Mare Kelpman. Värvikood

03.06.-11.09.2022

Galerii

Mare Kelpman on tuntud Eesti disainer, kes on kinnitunud siinsesse disainipilti ja argiellu tekstiilidega, mille tugevus väljendub eelkõige oskuslikus mustri- ja värvikombinatoorikas. Loomingulisse põhivõttestikku, millega ta täna tegutseb ja mille kaudu teda eelkõige tuntakse, kuuluvad peamiselt hoolikalt valitud toonid ja napina mõjuvad mustrikordused. Mare Kelpmani tekstiilidest on saanud märkimisväärselt laia mõjuväljaga fenomen.

Viimase kümne aastaga on Mare Kelpman üles ehitanud omanimelise kaubamärgi kelpman textile ja muutnud selle kaudu hariliku villase kanga kaasaegselt kõnelevaks aksessuaariks, millel on nii laiem kui kitsam piirkondlik tähendus. Kelpmani loodut on täiesti põhjendatult nimetatud Kalamaja rahvarõivaks. Tema looming ja selle iseloom on kujunenud paralleelselt selle linnaosa ajaloolisest kaasaegseks arenemise ja elu aina intensiivsema tuksumisega. 

Side varasema rahvusliku traditsiooni ja temaatikaga on Kelpmani loomingus aimatav, kuid kindlasti mitte esmane. Tema oskuslikud interpreteeringud on end tõestanud veenvate ja kestlikena. Laenates ajaloost tehnilise võtte ja värviidee, on ta loonud iseseisva minevikukoormata nähtuse. Tema oskus tekitada tasakaal argise ja erakordse vahel on harva esinev ning selle loomingulise potentsiaaliga laadimine unikaalne.

Mare Kelpmani käivitavaks jõuks on otsingulisus ja avatus uuendustele. Olles tekstiiliga kokku puutunud Saaremaa tüdrukuna juba varases nooruses, on tema tähelepanu selle materjaliga tegelemisel olnud pidevas arengus. Ta on otsinud võimalusi ja leidnud lahendusi olemaks tähenduslik. Aastaid Eesti Kunstiakadeemia professorina tekstiilikunstnikke ja -disainereid koolitades suunas ta tähelepanu kaasaegsele tarkade tekstiilide maastikule, kus tegeleti andurite, soojust juhtivate ja valgust talletavate värvide ning elektroonikaga. Ka oma loomingus oli ta enne otsustavat stuudiomaastikule siirdumist keskendunud 3D-kangaste kudumisele, laserlõikusele ning innovaatiliste materjalide kasutamisele.

Käesolev näitus avab Kelpmani tekstiilistuudios sündinud loomingu tausta, dekodeerides seda protsessi kaudu, mis esemes tingimata ei avaldu, kuid aitab mõista loodud fenomeni laiemalt.

Kuraator: Kai Lobjakas

Kujundus: Anneli Arusaar ja Mare Kelpman

Graafiline disain: Helmi Arrak

Video: Virko Veskoja

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital

Meediakajastus

26.05.2022 Portail.ee “Värvikood” avab salaukse Mare Kelpmani tekstiilide maailma

15.06.2022 ERR. Galerii: tarbekunsti ja disainimuuseumi galeriis avati Mare Kelpmani näitus

20.06 2022. Säde (2/2022). Mare Kelpman: Mulle on oluline, et säiliks unikaalsus

10.08.2022 Eesti Ekspress. Disainer Mare Kelpman jagab saladust: vähesed teavad, et mul oli varateismelisena paat

21.08. 2022 LP. Mare Kelpman teest ärimaailma: haiguse kõrvalmõjud hakkasid õppejõutööd sedavõrd häirima, et endisel moel jätkata polnud võimalik

31.08.2022 ERR. Videointervjuu. Tekstiilidisainer Mare Kelpman: vill on uus must

2.09.2022 Sirp. Katse muukida lahti Mare Kelpmani värvikood

Galerii