Saladuste tuba. Tiina Sarapu

30.01.2021–20.06.2021

Trepigalerii

Näitustesarja „Tuba“ kunstnikuks on käesoleval aastal kutsutud Tiina Sarapu. Sari sai alguse 2018. aastal eesmärgiga anda võimalus kaasaegsetel kunstnikel ja disaineritel suhestuda muuseumi kogudega, argikeskkonda ühel või teisel moel kujundanud esemelise materjaliga. Projekti käigus on kunstnikel loominguline võimalus tutvuda muuseumi kollektsiooni ja muuseumitöö eripäradega ning vormistada saadud impulsid näituseks muuseumi galeriis, mis on kohandatud selleks 19. sajandi elumaja toast.

Tiina Sarapu: „Muuseumi kutse mulle tohutult meeldis. Välja pakutud formaat ja teema käsitlemise võimalused haakusid suurepäraselt minu eelnenud projektidega. Mind huvitab ruum, huvitab keskkond, mind huvitab, et oleks vaba ruumi. Tunnen naudingut, kui saan jälgida, kuidas valgus ruumis ringi liigub. Ma vaimustun klaasist, kui satun vaatlema, milliseid ootamatuid ja samal ajal tegelikult ju täiesti seaduspäraseid maastikke klaas ja valgus üheskoos ruumis loovad. 

Küsimustes esemete hoiustamise, pakkimise, saatmise ja vitriinidesse valimise kohta muuseumis nägin väga palju seoseid oma varasema loominguga, sestap esialgu proovisin neist nähtamatutest niitidest hoopiski vabaneda. Niisiis, esialgu ei otsinud ma midagi. Kui üldse, siis ehk iseennast. Tahtsin teada, mida ma leian.

Tutvumist muuseumikogudega võib võrrelda surfamisega oma alateadvuses. Kammides läbi tohutut hulka visuaalset materjali, hakkasin terasemalt jälgima oma tundeid, mõtteid ja korduvaid mustreid. Leidsin end ikka ja jälle pikemalt peatumas tööde juures, milles heiastus midagi sooja lapsepõlvest, kus oli tuttavat ja omast. Leidsin sedagi, mis tõi välja ärevuse, raskuse või ükskõiksuse.

Mulle pakkus suurt huvi, kuidas esemed on süstematiseeritud ja füüsiliselt hoiustatud või pakitud. Huvitavam ja olulisem tegur on aga siiski see, kuidas kogu kujuneb. Varasemast ilmekamalt sai mulle selgeks kogumise põnevus, keerukus ja vastutus.“

Tiina Sarapu loodud keskkond muuseumi galeriis peidab endas ideaalilähedast vaatega töötuba, kuid ka tundlikult kujundatud õhulist ruumi, milles esitletud lemmikteosed muuseumikogust kõrvuti eriliste esemetega mujalt põimuvad elavasse dialoogi kunstniku loominguga. Hallid, poolavatud klaasid vitriinide ja kastide ees filtreerivad osaliselt vaadet teostele, samal ajal pakkudes läbi kunstniku tehtud koolutuste, graveeringute ja halli looritatud oleku uut perspektiivi ning mõtteainet. Selles „saladuste toas“ on valgust, piisavalt aega ja ruumi, mida Tiina Sarapu oma loominguga pakkuda soovib.

Tiina Sarapu (snd 1971) on Tallinnas elav ja töötav klaasikunstnik, kes kasutab klaasi installatsioonide ja skulpturaalsete objektide loomiseks. Tema fookuses on klaasi kui pidevas muutumises oleva materjaliga nähtava ja nähtamatu ruumi tajumine, selle hajusate piiride vaatlemine, kirjeldamine ja omal viisil dokumenteerimine. Valdavalt lehtklaasist teostes avanevad kunstniku nägemused nii isiklikest lapsepõlvevaatlustest, nägemise perspektiivi pidevast muutumisest, kuid ka tänapäeva üldinimlikest väärtustest ja kvaliteetidest. 

Ta lõpetas õpingud Tallinna Kunstiülikooli (praegune EKA) klaasikunsti erialal 1996. aastal magistrikraadiga. Jätkas samas meistri ja lepingulise õppejõuna ning aastatel 2003–2017 dotsendina. Alates 2017. aastast tegutseb ta vabakutselise kunstnikuna. Ta oli üks klaasistuudio „Ideeklaas“ asutajaid (1997). Tiina jagab Tallinnas stuudiot kolleegidega MTÜst Klaasiklubi.

Näitustel osaleb ta alates 1995. aastast. 2017. aastal alustas isikunäituste sarjaga „Case Studies“, mille jätkuks „Case Study 2“ toimus Tartu Kunstimaja monumentaalgaleriis. Lisaks näitustele on ta osalenud paljudel erialastel võistlustel, sümpoosionidel ja töötubades, nii Eestis kui ka mujal. Olulisematest võiks välja tuua klaasikunsti residentuuri GlassEST Rootsi klaasikeskuses The Glass Factory (2018) ja rahvusvahelised võistlusnäitused „European Glass Context“ Bornholmi Kunstimuuseumis Taanis (2008, 2012) ja „Inside/Outside“ Frauenau Klaasimuuseumis Saksamaal (2011).

Tiina Sarapu töid on Eestis Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi, Tallinna Linnamuuseumi, Eesti Ajaloomuuseumi kogudes, samuti kogudes välismaal: Lette klaasimuuseumis ja Frauenau klaasimuuseumis Saksamaal, Trieste Contemporanea kogus Itaalias ja muuseumis Mentzendorff’s House Riias ning erakollektsioonides Austrias, Jaapanis, Saksamaal, Taanis, Lätis, Soomes, Venemaal, USAs, Norras, Suurbritannias, Eestis jm.

Ta kuulub Eesti Klaasikunstnike Liitu (alates 2002), Tallinna Rakenduskunsti Triennaali Ühendusse (alates (2003) ja  Eesti Kunstnike Liitu (alatest 2007). Aastatel 2021–2023 on ta kunstnikupalga saaja.

Talle on antud tunnustatud klaasikunstniku aunimetus (2004–2005 ja 2018–2019), Kristjan Raua preemia (2007) ja Eesti Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia (2019). 

Näituse kujundaja: Tiina Sarapu
Graafiline disainer: Meelis Mikker
Keelekorrektuur: Hille Saluäär
Tõlge: Refiner OÜ
Näituse töögrupp: Ketli Tiitsar, Kai Lobjakas, Helen Adamson, Kristi Paap, Anne Tiivel, Toomas Übner

Näitust toetab: Eesti Kultuurkapital 

Kunstnik tänab: Klaasissepa OÜ, ECCOM OÜ, EKA sisearhitektuuri osakond, Kalle Oja, Maret Sarapu ja kõiki, kelle looming on väljapanekusse kaasatud ning muuseumi kollektiivi.

Kunstnikuvestlus

Kunstnikuvestlus toimus 25. märtsil ja on järelvaadatal ETDMi YouTube’i kanalil.

Meediakajastus

28.01.2021 ETV, Aktuaalne kaamera. Tiina Sarapu näitusel astub klaas dialoogi fondides varjul olnud töödega
28.01.2021 Sirp. Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis avaneb klaasikunstnik Tiina Sarapu “Saladuste tuba”
11.02.2021 Edasi Klaasikunstnik Tiina Sarapu: klaas, nii nagu ka ühiskond, ei ole pelgalt läbipaistev. Palju infot jääb peitu peegeldustesse
26.03.2021 Sirp. Kõik sõltub vaatenurgast ja valgustusest