Kuraatorituur näitusel “Raamatukujundaja töötuba. Jüri Kaarma ja hilisnõukogude trükikunst”

17.09. kell 13-14

Näituse “Raamatukujundaja töötuba. Jüri Kaarma ja hilisnõukogude trükikunst” kuraatorid.

Jüri Kaarma (1950-2011) nimi ei pruugi olla tuttav kõigile, küll on aga seda tema tööd. Raamatugraafik Kaarma kujundatud on näiteks “Loomingu raamatukogu” sari ja ajakiri “Vikerkaar”, Eesti entsüklopeedia, luulekogud “Ma olin Jüri Üdi” ning “Jüri Üdi ja Juhan Viiding. Kogutud luuletused”. Tema loodud raamatu- ja sarjakujundusi leidub raamatupoodide, antikvariaatide ja ka restoranide sisekujunduslikel raamaturiiulitel tänapäevalgi.

Kuraatorituur äsja avatud näitusel Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi galeriis tutvustab Kaarma loomingut ja graafilise disaini tehnoloogilist ajalugu. Veel mõnikümmend aastat tagasi võis lihtsaimgi kujundusvõte tähendada mitut tundi fotolaboris, mikroskoopilisi lõikamis-kleepimistöid, kõnesid ja kirju kirjastusse ja trükikotta, 300-kraadist sulametalli, arvukaid proovitõmmiseid ja metsikut materjalikulu.

Ent väljakutseid ei seadnud ainult tehnoloogia, nõukogude ajal oli disaineri tööle seatud hulk piiranguid – näitus räägib mitmest väga nutikast lahendusest, millega disainerid neid ületasid. Ajal, mil paljud meie digivaimustuses küpsenud põlvkonnast otsivad kobamisi alternatiive automatiseeritud vahenditele ja standarditele, mõjub see nagu sõõm värsket õhku.

Kuraatorituuril saab osaleda muuseumi piletiga, eelnev registreerimine pole vajalik.

Tuur kuulub Muinsuskaitsepäevade programmi.