Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

MINU MÄRKLAETUD OBJEKTID: infokonservide töötubaHaridusprogrammid koolidelePublikuprogramm näitusel "Klassikud. Anu Rank-Soans"Ringkäigud Eesti tarbekunsti püsinäitusel "Kogutud teosed"Sünnipäeva või sündmuse tähistamine muuseumisTöötoad täiskasvanuteleArhiiv

 

TOIMUNUD 2012:

 

Haridusprogramm koolidele
„Kellavärgiga tund“
Haridusprogrammis tutvustati Tallinna 6. rakenduskunsti triennaali mahukat näitust „Kogumise kunst“. Näitusesaalis ringi kõndides sai näha üllatamapanevatest materjalidest loodud teoseid – pliiatsitest, leivast ja pudelikorkidest tehtud ehteid, tellistest taignarulle ja igasuguseid erinevaid looduslikke materjale, mis on juba looduse poolt valmis meistriteosed. Erinevate maade kaasaegsed tarbekunstnikud ja disainerid avardasid oma töödega meie mõttemaailma ja näitasid meile, et kunsti võib teha absoluutselt kõigest.
Pärast tutvustavat ringkäiku ootas ees üks põnev üllatus, kus sai avastada asjade sisemist maailma! Igaüks sai endale kella osakestest kokku panna midagi toredat mälestuseks!

 

Linnalaager „Kogumise kunst“

Laager võttis aluseks Tallinna 6. Rakenduskunsti triennaali näituse „Kogumise kunst“ ning keskendus erinevatele materjalidele ja nende kasutamisele. Vaatasime mida uut ja põnevat eksponeerivad meile kaasaegsed tarbekunstnikud ja disainerid erinevatelt maadelt. Arutlesime kogumise mõiste üle, vaatasime mida kõike on võimalik kokku koguda ja kuidas kunstnik oma lugu jutustab läbi kogutud materjali ja sellest valminud kunstiteose. Lisaks toredale materjali-mängule katsetasime ka enda kätt, loovust ja fantaasiat tehes erinevatest kella osakestest endale midagi põnevat mälestuseks!TOIMUNUD 2013:

 

Haridusprogrammid koolidele:

 

„Mõtle järele“

Ladina-Ameerika kaasaegse ehtekunstiga tutvuti näitusel „Mõtle järele. Uus Ladina-Ameerika ehe“, mis peegeldas Ladina-Ameerika kultuuri laiemalt. Ehted peegeldavad nii meie isiklikku maailma kui ka meie kultuuri – nii tutvusimegi erinevate lugudega, mida meile kunstnikud läbi ehete ja oskusliku materjalikasutuse jutustasid. Ehtel on oma eesmärk ja jõud, mida on eriti hästi tunda Ladina-Ameerika ehtekunstis, mis kannab endaga kaasas nii pikka ja vägevat ajalugu. Pärast näitust said osalejad jagada maailmaga oma mõtteid, avastusi, soove ja kujunda oma sõnumiga rinnamärgi!

 

„Marimekko maa“

Jalutasime mööda värvidest ja mustritest kirevat näitusesaali ja tutvusime Soome ikoonilise disainifirma Marimekkoga. Saime teada kuidas kõik alguse sai ja kuhu firma on tänapäevaks jõudnud. Tutvusime tähtsaimate Marimekko disainerite ja nende loominguga – uurisime tehnikaid, põnevaid kangaid ja erinevaid mustreid.
Pärast ringkäiku näitusel sai kuulata positiivset lillelaste muusikat ja Marimekko kirevast maailmast inspireerituna sai igaüks katsetada kartulitrüki tehnikat!

 

„Põhjamaa müstiline moemaastik“
Näitusel „Kaamos“ tutvusime eesti moekunsti paremikuga! See oli esmakordne võimalus näha eesti moe paremikku nii suuremahulise ja tervikliku näituse kujul. Lisaks sellele nõudis tähelepanu ka näitusekujundus, mis oli lahendatud erakordselt lavastuslikult ja fantaasiarohkelt, rõhutades põhjamaa kargust ja müstikat.
Ringkäigu lõpus kehastusimegi ise kujundajateks ja tegime näitusest inspireeritud fantaasiarohke meeleolupildi, kus igaüks sai luua oma tõlgenduse kaamosest.

