Näitus „Maailm läbi esemete” tutvustab Poola ja Eesti kaasaegsete naisdisainerite loomingut

9.6.2022

Näitus

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis näeb alates 17. juunist näitust „Maailm läbi esemete”, mis vaatleb kahe riigi, Eesti ja Poola, naisdisainerite loomingut. Peale disainerite loodud esemete tutvustab näitus ka disainereid endid, nende mõtteid oma töö olemusest – kokku 33 silmapaistvat naist kaasaegses disainis.

“Eestit tutvustavate disainerite seas on publikule nii juba ammu tuttavaid nimesid kui ka avastamisrõõmu, samas kui Poola väljapanek pakub suurepärase võimaluse võrrelda kahe riigi kaasaegset disaini, tarbekunsti, maitset ning üldiselt disaini hetkeolukorda,” ütleb näituse kuraatori Triin Jerlei. “Kaht näitust ühendab fookus disainil kui protsessil ja loomingul. Esiletõstetud disainerite ja nende loomingu kaudu saab publik ka mõtiskleda valdkonna mitmekesisuse üle, kogedes nii materiaalset kui ka immateriaalset tööd, mis viib eseme sünnini.”

Lisaks ülevaatele Poola ja Eesti disainimaastikust pakub näitus võimalust võrrelda näitusel osalevaid maid ja inimesi riigipiiridest sõltumata. Disain on aja jooksul peegeldanud kultuurilisi, ühiskondlikke ja majanduslikke muutusi. Naiste mõju ja panus nendesse muutustesse on üha kasvanud. Nad etendavad aktiivsete peategelaste, sõltumatute mängijate ja mõtlejate, mitte muusade ja toetajate rolli. Viimasel kümnendil on teadlikkus ja terviklik mõtlemine muutunud disainiprotsessides tähtsamaks kui efektsed ja lühiajalised sooritusomadused, mida oleme disainis varem näinud.

Poola disainerid on kahtlemata Euroopa disainimaastikku lõimunud ning „Ida-Euroopa disaineri“ või „Kesk-Euroopa disaineri“ tavapärasest sildist vabanenud. Veel kümme aastat tagasi oli Poola endiselt juhtivate disainibrändide alltöövõtja, Poola disaini iseseivsa brändina ei eksisteerinud. Tänapäeval tunnustatakse Poolat kui strateegilist disaini- ja äripartnerit, kes ühendab endas eheda meisterlikkuse, kvaliteedi ja mõistlikud hinnad.

„Maailm läbi esemete. Naised Poola kaasaegses disainis“ on rändnäitus, millega koos korraldatakse igas võõrustavas riigis näitus naistest kohalikus kaasaegses disainis. Eesti on näituse esimene võõrustaja. 

Näituse Poola osa valmistas ette Gdański rahvusmuuseum ja Eesti osa Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum.

Osalevad Poola disainerid: Agnieszka Aleksandra Bar, Alicja Bielawska, Alicja Patanowska, Anna Bera, Izabela Sroka & Julia Cybis, Justyna Popławska, Karina Marusińska, Karina Królak & Patrycja Smirnow, Magda Jurek, Maja Ganszyniec, Malwina Konopacka, Maria Jeglińska Megi Malinowsky, Monika Patuszyńska, Róża Brito, Wiktoria Szawiel.

Osalevad Eesti disainerid: Reet Aus, Raili Keiv, Mare Kelpman, Mariana Laan, Annike Laigo, Kristel Laurits, Krista Leesi, Mari Masso, Kärt Ojavee, Darja Popolitova, Kateriin Rikken, Stella Runnel, Anneli Tammik, Johanna Tammsalu, Johanna Ulfsak. 

Poola ekspositisoon:

Kuraatorid: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Gian Luca Amadei, Dario Lombardi
Näituse kujundus: Dominika Janicka
Graafiline kujundus: Kasia Kubicka

Eesti ekspositsioon:

Kuraator: Triin Jerlei
Näituse kujundus: Maria Pukk, Ivar Lubjak / Oaas Arhitektid
Kujunduses on kasutatud arhitektuuribüroo 3+1 poolt väljatöötatud eksponeerimismooduleid.
Graafiline kujundus: Kasia Kubicka, Indrek Sirkel
Fotograaf: Rene Suurkaev
Toetaja: Eesti Kultuurkapital