Kuraatorituurid näitusel “Uneversum. Rütmid ja ruumid”

2.11, 15.11, 6.12, 10.12.

Näituse “Uneversum. Rütmid ja ruumid avamine”. Foto: Evert Palmets.

„Uneversum. Rütmid ja ruumid“ keskendub põnevale vahekorrale radikaalsete ideede ja traditsioonilise igapäeva vahel magamiseks mõeldud ruumide, keskkondade ja aja ning ajanäitajate kaudu. Näitusel on eksponeeritud nii välismaiste kui ka Eesti disainerite teosed, mis tegelevad magamiseks mõeldud aja ja ruumiga, alustades rohkem kui sajandi tagusest käsitlusest kuni tulevikuvisioonideni.

Idee kaasaegsest magamistoast ei ole vanem kui 200 aastat ja väsimuse mõistet enne 1860. aastaid teaduse vallas ei kasutatud. Ometi räägiti juba 19. sajandi lõpus väsimuse epideemiast. 1943. aastal avaldas ajakiri Time arhitekti ja leiutaja R. Buckminster Fulleri eriskummalise mõtte magamise kohta, nimelt: „Uni pole muud kui halb harjumus.“ Tänaseks oleme aga jõudnud lisaks kõige muu jälgimisele, parendamisele ja efektiivsemaks muutmisele ka oma une digitaalse mõõtmiseni ja hoolika jälgimiseni. Selle vahele mahuvad veel 1960. ja 1970. aastad, kui mitmed disainerid püüdsid elukeskkonda kriitiliselt ümber mõtestada, muutes seda paindlikumaks ja vastavaks üha liikuvamale eluviisile.

Kuraator Sandra Nuudi juhtimisel viib tuur läbi väljapaneku, mis on jagatud temaatiliselt neljaks. Esimesed kaks teemat, „Kujundades ja kujutades aega“ ja „Magamise ruum“, lähtuvad 20. sajandil korduvatest teemadest, nagu tõhusus, kiirus, kontroll, modernistlik progressiusk ja tulevikku suunatus, millele on järgnenud selle kriitika 1960. ja 1970. aastatel. Arhitektid ja disainerid on järjepidevalt püüdnud magamisaset ja sellega seonduvat paigutada, kujundada ja ümber mõtestada. Teised kaks teemat, „Kaugemad ja lähemad tulevikud“ ja „Masinate uni“, uurivad kaasaega. Siin on esitatud magamisele pühendatud situatsioonide eripärad, hirmud, konventsioonid ja inspiratsioon spekulatiivsete kunsti- ja disainiprojektide kaudu.

Kuraatorituurid toimuvad: 2.11 kell 18 , 15.11 kell 17 (inglise keeles) , 6.12 kell 17, 10.12 kell 13.

Eelnev registreerimine pole vajalik. Osalemine muuseumi piletiga, Muuseumikaardi omanikele tasuta.