 

 

Linnalaagrid:

 

„Marimekko siiditrüki linnalaager“

Jalutasime mööda värvidest ja mustritest kirevat näitusesaali ja tutvusime Soome ikoonilise disainifirma Marimekkoga. Saime teada kuidas kõik alguse sai ja kuhu firma on tänapäevaks jõudnud. Tutvusime tähtsaimate Marimekko disainerite ja nende loominguga – uurisime tehnikaid, põnevaid kangaid ja erinevaid mustreid. Kuna Marimekko kangad trükitakse siiditrüki tehnikas, oli ekskursiooni lõpus kõikidel osalejatel võimalus katsetada ise siiditrüki tehnikat ja trükkida kangale nii enda tehtud mustriga kui ka Marimekko mustritega.

 

„Keraamiline suvi“

Suvevaheaja kahepäevases linnalaagris keskendusime keraamikale. Ammutasime inspiratsiooni ETDM-i näitustelt „Käsikäes. 90 aastat keraamikaharidust Eestis“ ja „Kunsti ja tööstuse vahel. Kunstitoodete Kombinaat“. Külastasime asuurkeraamikuid Vanalinnas asuvas põnevas Loewenschede tornis kus valmistasime keraamik Kärt Seppeli juhendamisel endale keraamilise tassi ja kaanega toosi!

 

„Päev portselaniga“

Linnalaagris sukeldusime portselani põnevasse maailma! Vaatasime ETDM-i näituseid „Kunsti ja tööstuse vahel. Kunstitoodete kombinaat“ ja „Taldrikud. Läbilõige Eesti portselanimaalist“ kust saime palju uusi teadmisi selle väga erilise materjali kohta. Pärast näituste vaatamist veetsime veel aega näitusesaalides, kogudes inspiratsiooni ning visandades maha oma mõtted ja ideed, mis me saime ellu viia Asuurkeraamika ateljees portselanimaali töötoas keraamik Aigi Orava juhendamisel. Laagri lõpuks valmis ainulaadne enda kujundatud ja maalitud portselantaldrik!

 

 

Töötoad:

 

„Marimekko siiditrüki töötuba“

Töötoa juhendaja tekstiilikunstnik Kristel Laurits tegi näitusel „Marimekko.Disain.Soome“ lühikese ringkäigu – saime teada Marimekko firmast, disaineritest ja toodetest. Uurisime erinevaid kangaid, mustreid ja tehnikaid. Pärast eksursiooni toimus siiditrüki töötuba, kus kõikidel osalejatel oli võimalus trükkida kangale nii enda tehtud mustritega kui ka Marimekko mustritega. Lisaks praktilisele poolele said osalejad ka eelnevalt kiirülevaate siiditrüki tehnikast.

 

„Tee ise: kasutades Marimekko kangaid!“
Töötoa juhendaja EKA tekstiilitudeng Pamela Peepson tegi näitusel „Marimekko.Disain.Soome“ lühikese ringkäigu – saime teada Marimekko firmast, disaineritest ja toodetest. Uurisime erinevaid kangaid, mustreid ja tehnikaid. Pärast ekskursiooni toimus töötuba, kus kõikidel osalejatel oli võimalus endale valmistada midagi toredat Marimekko kangajääkidest!

 

„Kaamos: moejoonistuste töötuba“

Suuremahulise Eesti moenäituse „Kaamos“ raames oli võimalik proovida oma kätt moejoonistuses tipptegijate moedisainerite Kai Saare ja Britt Samosoni juhendamisel.

 

 

Vanalinna päevade Muuseumipäev „Tornide linn“

2013. aasta Tallinna vanalinna päevade teemaks olid tornid. Vanalinna päevade muuseumipäeval toimuva Disainituru ajal oli lastel ja ka vanematel võimalus ehitada ETDM-i hoovi papist, pappkastidest ja paberist suur „Tornide linn“.

 

 

Disainiring

Muuseumi disainiring on 9 – 12 aastastele lastele mõeldud huviring, kus seitsme nädala vältel võeti ette Tallinna Disainikaart ja külastati põnevaid disainiga seotud kohti.
Disainiringi eesmärk on tutvustada lastele disaini ja viia neid sellele lähemale.

Lastele tutvustasid uusi paiku, rääkisid oma tööst ja jagasid kogemusi erinevate erialade professionaalid. Tagasi ETDM-i jõudes uuriti muuseumi oma näituseid „Kaamos. Eesti mood täna“, „Kunsti ja tööstuse vahel. Kunstitoodete Kombinaat“ ning Eesti disaini püsiekspositsiooni.

Ringi käigus tegeles iga osaleja oma Disainipäevikuga, kuhu kirjutati uusi teadmisi, muljeid ja mõtteid ning visandati ideesid.

Ringi lõpus toimus näitus Disainipäevikutest ETDM-i fuajees.