ETDMi raamatuklubi: Jukka Viikilä “Akvarellid Engeli linnast”. KOHAD TÄIS!

13.06 kell 18

ETDMi raamatuklubi kutsub kõiki kirjandus- ja disainihuvilisi heas seltskonnas mõtteid vahetama raamatute üle, mille autoriteks vôi tegelasteks on disainerid, (tarbe)kunstnikud või kollektsionäärid ja mis viivad rännakutele põnevatesse hoonetesse, kunstikogudesse, disainistuudiotesse.
Aga võibolla võtame kunagi ette hoopis mõne Graham Greene’i raamatu, kes on vaieldamatult kuulsaim kirjanik – ja tõenäoliselt ka tuntuim inimene üldse – kes muuseumi külastanud on: kui Graham Greene esimest Eestis käis 1934. aasta kevadel “ilma erilise põhjuseta”, nagu ta kirjutab oma memuaarides “Ways of Escape” (“Põgenemise viisid”) “, tutvus ta lennul Riiast Tallinna toonase Briti asekonsuli Peter Edmund James Leslie’ga. Mehed lugesid lennu ajal juhuslikult ühte ja sama raamatut, sõbrunesid seetõttu kohe ja saabumisel jõi Greene Leslie’ga Lai tänav 17 Briti saatkonnas teed ning siis avastasid nad koos vanalinna. Just siin tegutseb praegu ETDM ja nüüd ka ETDMi raamatuklubi.

Klubi koguneb umbes kord kuus muuseumis ja ilusa ilmaga muuseumi vaikses ja rohelises sisehoovis. Muidugi hoiame siin majas elus traditsioone ja pakume kirjandusest huvitatud külalistele teed (ja kindlasti veel midagi, nagu kahtlemata läks ka Graham Greene’i külaskäigu puhul)!

Klubi teine kohtumine leiab aset 13. juunil, kui loeme Soome kirjaniku Jukka Viikilä romaani „Akvarellid Engeli linnast”. See on alguses revalis (Tallinnas) arhitektina töötanud ja hilisema Helsingi linnaarhitekti Johan Carl Ludvig Engeli fiktiivne päevaraamat aastatest 1816‒1840.
Revalis ja Turus karjääri alustanud sakslane näib aimavat vastuseid keisri soovidele. Tema pliiats paneb paberile ampiirstiilis linnakeskuse: senatihoone, ülikooli, selle raamatukogu ja valendavasse kõrgusesse pürgiva toomkiriku. Arhitekti päeviku sissekannetes kangastuvad üksteise järel hooned ja tänavatevõrk, millest tuntakse Helsingit ka täna.
Ainult kuus aastat, lubas Engel oma naisele Charlottele. Kumbki ei osanud aimata, et Helsingist saab arhitekti elutöö. Ja kõigel on oma hind.

Autor Jukka Viikilä (sünd 1973) on Soome kirjanik ja dramaturg, kes elab Helsingis ja on varem kirjutanud peamiselt luulet. „Akvarellid Engeli linnast” on tema esikromaan.

Raamat pälvis 2016. aastal Soomes ilukirjanduse vallas kõrgeima tunnustuse, Finlandia preemia.

Klubis osalemiseks oleks hea raamat läbi lugeda, selle saab nii raamatukogudest kui kauplustest praegu väga soodsa hinnaga. Aga tule ka siis, kui loetud on vaid pool või isegi veerand!

Muuseumikaardi omanikele on klubi täiesti tasuta, aga kuna osalejate arv on piiratud, palume endale ikkagi tasuta pääsme võtta Fientast. Kõigi teiste jaoks on klubis osalemine muuseumipileti hinnaga (8 eurot), millega saab samal päeval külastada ka kõiki näitusi! (Muuseum on 13. juunil avatud kell 11-20.)