Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiiv

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 20.03.2006
17. märtsil kell 18.00 avati ETDM-is Tallinna IV rakenduskunsti triennaal pealkirjaga „KAKS LÄHEDAST.” Avamisel tehti teatavaks preemia pälvinud kunstnike nimed.

Triennaali preemiažürii koosseisus:
Lesley Jackson – žürii esinaine, vabakutseline kriitik, kuraator ja disainiajaloolane (Inglismaa)
Jaan Elken - Eesti Kunstnike Liidu president
Ele Praks – Triennaali Ühenduse juhatuse liige, kunstnik, ajakirjanik
Urmas Viik - graafik, EKA graafika osakonna professor
Kai Lobjakas – Triennaali Ühenduse juhatuse liige, kunstiajaloolane 

tegi peale näitusel esitatud tööde ja autorite kontseptsioonidega tutvumist ning pikka arutelu otsuse anda välja järgmised preemiad: 

I preemia Grand Prix: rühmitus MUKI (Kersti Laanmaa, Tiit Rammul) / „Loomaarmastus”
Kaks võrdset II preemiat:

Caro Bärtling (Holland) / „Salvrätik-krae”
Piret Valk / “Maa vägi” 

Eesti Tarbekunsti ja Disainimuuseumi ostupreemia pälvis Kristiina Uslar / "Data Turbine". 

2006. aastal toimub triennaal neljandat korda. Baltimaade tarbekunstitriennaalidest (toimunud Tallinnas alates 1979) välja kasvanud kunstisündmus on tänaseks jäänud ainsaks geograafiliste piiranguteta kõiki tarbekunsti ja disaini erialasid hõlmavaks foorumiks Euroopas.
Seekordse triennaali teema “Kaks lähedast” autoriks on ühenduse liikmetest moodustatud töögrupp (Ele Praks, Elin Kard, Merike Alber, Lennart Mänd, Ebe Nõmberg, Aigi Orav, Kai Lobjakas, Ülle Kõuts, Tiina Sarapu, Karin Paulus, Ketli Tiitsar).
Huvi keskmes on kunstniku suhe varem kujundatud esemesse. Kuna esemeline maailm on tihedalt seotud mineviku ja mäluga, siis on ka tarbekunst oma loomulikus materjali- ja tehnoloogiakesksuses vältimatus seoses traditsioonidega. Nii traditsioon kui olemasolev võib olla ka millegi täiesti uue lähtekohaks. Kunstnikel paluti oma töö loomisel lähtuda kellegi teise poolt kujundatud esemest. Näitusel eksponeeritakse ka fotot inspiratsiooniallikaks olnud esemest.

Triennaalile laekus ühtekokku 332 avaldust, kunstnikelt Austriast, Belgiast, Bosniast ja Hertsegoviinast, Eestist, Hispaaniast, Hollandist, Horvaatiast, Inglismaalt, Itaaliast, Jaapanist, Kanadast, Kreekast, Leedust, Lätist, Poolast, Portugalist, Prantsusmaalt, Rootsist, Saksamaalt, Serbiast ja Montenegrost, Slovakkiast, Sloveeniast, Soomest, Taanist, Tšehhist, Ungarist ja Venemaalt - kokku 27 riigist.

Triennaali žürii (Karin Paulus, Martin Pärn, Tiina Sarapu, Urmas Viik ja Ketli Tiitsar) tutvus triennaalile laekunud 291 kunstniku osavõtuankeetidega anonüümselt. Lähtudes triennaali reglemendist, valis žürii triennaalil eksponeerimiseks välja 113 tööd 90 kunstnikult, kokku 15 riigist.

Triennaali erikülaliseks oli inglise ehtekunstnik Wendy Ramshaw. Kaheksakümnendate aastate keskpaigast alates on kunstniku tähelepanu köitnud Pablo Picasso maalitud naised – kunstniku abikaasad, armukesed ja sõbrad. Picasso poolt edasi antud naiste ilu ja emotsioonide skaala lõuendil inspireerisid W. Ramshaw’d looma igale maalile vastava ehte. Sarja 66-st ehtest on välja antud raamat. Triennaalil eksponeeritakse kunstniku viit ehet koos inspiratsiooniks olnud Picasso maalide reprodega.

Erinevalt varasematest triennaalidest toimuvad seekord lisaks põhinäitusele muuseumis satelliitnäitused Tallinna galeriides.
Kuni 29. märtsini on Eesti Kunstiakadeemia galeriis avatud Gerrit Rietveldi Akadeemia (Holland) ehetedisaini osakonna I ja II kursuse üliõpilaste triennaali teemat tõlgendav näitus “KAKS LÄHEDAST, ARGIPÄEVALE LÄHEDAL”.
Kuni 3. aprillini on avatud Hobusepea, Draakoni ja A-(näituse-) galeriides Anneli Porri ja Pille-Triin Männiku kureeritav, vaid eesti tarbekunsti käsitlev näitus „TEADUS JA TÄNAPÄEV”. Näituse kujundajaks on Raul Keller.
18. märtsil toimus ETDM-is kunstnike esitluspäev, kus kõigil kohaletulnud kunstnikel oli võimalus esitleda oma varasemat loomingut. Üles astus üle 20 kunstniku.

Valitud töödest anti välja kataloog, mis kajastab lisaks põhinäitusele ka satelliitnäitusi ("Teadus ja tänapäev", "Kaks lähedast, argipäevale lähedal") ning sisaldab kokkuvõtteid triennaali seminari ettekannetest. Kataloogi maht on 176 lk ja seda saab osta Tarbekunsti- ja Disainimuuseumist, hinnaga 190 kr.

Triennaali graafilise kujunduse autoriks on Enno Piir ja põhinäituse kujundajateks 3+1 arhitektid (Andres Ojari, Markus Kaasik, Ilmar Valdur, Raul Kalvo ja Kadri Kerge).

Triennaali toetavad:
Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Kunstnike Liit, Briti Nõukogu, Arts Council England, Tallinna Linn, Print Well Systems

Teate koostas Ketli Tiitsar.

Lisainfo:
www.trtr.ee
Ketli Tiitsar, info@trtr.ee, 627 4602, 552 8904;
Kai Lobjakas, kai@etdm.ee, 627 4603, 5648 6977


I preemia Grand Prix: MUKI / "Loomaarmastus"


II preemia: Caro Bärtling (Holland) / "Salvrätik-krae"


II preemia: Piret Valk / "Maa vägi"


ETDM-i ostupreemia: Kristiina Uslar / "Data Turbine"

« Tagasi