ETDM-is näeb Eesti Kunstiakadeemia tudengite installatsiooni „Punane laine“ – 1980. aastatel loodud revolutsiooni simulaatorist

28.11.2023

Näitus

Alates 29. novembrist näeb Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi (ETDM) fuajees Eesti Kunstiakadeemia tudengite loodud installatsiooni, mis on inspireeritud 1980. aastate videomängust “Punane Laine”, mille tegevus toimub 19. sajandi lõpus.

Eesti Rahvusarhiivist leiti vana kohver, mis anti Rahvusraamatukogus asuvale LVLup! videomängude muuseumile. Kohver sisaldas 1980. aastatel alustatud videomängu „Punane Laine“ visandeid ja erinevaid materjale. Mängu tootmine jäi tol ajal pooleli, kuna selleks vajalik tehnoloogia ei olnud kättesaadav. Õnneks oli võimalik mitmeid kohvris olevaid artefakte tuvastada ja mänguga seostada.

Mäng oli programmeeritud mängimiseks spetsiaalsel arvutisüsteemil – Commodore 64. See ambitsioonikas projekt oli mõeldud levitamiseks Lääne-Euroopas. „Punane laine“ on revolutsiooni simulaator, mille tegevus toimub 19. sajandi lõpus. Sellel on tekstiline kasutajaliides, point-and-click ekraan ja rollimängu mehaanika. Mängukomplektiga olid kaasas ka erinevad lisavahendid, nagu stereoskoopilised prillid ja värvikood, mille abil saab mängusiseseid mõistatusi lahendada.

Piiratud mälumahu tõttu kavandasid arendajad mängukogemuse parandamiseks helikasseti heliteostega, mida saab mängimise ajal kuulata.

Installatsioon on kursuse “Kaasaegse kunsti küsimused” tulemus, mille eesmärgiks on kohaliku videomängude arhiivi loomine, mida seni ei ole eksisteerinud. See on osa kursuste sarjast  VIA LAB (Videomängude laboratoorium) Eesti Kunstiakadeemias. Kõik tudengite loodud materjalid on fiktiivsed.

Installatsiooni näeb 3. märtsini.

Projektis osalevad tudengid: August Joost, Elias Kuulmann, Elise Marie Olesk, Kail Timusk, Karlotta Lainväe, Kristjan Glück, Paul Rannik, Sandra Puusepp, Taavet Kirja, Hanna Vinter, Maria Kallau, Andrea Lima

Kursust juhendas Camille Laurelli.