Vestlus näituse “Triiv” kunstnike ja kuraatoriga

26.05 kell 17.30

Piret Hirv ja Eve Margus näituse "Triiv" avamisel.
Piret Hirv ja Eve Margus näituse “Triiv” avamisel.

26. mail, algusega kell 17.30 toimub vestlus näituse „Triiv“ kunstnike Piret Hirve ja Eve Marguse ning kuraator Villu Plingiga.

Vestlust juhib Juss Heinsalu. Osaleda saab muuseumi piletiga, eelnev registreerimine pole vajalik.

Näitust „Triiv“ saab ETDM-i trepigaleriis vaadata kuni 29. maini.

Piret Hirve (1969) ja Eve Marguse (1972) ühine ajalugu on pikk. Nad olid aastatel 1993–1997 kursusekaaslased Tallinna Kunstiülikooli (EKA) ehte- ja sepakunsti osakonnas, üheskoos jätkati samas magistriõpinguid. Juba õpingute ajal asusid mõlemad professor Kadri Mälgu juhitud osakonnas tööle. Tänaseks on mõlemast saanud uue põlvkonna ehtekunstnike põhikoolitajad. Nende juhendamisel toimub ulatuslik ja sügav erialaõpe, milles on suur rõhk üliõpilaste ettevalmistamisel iseseisvaks näitusetegevuseks. 

Mõlemad kunstnikud kuuluvad nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt tunnustatud ehterühmituse õhuLoss, mille liikmed  on veel Kadri Mälk, Tanel Veenre, Kristiina Laurits ja Villu Plink. Näitustel osalevad 1996. aastast, alates 1999. aastast enamasti koos rühmitusega õhuLoss. Ühiselt on korraldatud näitusi nii galeriides, muuseumides kui ka alternatiivsetel pindadel ning välja on antud mitmeid meelihaaravaid trükiseid. Mõlemad kunstnikud kuuluvad Eesti Kunstike Liitu. Nende peent materjalitunnetust on märgatud Eesti muuseumimaastikul, kus nad on hinnatud esemeliste väljapanekute konsultandid ja teostajad. Ühiselt jagatakse ateljeed, on tehtud ka duonäitusi (viimati 2014. aastal Hop galeriis), väikeseeriaid ja tellimustöid. Nende tööd kuuluvad Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi kogusse, aga ka kollektsioonidesse Šveitsis, Prantsusmaal, Saksamaal ja Hollandis.

Piret Hirve loomingu keskmes on kohalolu ja puudumise piiri määratlemine nii isiklikus kui ka avatud ruumis. Aimatavad kokkupuutepunktid, puudutused, kogetud vaated, kaugus ja lähedus visanduvad peenkohrutustena paberõhukesel hõbedal tundlikeks joonistusteks, mis enese märkamiseks ja avamiseks sunnivad teravdama vaataja kõiki meeli.

Eve Margus tegeleb loomingus nähtamatu piiri kompamisega materjali koospüsimise ja täieliku hajumise vahel. Motiivid loodusest, fragmendid minevikust ja kogetust on timmitud habrastest kividest, luust ja sarvest paljastunud õhkõrnaks mateeriaks, mida toetab oskuslikult äärmuseni redutseeritud tugistruktuur.

Näituse kuraator ehte- ja visuaalkunstnik Villu Plink (1977), kes on koostanud ja kujundanud mitmeid näitusi, kuulub Eesti Kunstnike Liitu ja rühmitusse õhuLoss.