Jüri Kermiku loeng sarjast „Millal on disain?“
18.04 kell 17.30
Loengu- ja vestlussarja „Millal on disain?“ aprillikuu loengu peab disainer, disainiajaloolane, õppejõud ja Eesti Kunstiakadeemia professor Jüri Kermik.
Jüri Kermik on õppinud Eesti NSV Riiklikus Kunstiinstituudis (ERKI) sisearhitektuuri ja mööblidisaini (1982) ning lõpetanud Londoni Kuningliku Kunstikolledži doktorikraadiga 1998. aastal. Kermik on töötanud põllumajandusministeeriumi konstrueerimisbüroos arhitektina, kunstikombinaadi Ars ja kunstifondi peakunstnikuna. Disainerina on Kermik enim tegelnud istemööbli, valgustite ja nende materjalidega. 1980. aastate teises pooles tegi ta koostööd näiteks Soome mööblifirmaga Avarte. Ta on kujundanud interjööre nagu muusikaakadeemia aula (1983), Viru hotelli varietee baar (1986), teinud ka ruumiinstallatsioone. 1980. aastate lõpust on pärit mitmed tema kujundatud unikaalsed eksperimentaalsed istmed: „Teacher I“ (1989), „Origami“ (1989) ja „Kimalane“ (1990). Huvi istemööbli vastu on jätkuv ning Kermik on loonud toolide väikeseeria „Äksi“ (2002) ja „Punutud tuul“ (2012). Kermiku fookuses on olnud vineeritehnoloogia ajalugu mööblidisainis, mida ta uuris õpingute ajal Londonis ning mis kulmineerus doktoritööks kasvanud käsitlusega Lutheri vabriku ajaloost. 2002. aastal avaldas ta oma dissertatsiooni põhjal koostatud raamatu „A. M. Luther 1877–1940. Materjalist võrsunud vormiuuendus“.
Kogu karjääri vältel on Kermik olnud aktiivne näitusetegevuses. Tudengipõlves teostas ta aktsioone nagu ruumiinstallatsioon Kõpu pargis (koos Vello Soaga, 1979) või ekspeditsioon Ruhnu saarele (koos Hardi Volmeri, Ott Sandrakiga, 1979). Hiljem kureeris ja kujundas koos Toivo Raidmetsaga noorte kujundajate grupinäituse „Aeg ja koht“ (1986) Tallinna Kunstihoone galeriis. Tema töid on kaasatud ülevaatenäitustele nagu „Soome disain“ (1992) Karlsruhes, „Young British Design“ (1998) Haus galeriis Londonis ja Sainsbury kunstikeskuses Norwichis (2002–2003), EcoDesign (2009, 2010, 2011, 2012) Helsingis ja „Central European Deisgn: A Shared Legacy, Common Roots“ (2012) Holoni Disainimuuseumis Iisraelis kui tuua esile mõned näited. Hetkel on Kermikul töös projekt „Teine Tapp“, mis päädib näitusega ETDMi galeriis käesoleva aasta sügisel.
Tema akadeemiline karjäär sai alguse 1998. aastal õppekava juhina Northumbria Ülikoolis. Alates 2003. aastast töötas Kermik õppejõuna Brightoni Ülikoolis ning 2022. aastal valiti ta Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonna professoriks. Kermik osaleb rahvusvahelistes koostööprojektides, on panustanud disainihariduse edendamisse näiteks uurimusartikliga „Design and Craft – a changing relationship at the heart of design education“ (2012) ja mitmete konverentsiettekannetega.
Kermik on olnud ka legendaarse kodukujundusalmanahhi “Kunst ja kodu” koostaja 1980. aastate lõpus koos kunstiajaloolase Krista Kodresega. Ta on panustanud disaini- ja sisearhitektuuriuurimusse. Lisaks põhjalikule Lutheri vabriku ajaloo uurimisele kureeris ta 2018. aastal ETDMis näituse „Uus vaev. Eesti noor disain 1980. aastatel“, millega kaasnes samanimeline allikamahukas kataloog.
Avatud publikuprogrammis „Millal on disain?“ tutvustavad oma tööd tegevdisainerid ning ajaloost räägivad valdkonnas pikemalt tegutsenud professionaalid. Sari lähtub disaini mõiste pidevast laienemise, piiritlemise, hägustumise ja sõnastamise vastandlikest protsessidest. Disaini mitmetahulisus ja muutumine ajas on paratamatu ning põnev. Et arusaada sellest, mis ja millal on disain, soovime avada selle tähenduse kihistusi laiemale huviliste ringile.
Loengud ja vestlused on avatud kõigile huvilistele ning salvestusi on võimalik järele vaadata muuseumi YouTube’i kanalil. Osaleda saab sündmuse piletiga, mille hind on neli eurot. Eelnev registreerimine pole vajalik.
Graafiline disain: Indrek Sirkel
Jüri Kermiku foto: Iris Kivisalu
Sarja kureerivad Kai Lobjakas ja Sandra Nuut
Toetab Eesti Kultuurkapital