Eesti Disainiauhinnad 2012—2022. Vahekokkuvõte

11.05.-06.10.2024

1. korruse saal

„Eesti Disainiauhinnad 2012–2022. Vahekokkuvõte“ koondab auhinnatud disainiprojekte, kujundajaid, erialaliite, tellijaid ja paljusid teisi, keda on esile toodud ja tunnustatud. Eesti Disainiauhindade konkurss on tänaseks toimunud üle aasta kümne aasta vältel, olles pidevas muutumises, peegeldades liitude ja osapoolte, nagu Eesti Disainikeskuse, Eesti Disainerite Liidu, Eesti Kunstiliste Juhtide Liidu (ADC*E), Eesti Kunstiakadeemia, Teenusmajanduse Koja tegevust, organiseerumist aga ka disainivaldkonna suundumusi ja arengut.

Auhinna formaat on äratuntav ja tähistab ühes ajahetkes hinnatut. Mitu disainipreemiat on pikema ajalooga, kuid ühisel platvormil tegutsetakse koos alates 2012. aastast. Hoogu antakse noortele, tunnustatakse tänaseid tegevdisainereid ja väärtustatakse pikaajalise karjääriga professionaale neid nähtavaks tegevate preemiatega.

Disainiauhindade näitusel teeme sissejuhatuse preemiate ajalukku ning tutvustame liitude ja organisatsioonide algatatud auhindu, auhinnakategooriad ja premeeritud disainitööd. Siit ei puudu ka žüriide nimekirjad, kes on koos käinud ja otsuseid langetanud.

Näitus annab ülevaate eelkõige kuldse tunnustuse pälvinud töödest. Selle vahekokkuvõttega ei püüa me luua tervikpilti kohalikust disainimaastikust ega kümnendist. Välja on jäänud hõbeda või pronksiga hinnatud projektid ja kümned nominendid.

Koos näituse kujundajatega soovime vahekokkuvõtte tegemist käsitleda kokkutuleku või kogukonna peona, kuhu on kõik oodatud oma laua ja tooliga, et uurida tehtut, mõtiskleda auhindamise teemadel ja esile tõsta disainitööd. Arhitektid Ulla Alla ja Merilin Kaup on selleks puhuks vaadanud üle muuseumi eelmiste näituste kujundusmaterjalid ning andnud neile uue elu.

Näitus toimub koostöös Eesti Disainikeskusega.

Koostaja: Sandra Nuut
Koordinaator: Birgit Tohter
Kujundajad: Ulla Katariina Alla, Merilin Kaup
Graafiline disain: Jaan Evart
Näituse produktsioon: BART.EE
Näituse meeskond: Helen Adamson, Kristin Made, Kristi Paap, Silvia Pärmann, Ketli Tiitsar, Dagmar Siida, Kaire Rannik, Toomas Übner
Keeletoimetaja: Hille Saluäär
Tõlked: Refiner Translations
Toetaja: Tanker
Täname: Anneliis Aunapuu, Green Dice, Ilona Gurjanova, Ville Jehe, Ruth-Helene Melioranski, Jane Oblikas, Martin Pärn, Piia Põldmaa, Janno Siimar, Pent Talvet, Heikki Zoova

Publikupogramm

5.06 kell 17.30 Vestlus: need visuaalsed identiteedid. Lobiseme logodest
Vestluses osalevad disainiauhindu võitnud graafilised disainerid Uku-Kristjan Küttis (AKU)Meelis Mikker ja Helene Vetik (Hmmm) ning arutelu juhib Sandra Nuut.

5.09 kell 17.30 Vestlus: quo vadis Eesti Disainiauhinnad?
Vestluses osalevad auhindade eestvedajad ning diskussiooni veab disainikriitik Karin Paulus.

Video

Trükised

Voldik „Eesti Disainiauhinnad 2012–2022. Vahekokkuvõte“

Meediakajastused

8.05.2024 Portail. ETDMis näeb rohkem kui 200 auhinnatud tööd Eesti disaineritelt

09.05 ERR Tarbekunsti- ja disainimuuseumis näeb auhinnatud kodumaist disaini

27.05 Echo Gone Wrong Photo reportage from the exhibition ‘Estonian Design Awards 2012–2022. A Retrospective’

Näitusevaated

Fotod: Hedi Jaansoo