Valge ja maalitud. Riia portselan 1950.-1960. aastatest

6.10.2023 – 11.02.2024

Galerii

Serviis Jurmala. Vormi autor Anatolijs Travnikovs, dekoor Tamara Meija-Bukovska .

Portselanitootmisel Riias on pikk ajalugu. 1841. aastal asutatud Kuznetsovi ja 1886. aastast pärineva Jesseni portselanitehase natsionaliseeritud järglased liideti 1963. aastal  Riia Portselani- ja Fajansivabrikuks, mis edaspidi kandis portselanivabriku nime.

Kui esialgu oli Riia serviiside kujundus ajastule omaselt üle võetud teistelt suurematelt tootjatelt, näiteks Saksa legendaarsetelt portselanimanufaktuuridelt Rosenthal või Thomas, siis 1950. aastate alguses said kujundusülesande ettevõttes tööle asunud kunstnikud. Riia vabrikus võis vormi autor olla ühtlasi ka dekoori kavandaja, kuid dekoor võis olla antud ka teise kujundaja ülesandeks. Samuti oli ühe serviisi puhul enamasti kasutusel mitu dekooriversiooni. Esialgu kasutati ka sõdadevahelise perioodi dekoore, aga 1950. aastatel töötati need välja juba kohapeal. Aastatel 1958–1962 valmisid Riia tehases esimesed siiditrükidekoorid ja sellega koos avanes võimalus luua oma kujundused, muuta dekoreerimise protsess kiireks ning toota serviise suurtes kogustes.

Riias toodetud vormid mõjutasid otseselt ka Eestit. Mitmed selle perioodi kujundused olid toorikutena kasutusel Tallinnas tegutsenud Kunstitoodete Kombinaadi portselanimaali ateljees ja nii jõudsid käsitsi maalitud dekooriga vormid siinsete kunstnike loomingulise panusena ka Eesti kodudesse.

ETDMis on võimalus tutvuda ligi kahekümne Riia portselanitehases töötanud disaineri loominguga 1950.–1960. aastatest. Teiste seas on eksponeeritud Anatolijs Travņikovsi, Zina Ulste, Levons Agadžanjansi vormid ning Olga Seļezņova, Tamāra Meija-Bukovska ja Beatrise Kārkliņa dekoorilahendused.

Näitus on valminud koostöös Riia Portselanimuuseumiga ja jääb avatuks 21. jaanuarini.

Kuraator: Iliana Veinberga / Riia Portselanimuuseum

Näituse meeskond: Jūlija Abramova, Ieva Nagliņa, Ginta Elksne, Diāna Lauriņa / Riia Portselanimuuseum

Graafiline disain: Tuuli Aule

Eksponeeritud tööd kuuluvad Riia Portselanimuuseumi ja erakogudesse.

Riia portselanimuuseum on ainus portselanikunsti ja -tööstuse ajaloole pühendatud muuseum Lätis. Muuseumi kogusse kuulub üle 10 000 eseme, mis hõlmavad ajavahemikku alates 19. sajandi keskpaigast, mil tänase Läti territooriumil rajati esimesed portselanivabrikud, kuni 21. sajandini. Muuseum loodi 2000. aastal Riia portselanivabriku muuseumi kollektsiooni põhjal ja on sellest ajast alates rõõmustanud neid, kes on huvitatud Läti kunstiajaloost, disainist ja tööstuspärandist.

Meediakajastus

7.10.2023 ERR, Kultuuriportaal Pildid: Tarbekunsti- ja disainimuuseumi galeriis avati näitus Riia portselanist

9.10.2023 ERR, ETV, Aktuaalne Kaamera ETDM-i portselaninäitus heidab pilgu möödunud sajandi keskpaika

31.10. Klassikaraadio, Delta Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis on avatud näitus “Valge ja maalitud. Riia portselan 1950.-1960.aastatest”