Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiiv

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 12.09.2016

 

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi galeriis
16.09.–13.11.2016
Raili Keiv, Hanna Whitehead
"Nõiaring"

 

Näituse avamine 15. septembril kell 17.00.

 

 

Aga siis, kui eksid metsa, siis jällegi, särk pööra teistpidi selga, jaa, siis pääsed välja.ˡ

Raili Keiv ja Hanna Whitehead on viimastel aastatel huvitunud eksperimenteerimisest lauanõudega. Nende töödes kohtuvad ebatavaliste materjalide katsetused, ootamatud proportsioonid, argipäevaselt tuttavlikud detailid ja huumor. Disainerid said tuttavaks 2014. aastal Euroopa keraamikabiennaalil Bornholmi saarel Taanis, kus nende looming oli väljas näitusel „New Talents“. Nad avastasid oma tööd omalaadses dialoogis, mida soovivad nüüd edasi arendada nii ideede kujul kui ka näitusena.

 

Seekordse näituse alguspunkt on ring kui geomeetriline kujund, millele autorid otsivad erinevaid väljundeid.

 

Hannat huvitab ring kui täiuslik kujund. Kasutades põhielemendina sama diameetriga ringi, otsib ta sellele erinevaid otstarbeid. Prototüüpide valmistamiseks kasutab ta lihtsalt kättesaadavaid vahendeid, näiteks paberit ja pappi, et kujutada selliseid materjale nagu puit, keraamika, tekstiil jmt, andes neile pehme või kõva materjali väliseid jooni.

 

Raili läheneb teemale vastassuunast. Dialoogi astuvad kaks materjali, soe puit ja külm portselan, mis võtavad üle teineteise omadusi. Portselan transformeerub puiduks või vastupidi, kandes autori käe läbi teise materjali väliseid tundemärke. Kas puidust tassist on kohvi juua sama mõnus kui portselanist tassist? Või saab need kaks materjali omavahel ühendada? Kas kahe olemuselt nii erineva materjali miksimine võib luua uut kvaliteeti ja teineteist vääristada või jääb see püüdlus liiga tehislikuks? Autori loodud puitu väärtustav tarbeesemete seeria on valminud käesoleva näituse tarbeks.

 

Näitus „Nõiaring“ areneb ja rändab ETDMist edasi. Disainerite prototüübi järgus eksperimentaalsed teosed täienevad ja kasvavad jätkuvas koostöös. Protsessi uut faasi saab näha 2017. aastal Islandil DesignMarch’il ja siis juba Berliinis.

 

ˡ Vadja etnoloogia XVIII. Paul Ariste käsikirjaline kogu Eesti Rahvaluule arhiivis

 

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Näitus on osa XI Disainiöö Festivali programmist.

Graafiline disainer: Jaana Davidjants

Tänud: Anton Koovit, Kaisa Sööt, Epp Kubu, Holger Loodus, Katrin Press, Irja Keiv

Lisainfo:
http://www.studiohannawhitehead.com
http://railikeiv.genresis.com/

Raili Keiv
5648 8466
railikeiv@hotmail.com

Ketli Tiitsar
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum
627 4602
ketli@etdm.ee
 « Tagasi