Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiiv

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 26.09.2019

 

Näitus „Ilmapäevikud“. Islandi, Gröönimaa ja Fääri saarte kaasaegne mood

28.09.2019-5.01.2020

  

Näituse fookuses on kümne kunstniku looming, mis on tõukunud kohalikest traditsioonidest ja inspireeritud Põhjamaade ainulaadsest maastikust ja karmidest ilmaoludest. „Ilmapäevikud“ on valminud koostöös kunstnike- ja kuraatorite duo Sarah Cooperi (1974, USA) ja Nina Gorferiga (1979, Austria), kes reisisid kahe aasta jooksul Islandil, Gröönimaal ja Fääri saartel. Nende eesmärk oli uurida saarekeskkonna, kultuurilise identiteedi ja traditsioonide mõju kohalike kunstnike ja disainerite loomingule. Erinevalt antropoloogide teaduslikust lähenemisviisist kohalike kogukondade uurimisele jäädvustavad Cooper ja Gorfer oma tähelepanekud kaameraobjektiivi abil poeetilisteks lugudeks. Nende kogemused muutuvad lavastatud portreedeks, mis on tulvil sümboleid, värvikihte ja tekstuure. Iga portree lavastati koostöös kohalike moekunstnikega, kelle teoseid saab näha näitusel kõrvuti lavastatud fotodega.

 

Näitus eemaldub tavapärasest moemaailmast ja selle hooajalistest trendidest, selle asemel keskendutakse loovusele ja seda mõjutavatele teguritele – kultuurilisele identiteedile, traditsioonidele, loodusele, maastikele, ilmale ja ka Põhjamaade uuenduslikkusele kohalikel ressurssidel põhineva kestliku moe loomisel.

 

Göteborgis ja Berliinis elavad ja töötavad Sarah Cooper ja Nina Gorfer alustasid ühiste kontseptuaalsete fotoprojektidega 2006. aastal ning on sellest ajast saadik korraldanud rahvusvahelisi näitusi ja avaldanud mitmeid raamatuid. Nende töömeetodiks on reisimine ja kohtumised inimestega – nende inimeste lood ja nende edasi jutustamine fotode kaudu.

 

Näituse algatas Reykjavíki Nordic House (Island) ja esmakordselt avati see 3. Põhjamaade moebiennaali keskse üritusena Frankfurdi Tarbekunstimuuseumis Saksamaal. Hiljem on näitus rännanud läbi Taani, Madalmaade, Fääri saarte, Islandi, USA, Hiina, Rootsi ja Gröönimaa. 

2019. aastal esitletakse näitust Baltimaades.

 

Kuraatorid: Cooper&Gorfer (Austria, USA) 

Kunstnikud: Barbara I Gongini, Guðrun & Guðrun (Fääri saared), Bibi Chemnitz, Nikolaj Kristensen, Najannguaq Lennert (Gröönimaa) ning STEiNUNN/Steinunn Sigurðardóttir, JÖR/Guðmundur Jörundsson, Kría, Mundi, Shoplifter alias Hrafnhildur Arnardóttir (Island).

Näitus Eestis toimub koostöös Põhjamaade Ministrite Nõukogu ja Nordic House’iga.

Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital, Põhjamaade Ministrite Nõukogu, Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis, The Nordics, Islandi haridus-, teadus- ja kultuuriministeerium, Taani Kultuuriinstituut, DSV Global Transport and Logistics.

 

Näituse koordinaator Eestis: Ketli Tiitsar 

Koostööpartner Eestis: Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis, Eha Vain 

Näituse kujundaja ja graafiline disainer Eestis: Tuuli Aule

 

Näituse "Ilmapäevikud" publikuprogrammid►

 

Lisainfo:

Ketli Tiitsar

627 4602, ketli@etdm.ee

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

 

 « Tagasi