ETDMi sünnipäeva-eri: Jari Järvelä “Aino A.” ja Heikki Aalto-Alaneni “Armastan sinus inimest”

18.08 kell 18

Südasuvine raamatuklubi kohtumine langeb kokku ETDMi sünnipäevaga, mida muuseum tähistab töötubade, tuuride ja tasuta jäätisega!
Vajalik on eelnev registreerumine, mida saab teha siin.

Kell 18 algavas raamatuklubis räägime aga kahest Soome kirjanduse teosest, mida ühendab Aino Aalto. Maailma ühest tunnustatumast tipparhitektist Alvar Aaltost on kirjutatud suur hulk raamatuid ja artikleid, uusi teoseid ilmub tänini. Senistes biograafiates on aga suuresti varju jäänud Aino roll ja panus – nüüd selgub, kui oluline see oli. Aino oli arhitekt, disainer ja perefirma Arteki tegevjuht, Alvari võrdväärne ja lahutamatu partner nii töös kui ka eraelus.

Heikki Aalto-Alanen räägib raamatus “Armastan sinus inimest. Aino ja Alvar Aalto lugu” (2022) perearhiivist pärit materjalide põhjal oma vanavanemate loo, milles on ainukordsel viisil põimunud kirg, loovus ja töö. Aino ja Alvari kirjavahetus, reisipäevikud, joonistused ja fotod moodustavad jutustuse, milles kõige valjemini kõlab peategelaste endi hääl.

Hinnatud soome nüüdiskirjaniku Jari Järvelä provotseeriv ja mänguline elulooromaan “Aino A.” (2021, eesti keeles 2023) on samuti Aino Aaltost, naisest ikoonilise arhitekti Alvar Aalto kõrval ja varjus.

Aino ja Alvar Aalto loomingulisest koostööst on räägitud palju, ent märksa vähem kõneldakse naisest, kes talus vankumatult abikaasa edevust, kõrvalhüppeid ja taktituid prohmakaid. Elati meeste ajastul ja arhitektikutset ei peetud naisele jõukohaseks. Jari Järvelä sukeldub teemasse Aino vaatepunktist. „Aino A.“ on tragikoomiline, kuid ennekõike hämmastavalt eluline kummardus kuulsa arhitekti varju jäänud tagasihoidlikule ja erakordselt andekale naisele.

ETDMi raamatuklubist

ETDMi raamatuklubi kutsub kõiki kirjandus- ja disainihuvilisi heas seltskonnas mõtteid vahetama raamatute üle, mille autoriteks vôi tegelasteks on disainerid, (tarbe)kunstnikud või kollektsionäärid ja mis viivad rännakutele põnevatesse hoonetesse, kunstikogudesse, disainistuudiotesse.
Aga võibolla võtame kunagi ette hoopis mõne Graham Greene’i raamatu, kes on vaieldamatult kuulsaim kirjanik – ja tõenäoliselt ka tuntuim inimene üldse – kes muuseumi külastanud on: kui Graham Greene esimest Eestis käis 1934. aasta kevadel “ilma erilise põhjuseta”, nagu ta kirjutab oma memuaarides “Ways of Escape” (“Põgenemise viisid”) “, tutvus ta lennul Riiast Tallinna toonase Briti asekonsuli Peter Edmund James Leslie’ga. Mehed lugesid lennu ajal juhuslikult ühte ja sama raamatut, sõbrunesid seetõttu kohe ja saabumisel jõi Greene Leslie’ga Lai tänav 17 Briti saatkonnas teed ning siis avastasid nad koos vanalinna. Just siin tegutseb praegu ETDM ja nüüd ka ETDMi raamatuklubi.

Klubi koguneb umbes kord kuus muuseumis ja ilusa ilmaga muuseumi vaikses ja rohelises sisehoovis. Muidugi hoiame siin majas elus traditsioone ja pakume kirjandusest huvitatud külalistele teed (ja kindlasti veel midagi, nagu kahtlemata läks ka Graham Greene’i külaskäigu puhul)!

Fotol fragment raamatu “Armastan sinus inimest” kaanest.