Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiivUudised

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 05.01.2017

 

EESTI TARBEKUNSTI- JA DISAINIMUUSEUMI NÄITUSTEPLAAN 2017

  

Euroopa kultuurielu keraamikas

Barokist tänapäevani

21.01.–26.03.2017

Faenza rahvusvahelise keraamikamuuseumi kureeritud näitus ühendab üheksa muuseumi keraamikakogud, et pakkuda ülevaadet keraamika arengusuundumustest Euroopas 17. sajandist tänaseni. Näitus annab põhjaliku ülevaate Euroopa keraamika ajaloost, tutvustades siinsele publikule tõelist eriala klassikat. Tegu on osaga laiahaardelisest keraamikale keskendunud projektist „Ceramics and Its Dimensions“, kuhu on kaasatud ka ETDM ja mida toetab Euroopa Liidu Loova Euroopa programm. Näitus saabub Tallinna Stoke-on-Trenti nimekast keraamikakeskusest ja liigub edasi Riiga.

I korrus

 

Toit ja nõu

21.01.–26.02.2017

Eesti Kunstiakadeemia keraamika osakond on juba mitu aastat vedanud projekti, mille eesmärk on viia kokku noored keraamikud ning kohalikud kohvikud ja restoranid. Keskendudes erinevate söögikohtade vajadustele ja soovidele, on disainerid pakkunud välja omapoolse lähenemise, mille käigus on sündinud esemed ja komplektid, mis iseloomustavad kindla söögikoha spetsiifikat ja iseloomu. Astudes välja standarditud keskkonnast, loovad need isikliku lähisuhte külastaja ja toidunaudingu vahele.

Galerii

 

Eesti tarbekunsti püsinäitus

Kogutud teosed

Alates 23.02.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi püsiekspositsioon annab võimaluse saada ülevaade Eesti tarbekunsti arengust ning tegutsenud ja tegutsevate kunstnike loomingust möödunud sajandi algusest tänaseni. Näitus on kantud soovist teha kättesaadavaks võimalikult laiaulatuslik valik muuseumi kollektsioonist, teostades seeläbi nii palju kui võimalik avafondi ideed. Kokku on eksponeeritud üle 2000 teose.

II korrus

 

EKA nahakunsti osakond 100

02.03.–16.04.2017

Eesti Kunstiakadeemia nahakunsti osakond tähistab 1. märtsil 2017 olulist verstaposti. Oma 100. sünnipäevaks korraldatud näitusel on eksponeeritud valik sajandi jooksul nahakunsti osakonna arhiivifondi kogunenud väljapaistvamatest töödest. Eri aastakümnetel valmistatud nahkköited, karbid, kotid jm peegeldavad küll erinevaid esteetilisi tõekspidamisi, kuid on ajajoont hüljates asunud muuseumi trepigaleriis sõbralikku dialoogi. Hingega asjad demonstreerivad tudengite loomingulist pühendumist ja alati eksaktset teostusoskust ajast aega.

Lisaks: www.nahakunst100.ee, http://www.artun.ee/erialad/nahakunst/

Galerii

 

7. Tallinna rakenduskunsti triennaal

Ajavahe

22.04.–23.07.2017

Rahvusvahelise 7. Tallinna rakenduskunsti triennaali teema on „Ajavahe. Time Difference“ ning see uurib aega ja selle erinevaid käsitlusi. Peanäitusele valis žürii 256 laekunud töö hulgast 49 teost, autorid on pärit 19 riigist. 7. Tallinna rakenduskunsti triennaali korraldab uus töörühm, mida juhib Merle Kasonen. Triennaali mahuka programmi ja uudistega saab tutvuda koduleheküljel www.trtr.ee

I korrus, galerii

 

Moemajaga ja moemajata

29.07.–10.09.2017

60 aastat tagasi pandi alus legendaarsele Tallinna Moemajale. Tähtpäevast inspireeritult näitavad oma loomingut moemajas 1980. aastatel töötanud moekunstnikud: Krista Kajandu, Zoja Järg, Kai Saar, Liivia Leškin, Hilja Tüür, Anu Strandberg, Anu Johanson, Anu Hint, Vilve Unt ja Ivo Nikkolo. Igalt disainerilt saab näha kahte komplekti – moemajas valminud rõivamudelit ja tänapäevast loomingut tutvustavat eksemplari. Väljapanekut täiendavad moekunstnike meenutused ja tööjoonised. Näituse kuraator on Anu Hint.

Galerii

 

Moefoto. Boris Mäemets

12.08.–22.10.2017

Boris Mäemets oli üks Nõukogude Eesti olulisemaid fotograafe, kes tegeles intensiivselt sisearhitektuuri ja tarbekunsti jäädvustamisega. Tema lähenemine Tallinna Moemajas loodule ning moemaja ajakirjale Siluett pildistatud seeriad lõid aluse Eesti nüüdisaegsele moefotograafiale, kujundades ühtlasi siinset arusaama moe tähendusest laiemalt. ETDMil on ulatuslik kogu Boris Mäemetsa 1960.–1970. aastate moefotodest, millest teeb näitusele valiku kuraator Anne Vetik.

I korrus

 

Linn ja mets

16.09.–19.11.2017

Poola nüüdisdisaini maastik on üks kirevamaid ja elavamaid Euroopas. Projekti „Linn ja mets“ eesmärk on pöörata tähelepanu linnas pesitsevatele elukatele – lindudele, loomadele, putukatele. Kaasatud disainereid on kutsutud looma neile pesakaste, et väljendada oma kogemust ja muret keskkonna pärast. Kõigist näidetest kumab vaatajani soov ja püüe lepitada omavahel linnaelu ja looduslähedust. Näituse kuraator on Ewa Solarz / WILK Open Cluster of Design.

Galerii

 

Klassikud. Helle ja Taevo Gans

11.11.2017–11.02.2018

Klassikute sarja 17. näitus on keskendunud Helle ja Taevo Gansi loomingulisele tandemile, kes on Eesti disainimaastikul silmatorkav paar. Nad on kumbki tõestanud end iseseisvate loojatena, ent teostanud ka jõulisi ühistööna valminud projekte. Nad olid aktiivsed osalised 1960. aastate teisel poolel alguse saanud disaini- ja sisearhitektuuri protsesside ja tavade muutusterohkes sündmustikus, paistes silma oluliste arhitektuuriobjektide reeglina modernistlikus võtmes lahendatud sisekujunduste autoritena. 1990. aastate alguses kohandasid nad oma loometöö edukalt uute tingimustega.

I korrus

 

Maie Mikof-Liivik

24.11.2017–21.01.2018

Klaasikunstnik Maie Mikof lõpetas ERKI 1967. aastal ja töötas seejärel mõne aasta kunstitoodete kombinaadis ARS portselanimaalijana, 1975. aastast on ta vabakutseline kunstnik. Ta on töötanud mitme kümnendi vältel peamiselt kuumtöötlustehnikas, aga teostanud töid ka kipsvormi presspuhumise meetodil. 1990. aastatest võttis ta kasutusele leekpõletitehnika, mis on võimaldanud nii õrnemate vormide loomist kui ka vastavate teemade käsitlemist. Maie Mikof on üks neid kunstnikke, kelle looming on jõudnud muuseumi kogusse mitme kümnendi vältel ja kes esindab 1970.–1980. aastate klaasikunsti mitmeid suundumusi.

Galerii

 

*Näituste plaanis võib ette tulla muudatusi.

 « Tagasi