Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiiv

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 28.02.2006
Tallinna Rakenduskunsti Triennaali Ühenduse ja
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi
PRESSITEADE 28.02.2006

17. märtsil avatakse Tallinna Rakenduskunsti Triennaal pealkirjaga „KAKS LÄHEDAST.”
2006. aastal toimub triennaal neljandat korda. Baltimaade tarbekunstitriennaalidest (toimunud Tallinnas alates 1979) välja kasvanud kunstisündmus on tänaseks jäänud ainsaks geograafiliste piiranguteta kõiki tarbekunsti ja disaini erialasid hõlmavaks foorumiks Euroopas.

Seekordse triennaali teema “Kaks lähedast” autoriks on ühenduse liikmetest moodustatud töögrupp. Huvi keskmes on kunstniku suhe varem kujundatud esemesse. Kuna esemeline maailm on tihedalt seotud mineviku ja mäluga, siis ka tarbekunst on oma loomulikus materjali- ja tehnoloogiakesksuses vältimatus seoses traditsioonidega. Nii traditsioon kui olemasolev võib olla ka millegi täiesti uue lähtekohaks. Kunstnikel paluti oma töö loomisel lähtuda kellegi teise poolt kujundatud esemest. Näitusel eksponeeritakse ka fotot inspiratsiooniallikaks olnud esemest.

Triennaalile laekus ühtekokku 332 avaldust, kunstnikelt Austriast, Belgiast, Bosnia- Herzegovinast, Eestist, Hispaaniast, Hollandist, Horvaatiast, Inglismaalt, Itaaliast, Jaapanist, Kanadast, Kreekast, Leedust, Lätist, Poolast, Portugalist, Prantsusmaalt, Rootsist, Saksamaalt, Serbiast ja Montenegrost, Slovakkiast, Sloveeniast, Soomest, Taanist, Tšehhist, Ungarist ja Venemaalt - kokku 27 riigist.

Triennaali žürii (Karin Paulus, Martin Pärn, Tiina Sarapu, Urmas Viik ja Ketli Tiitsar) tutvus triennaalile laekunud 291 kunstniku osavõtuankeetidega anonüümselt. Lähtudes triennaali reglemendist, valis žürii triennaalil eksponeerimiseks välja 113 tööd 90 kunstnikult, kokku 16 riigist. Valitud töödest antakse välja kataloog. Näituse avamisel teatatakse premeeritud kunstnike nimed.

Triennaali erikülaliseks on inglise ehtekunstnik Wendy Ramshaw. Kaheksakümnendate aastate keskpaigast alates on kunstniku tähelepanu köitnud Pablo Picasso maalitud naised – kunstniku abikaasad, armukesed ja sõbrad. Picasso poolt edasi antud naiste ilu ja emotsioonide skaala lõuendil inspireerisid W. Ramshaw’d looma igale maalile vastava ehte. Sarja 66-st ehtest on välja antud raamat. Triennaalil eksponeeritakse kunstniku viit ehet koos inspiratsiooniks olnud Picasso maalide reprodega.


Erinevalt varasematest triennaalidest toimuvad seekord lisaks põhinäitusele muuseumis satelliitnäitused Tallinna galeriides.

16. märtsil avatakse Eesti Kunstiakadeemia galeriis Gerrit Rietveldi Akadeemia (Holland) ehetedisaini osakonna I ja II kursuse üliõpilaste triennaali teemat tõlgendav näitus “TWO CLOSE ONES, CLOSE TO THE EVERYDAY”.

17. märtsil avatakse Hobusepea, Draakoni ja A-(näituse-) galeriides Anneli Porri ja Pille-Triin Männiku kureeritav, vaid eesti tarbekunsti käsitlev näitus „TEADUS JA TÄNAPÄEV”.

17. märtsi hommikul toimub KUMUS triennaali seminar teemal “Kaks lähedast”.
Kõnelevad: Ave Matsin (tekstiilikunstnik); Jüri Kermik (disainer), Inglismaa; Argo Moor (kultuurantropoloog); Lesley Jackson (vabakutseline kriitik ja kuraator), Inglismaa, Wendy Ramshaw (ehtekunstnik), Inglismaa.
Seminari modereerib Kai Lobjakas.

18. märtsil toimub ETDM-is kunstnike esitluspäev, kus kõigil kohaletulnud kunstnikel on võimalus esitleda oma varasemat loomingut.

Triennaali graafilise kujunduse autoriks on Enno Piir ja põhinäituse kujundajateks 3+1 arhitektid (Andres Ojari, Markus Kaasik ja Ilmar Valdur).

Triennaali toetavad:
Eesti Kultuurkapital, EV Kultuuriministeerium, Kunstnike Liit, Briti Nõukogu, Arts Council England, Tallinna Linn 


Registreerumine triennaali seminarile ja kunstnike presentatsioonidele:
Kai Lobjakas, kai@etdm.ee, 627 4603

Lisainfo:
www.trtr.ee
Ketli Tiitsar
info@trtr.ee; 627 4602, 552 8904


Jantje Fleischhut / Holland / Jewellery from the serie "Neighbourhood"


Uli Rapp / Holland / "Maiden`s blush" T-shirt-collection


Heli Hietala / Soome / "Communication"

« Tagasi