejälgimine ja -hoole; kuraator Sandra Nuut uurib oma essees kahe 1970. ja 1980. aastatel ehitatud lasteaia – Pärnu Tralli ja Haabneeme Piilupesa juurdeehitise – magamistubade sisekujundust, voodeid ning nende loomise kontekste.

Lisaks artiklitele on kogumikus kunstniku Anu Vahtra pildistatud valik näitusevaateid ja autorite nimestik, et talletada näitusel „Rütmid ja ruumid“ loodud seoseid ja uurimust.

„Uneversum. Rütmid ja ruumid“ on eesti- ja inglise keeles, 144 lehekülge. Raamat on müügil muuseumi e-poes.