ETDMi projektialal näeb Maile Grünbergi eksperimentaalset tooli aastast 1972

21.2.2024

Näitus

Eesti Vabariigi sünnipäevanädala ning Eesti disaini päeva raames näeb ETDMis esmakordselt Maile Grünbergi haruldast eksperimentaalset istet, mis valmis aastal 1972. aastal näituste sarja Ruum ja Vorm teise näituse jaoks.

Näituste sarja kontseptsioon oli küll pakkuda eksperimentaalsust, kuid Grünberg suurendas kressiõiest inspireeritud vormi hiiglaslikuks, mis võimaldades seda kasutada ka funktsionaalse esemena. See oli aastakümneid kasutusel mugava aiatoolina. Tool on kokku liimitud vahtplasti kihtidest ning seejärel üle värvitud. Esindades 1960. aastate lõpul alguse saanud mööblieksperimentide lainet, on see objekt oma aja püüdluste üks efektsemaid näiteid.  

Orgaanilise vormiga oranž iste jõudis muuseumi kogusse kingitusena  2019. aastal ja konserveeriti 2022. aasta suvel.

Tool on eksponeeritud püsinäituse “Sissejuhatus Eesti disaini” projektialal, kus esitletakse uusi leide, objekte ja teemasid, mis aitavad paremini mõista Eesti disaini ja sellega seonduvat. Ekspositsioon vahetub 2–3 korda aastas.

Tooli autor Maile Grünberg pälvis tänavu presidendilt teenetemärgi ja tähistab 24. veebruaril ühtlasi oma sünnipäeva. Palju õnne!

Fotod: Boris Mäemets.