Aasta 2022 Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis

29.12.2022

Näitus

Aasta 2022 tõi ETDM-i seitse uut näitust ja kaks Eesti muuseumide aastaauhindade nominatsiooni ja uue vestlus- ja loengusarja „Millal on disain?”. Lisaks algasid lastele mõeldud disainineljapäevakud, jätkusid rahvusvahelised koostööprojektid ning kasvasid muuseumi kogud.

Eesti Kultuurkapitali toel tõime publikuni seitse näitust: muuseumi kogudel põhinev rüiuvaipade pärandit tutvustav „Fookus“, Poola ja Eesti kuraatorite naisdisainerite loomingule keskenduv koostööprojekt „Maailm läbi esemete“ ning rahvuslikkuse konstrueerimist lahkav, ajaloolist ja kaasaegset materjali siduv „Vaikelud rahvuslikel motiividel“, mille koostas kunstnik Jaanus Samma.

Galeriis oli eksponeeritud Kristel Saani, Eve Marguse ja Piret Hirve ning Mare Kelpmani looming. 

8. jaanuarini 2023 on galeriis avatud disainer Jüri Kaarma loomingu kaudu laiemat pilti hilisnõukogude perioodi kujundamise ja kirjastamise eripäradest tutvustav „Raamatukujundaja töötuba“ (kuraator Maria Muuk), mis on ajutiste näituste kategoorias nomineeritud Eesti muuseumide aastaauhinnale. Püsinäituste kategoorias püüab aasta parima näituse tiitlit „Sissejuhatus Eesti disaini“, mille koostamise eest on kuraator Kai Lobjakas juba pälvinud Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu aastapreemia.

Kõigi näitustega kaasnesid neid tutvustavad väiketrükised, ilmus ka raamat rüiuvaipadest.

Neljapäeva õhtuti, mil muuseum on avatud kuni kell 20, pakkusime näitusetuure, loenguid ja vestlusi nii lastele kui ka täiskasvanutele. 

Sel sügisel alustas uus vestlus- ja loengusari „Millal on disain?“, mis keskendub kohaliku disainiajaloo ja kaasaegsete praktikate tutvustamisele. Avaliku salvestuse formaadis publikuprogrammis esitlevad oma töid tegevdisainerid ning ajaloost räägivad valdkonnas pikemalt tegutsenud professionaalid. Nii need kui erinevad näitustega seotud intervjuud on järele vaadatavad muuseumi Youtube’i kanalil.

Sarja “Millal on disain” avaloengu pidas Eesti Kunstiakadeemia disainiteaduskonna dekaan ja disainer Ruth-Helene Melioranski.

Disainineljapäevakud viisid lapsed spetsiaalselt neile mõeldud näitusetuuridele ja seejärel töötubadesse, kus õpiti nii makettide tegemist kui meisterdati pühadekaunistusi.

ETDM-l oli rõõm võõrustada mitmeid külalisi ja kolleege, teiste seas Leedu rahvusmuuseumi, Riia portselanimuuseumi, Gdanski rahvusmuuseumi, Poola kultuurministeeriumi, Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu, Euroopa disainiauhindade meeskondi, Stanley Pickeri ja kaasaegse kunsti keskuse Baltic kuraatoreid. 

Lisaks on ETDM-l traditsiooniliselt oluline roll Eesti Kunstiakadeemia, Viljandi Kultuuriakadeemia ning Pallase programmides erinevate kursuste kaudu aasta vältel.

Muuseumi kogud kasvasid

ETDMi kogud täienesid traditsiooniliselt tänu Eesti Kultuurkapitalile kaasaegsete autorite loominguga, teiste seas Aap Piho, Oliver Kanniste, Tanel Veenre, Triin Kuke, Ingrid Alliku ja Mariliis Teinfeldt-Grinsi teostega. Varasemast kunstipärandist lisandusid muuseumi kogusse Leo Rohlini poolt Tallinna Ehituskeraamikatehasele kavandatud Vilepillipuhuja sarja näidised ja kümnekonnast esemest koosnev valik Jüri Kodrese kaubamaja nahatöökojas valminud esemetest. Kingitusena võeti konserveerituna arvele Maile Grünbergi 1972. aastast pärinev eksperimentaalne kressiõiekujuline tool. 

Omandati ka Amsterdamis välja antud ja seal tegutseva disaineri Elisabeth Klementi poolt  kujundatud moega seotud tarbijakäitumist ja taaskasutatud materjali potentsiaali analüüsiv trükis Our Rags Magazine (toimetajad Aiméeee Zito Lema ja Elisa van Joolen).

ERMi juhitud projekti raames digiteeriti 2022. aastal ligi 900 eset ETDMi klaasikogust, lisaks valik naha- ja köitekogusse kuuluvatest museaalidest. Digiteeritud materjal jõuab Muisi 2023. aasta suveks. Kogudele paremate hoiutingimuste loomiseks ning selleks, et tagada eesti tarbekunsti ja disaini kogumise jätkamine, renditi senisele lisaks ligi 200 ruutmeetrine ruum, millesse kolmimine on toimunud sügise ja talve jooksul ning jätkub ka uuel aastal. 

Mitmetahuline koostöö

Jätkus koostöö disainiplatvormiga Adorno, mille kaudu eksponeeriti valikut eesti disainerite loomingut Londoni disaininädala raames nii füüsiliselt kui ka digitaalselt. Tehti tihedat koostööd Eesti Disainikeskusega seoses Euroopa Disainiauhindade korraldamisega ning erinevate Eesti kunstikõrgkoolidega hariduse valdkonnas. Süsteemne koostöö eesti disainiajaloo tutvustamiseks on toimunud ka koostöös Delfi Meedia portaaliga Moodne Kodu ja ajakirjaga Pööning, kus ilmus artikleid kogu aasta vältel.

Artiklisari ajakirjas Pööning avab erinevaid peatükke Eesti tarbekunsti- ja disainiajaloost.

Jätkus ka koostöö Berliini tarbekunstimuuseumiga, mille tulemust saab näha juba 2023. aasta kevadsuvel, kui Kulturforumis on eksponeeritud suurem Kesk- ja Ida-Euroopa teise maailmasõja järgset disaini tutvustav näitus Retrotopia”, kuhu on kaasatud ka Eesti väljapanek.
ETDM on olnud aktiivselt tegev rahvusvahelises tarbekunsti- ja disainimuuseume ühendavas ICOMi alakomitees ICDAD ning disainimuuseumide juhtide võrgustikus AAD. Aastast 2022 kuulub ETDM ka Eesti ligi 30 kunstiasutust koondavasse liitu KAEL.

Muuseumis on aasta vältel praktikal olnud mitmed suurepärased tudengeid, teistest pikemalt on muuseumisse valdkonnast võlutuna jäänud Birgit Tohter, kes jätkab tuleva aasta kevadeni. Meil on hea meel, et ETDMi tiim kasvas sel aastal ühe kolleegi võrra: kuraatorina liitus ETDM-ga 2022. aastal mitmeid projekte initsieerinud ja kureerinud ning seni aastaid Eesti Kunstiakadeemia graafilise disaini osakonnas töötanud Sandra Nuut

Aitäh, et olite 2022. aastal meiega ja kohtumiseni uuel aastal!