Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiiv

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 30.09.2005
7.oktoobril kell 16.00 avatakse
KECSKEMÉTI RAHVUSVAHELISE KERAAMIKASTUUDIO (ICS) kogust koostatud valiknäitus "AJAST, PINNASEST JA TULEST". 

Ajalooliselt väljakujunenud rahvuslike keraamikatraditsioonidega Ungaris on Budapestist 80 kilomeetri kaugusel asuvas Kecskemétis paikneval keraamikatsentrumil täita oma oluline keraamika vormilist, esteetilist ja tehnilist arengut edendav roll.
Juba 1970.aastate II poolest alates on ICS asutaja ja direktori János Probstneri sõnutsi peetud väga oluliseks kunstniku loomevabaduse igakülgset edendamist koos korraliku tehnilise baasi muretsemisega ja mitmekesiste teadusuuringute soodustamisega. Ideaaliks on peetud omamoodi museion-tüüpi institutsiooni loomist, kus nimekad või lootustandvad keraamikud Ungarist ja kogu maailmast saaksid oma sõltumatute kunstiprojektide läbiviimise aegu peavarju. Lisaks stuudiotööle korraldatakse temaatilisi programme, keraamikakursusi ning seminare.
Kolme aastakümne vältel on ICS-st kujunenud arvestatav rahvusvaheline kunstitsentrum oma enam kui 3000-ühikulise keraamika- ja portselanikollektsiooniga, mille kõik taiesed on valminud just sealsamas pidevalt arenevas stuudios aastate vältel töötanud kunstnike poolt ning eelneva kokkuleppe kohaselt ka Kecskemétis paiknevasse muuseumisse talletatud. ICS-i muuseumis on 5 kontinendil asuvast 41 riigist pärit 351 kunstniku töid.
Hinnalise kogu kroonijuveelidest autorite ringi kuuluvad kahtlemata teiste seas ka Aage Birck, Dorothy Feibleman, Mária Geszler, Elsbieta Grosseová, Matsumoto Hideo, Janet Mansfield, Peteris Martinsons, Enrique Mestre, Frederick Olsen, Gustavo Peréz, Imre Schrammel ja Vladimir Tsivin.
Ainsa eestimaalasena on Kecskeméti Rahvusvahelises Keraamikastuudios 1993.a. töötanud Sergei Isupov. Kõigi eelnimetatute looming on avataval näitusel esindatud. 

Kuna Eestis on seni rahvusvaheliselt tuntud keraamikute ettevõtmisi kahetsusväärselt vähe kajastatud võiks pilguheit nii nimekate meistrite töödele kujuneda kohalikele keraamikahuvilistele eriliseks maiuspalaks.
Professionaalne keraamika kannab meie globaliseeruvas maailmas läbi oma mitmekesisuse peamiselt üht sõnumit - avatus kui võti maailma tõlgendamisel. Ehkki keraamika sünnib tänapäevalgi pinnasest ja tulest on aeg teinud oma töö: päritolumaa ei kammitse autorit ja (kunsti)sõnum pole piiritletud.

Rändnäituse koostas ICS-i kuraator Jóna Gudvardardóttir, kujundab Terje Kallast.
Eestis asuva Ungari Instituudi vahendusel ETDM-is eksponeeritavat väljapanekut saab külastada 20. novembrini. Seejärel eksponeeritakse töödevalikut ka Vilniuses, Riias ja Helsingis.

Pressiteate koostas ja täpsem teave:
Airi Ligi,
näituse ETDM-i poolne kuraator
Tel. 627 4605, e-post: airi@etdm.eePildil: Charles Krafft. USA. Dueling Pistols. 1998? 6x38x21


« Tagasi