Disainimuuseum avas Telliskivi Loomelinnaku Väligaleriis Eesti disaini tutvustava näituse

26.4.2021

Näitus

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum (ETDM) viis osa oma püsinäitusest “Sissejuhatus Eesti disaini” fotode kujul Telliskivi Loomelinnaku Väligaleriisse ning annab võimaluse heita kiirpilgu kodumaise disaini kihtidele ka ajal, mil muuseum suletud on.

Välinäitus tõstab esile 20 näidet, mis kuni Eesti taasiseseisvumiseni on siinset disainipilti kujundanud ja igapäevaelu väga erineval skaalal puudutanud. Põhjaliku ülevaate siinse disaini mitmekülgsusest saab ETDMi samanimelisel püsinäitusel, kus näeb ligi 500 eset, kavandit või fotot enam kui 200 disainerilt või ettevõttelt. 

“Valikus on nii näiteid, mille eesti inimene kohe ära tunneb kui ka sellist materjali, mis loodetavasti üllatab ja teadmist siinsest disainist avardab,” ütleb kuraator Kai Lobjakas. “Ajaline ulatus on päris pikk, nii mahub siia 20. sajandi alguse aktiivsete noorte naiste algatusest sündinud mööblikavand, kõigile tuttav Tarbeklaas kui ka viide eksperimentaalsusele 1969. aastal alguse saanud näituse “Ruum ja Vorm” kaudu.”

20. sajandi algus oli Eestis suurte muutuste aeg. Selleks ajaks lubas kasvanud jõukus rohkem tähelepanu pöörata ka ümbritsevale argikeskkonnale – sündisid uued ettevõtted ja esimesed sisekujundusbürood. Järgmine oluline muutus toimus Teise maailmasõja järel, kui tõusis nende kunstialade tähtsus, mis olid seotud inimese ruumilise keskkonna ja argielu kujundamisega. Eestis oli fookus kergetööstusel: mööblil, valgustitel, klaasil ja keraamikal. Baltimaadest sai Nõukogude Liidu sisevälismaa ja selles oli Eestil oluline roll. Ilmuma hakkas pikaks ajaks ainsaks nõukogude kodukujundusajakirjaks jäänud Kunst ja Kodu; sündisid paljud tänaseks ikooniliseks muutunud tooted, mida Eesti kodudes kasutatakse siiani.

Välinäitus on avatud ööpäevaringselt ja iga päev kuni juuni lõpuni.

Kuraator: Kai Lobjakas

Graafiline disain: Indrek Sirkel