Klassikud. Ivo Lill

20.02.–26.09.2021

1. korruse saal

Foto: Ülo Josing.

Ivo Lill (24.06.1953–4.08.2019) oli üks tuntumaid ja omanäolisemaid Eesti klaasikunstnikke.

Ta lõpetas 1985. aastal Eesti Riikliku Kunstiinstituudi klaasikunsti erialal ja tegutses kogu elu vabakutselise kunstnikuna. Ivo Lille looming oli algusest peale tihedalt seotud külmtöötlustehnikatega, mis tollases kohalikus klaasikunstis oli uudne, kuid kunstniku jaoks ainuvõimalus suuremõõtmeliste klaasobjektide loomiseks. Kogu Lille loomingut iseloomustab tehnikate sügav tundmine, väsimatult oma valitud materjali- lehtklaasiga töötamine ja eksperimenteerimine ning selle täiuslik valitsemine. Peensuseni komponeeritud vormimängud, geomeetria, optilised efektid, klaasi sisemaailma avamine, dekonstrueerimine on vaid mõned märksõnad iseloomustamaks Lille mahukat loomingulist pärandit.

Ivo Lill on mitmete mainekate kohalike ja rahvusvaheliste kunstiauhindade laureaat. 2013. aastal valiti ta Venemaa Kunstide Akadeemia auliikmeks. 

Tema töid on Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi kõrval Corningi klaasimuuseumi (USA), Frauenau klaasimuuseumi (Saksamaa), Deutsches Museumi (München), Ebeldofti klaasimuuseumi (Taani) ja mitmetes teistes kollektsioonides.

Näituse koostamise aluseks on muuseumi enda kollektsioon ning kunstniku perekonna mahukas kogu ja arhiivimaterjalid. Näitusel on eksponeeritud ligi 200 teost, tegemist on Ivo Lille loomingu suurima ülevaatega.

Kuraator Merike Alberi videotutvustust Ivo Lille loomingust ja näitusest näeb SIIT.

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi klassikute sari toimub alates 2000. aastast, keskendudes eesti tarbekunsti ning disaini oluliselt mõjutanud ja kujundanud kunstnike ning disainerite mahuka loomingu tutvustamisele.

Näituse kataloog ilmub märtsis 2021.
Näituse kuraator: Merike Alber
Kaaskuraator ja konsultant: Irene Lill
Näituse kujundaja: Maret Kukkur
Valguskujundus: Airi Eras, Teet Orupõld
Näituse produktsioon: Valge Kuup OÜ
Graafiline kujundus: Stuudio Stuudio

Avafotol Ivo Lille objekt “Sinine impulss”, monoliitklaas, liimimine, lihvimine, 2013.

Meediakajastus