Tanel Veenre. Sinihabe

16.06.-24.09.2023

Galerii

Aga kiusatus oli nii suur, et ta ei saanud sellest jagu.

Charles Perrault „Sinihabe“

Maske meelitas looma tung rääkida lugu. Enamasti on maski sündimise esmapõhjuseks lava, kihk võimendada moe sõnumit. Eks vaataja ihkab ikka ilusaid modellisilmi, mask on mõnus häirija, sunnib aimama kujutluste galaktikaid maski taga.

Sinihabeme lugu kleepus lapse mällu, seda oli võimatu unustada. Veetlev leedi, kes pillerkaaritab sõbrannadega kesk lossi pillavaid rikkusi. Põletav uudishimu. Keelatud ukse avamine. Kui silm harjub hämarusega, siis ilmuvad seintele rippuvaid kaunitarid, peegeldumas iseenda põrandale voolanud veres. Verre pillatud võti ja võimetus seda puhastada. Hirmus tasu usalduse murdmise eest.

Mind peksab tagant sarnane läbematus ja uudishimu, loomise lõputu kiusatus. Uksi ma ei pelga. 

Kui laval on maskid pigem karnevalilikud aksessuaarid, siis näitusesaalis – ilma moe ja modellita – saavad neist vaimolendite portreed. Mõrvatud muusad, kallimad elu etappidest. Nüüd olen ma Sinihabe!

Maskid on sootud, vabanenud rollistatud inimlikkusest, kooskõlas minu läbikasvanud ja ambivalentse elutunnetusega. Omamaailma olendites on palju seletamatuse soist ilu, mis on palju olulisem kui sugu.

Ei mingit võltsmaagiat! Pigem illusioon rituaalsusest, tseremoniaalselt tühi võimaluste plahvatus. Sinihabe kui lavastaja, kes kasutab eri sümboleid oma ajus käärivate kujutluspiltide ellukutsumiseks.

Sürrealismi piir, olen korraga Sinihabe ja tema läbematu kallim. Julm ja juhuslik, kontrolliv ja kõhklev. Mõrvar ja mõrvatu.

Tanel Veenre

Tanel Veenre (1977) on nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt tuntud kunstnik ja disainer, kes lõpetas 2005. aastal EKA ehte- ja sepakunsti osakonna magistrikraadiga. Näitustel osales ta juba õpingute ajal, tänaseks on toimunud rohkelt isiku- ja grupinäitusi nii Eestis kui ka üle maailma. Veenre loomingust on ilmunud mitu raamatut ning ta on kureerinud ka ehte- ja moenäitusi. Ta on omanimelise brändi juht ja disainer.

Tanel Veenre kuulub Eesti Kunstnike Liitu ja rühmitusse õhuLoss. Veenre on üles astunud moe- ja reklaamifotograafi ning ajakirjanikuna.Ta on tegutsenud õppejõuna (peamiselt ehteeriala) nii Eestis kui mujal. Teda on tunnustatud mitme preemiaga, teiste seas on ta pälvinud kahel korral moevõistluse SuperNoova auhinna (2001, 2003), Kristjan Raua preemia (2010), noore kultuuritegelase preemia (2012), Eesti Vabariigi kultuuripreemia (2016) ning Eesti moedisaini auhinna Kuldnõel (2019).

Tema tööd kuuluvad lisaks ETDM-i kogule mitme muuseumi kollektsiooni ja arvukatesse erakogudesse. Ta on aastaid osalenud ERKI Moeshow ja Tallinn Fashion Weeki arengus ja kuulunud paljude žüriide koosseisu. Tanel Veenre on Noore Ehte Fondi üks eestvedajaid ja kaasaegse ehtekunsti järelkasvu panustaja.

Lisainfo:

www.tanelveenre.com

www.tanelveenre.art

Näituse kujundaja: Katrin Sipelgas
Graafiline disainer: Margus Tamm
Fotograaf: Iris Kivisalu
Keeletoimetaja: Hille Saluäär
Tõlge: Refiner Translations OÜ
Muinasjutt Charles Perrault (esmakordselt avaldatud 1697. aastal) kunstniku kohandatud muinasjutuversioon. Allikas: Muinasjutud.ee


Näituse töögrupp: Ketli Tiitsar, Silvia Pärmann, Toomas Übner
Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.
Tanel tänab südamest Otto Antsonit, Anni Mägerit, Hannes Tõnurit, Aldo Järvsood, Kerttu Keermaad, Liis Lindveret, Kristjan Raba (ERM) ja kõiki teisi häid abilisi .

Näituse avamine

Fotod: Rene Suurkaev

Meediakajastus

12.06. Portail. Tanel Veenre maskinäitus Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis

12.06 ERR. В ETDM открывается выставка масок Танеля Веэнре “Синяя Борода”

13.06 Gloss.ee В Таллинне открылась выставка сказочных масок Танеля Веэнре

18.06. ERR Pildid: Tanel Veenre avas tarbekunsti- ja disainimuuseumis maskinäituse

18.06 Eesti Päevaleht FOTOD | Tanel Veenre maskinäitus Sinihabe tõmbab publiku muinasjutulisse vaatemängu

30.06 Postimees Aga kiusatus oli nii suur, et ta ei saanud sellest jagu…

06.07 Postimees ARVUSTUS. Tanel Veenre tegi näituse “mõrvatud kallimatest”

18.07 Tiiu PEATOIMETAJA VEERG | Nii suve kui ka kultuuri — ja kõike kohe korraga ja palju!

20.07 Edasi. INTERVJUU | Tanel Veenre: näen end pigem suure etenduse lavastaja kui detailidesse takerdunud kunstnikuna. 

14.08 Eesti Päevaleht ARVUSTUS | „Sinihabe“ on Tanel Veenre seni üks tugevamaid näitusi

19.08 MK Estonia ARVUSTUS. В гостях у «Синей Бороды»: впечатления о выставке масок Танеля Веэнре

26.08 LP INTERVJUU | Tanel Veenre: elu on mind hoidnud. Olen kasvatanud rahulikult säsile ringe, samal ajal kui sõprade pealt olen näinud meeletuid võitlusi

1.09 Sirp INTERVJUU | Maailm, kuhu pageda, kui elu kisub koledaks

1.09 Sirp ARVUSTUS. Esteedi maskid – et varjata või esile tuua

19.09 Klassikaraadio. Delta saatekülaline on ehtekunstnik Tanel Veenre

20.09 Eesti Ekspress. ARVUSTUS. Veenre fantaseerib Sinihabemeks olemisest