Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiiv

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 09.03.2016

 

EESTI TARBEKUNSTI- JA DISAINIMUUSEUMIS MÄRTSIS:


KÖÖK. Muutuv ruum, disain ja tarbekunst Eestis
20.02.-15.05.2016

 

Näitus uurib köögi arengut ruumina ja sellega seotud esemelise keskkonna muutumist ning unikaalteoste lähtumist köögiga seotud temaatikast Eestis.

Köök on üks suuremaid muutusi läbi teinud ruum kodus 20. sajandil. Muutuste keerisesse sattus köök möödunud sajandi alguskümnenditel, mil selle ümberkorraldamist suunasid ideed efektiivsusest, hügieenist, naise positsioonist ja eluasemekriisist, kujundades paljus tänaseni toimuvad põhimõtted kaasaegsest köögist. Eksponeeritud on olulisemad kööki kui keskkonda puudutavad muutused ajas – moodsa köögi ideestiku jõudmine Eestisse, nõukogude-aegse väikekorteri jaoks minimaalseks planeeritud köök ja selleks peamiselt mööblieksperimentaalvabrikus Standard väljatöötatud köögimööbli versioonid, tänaseks tavapärane avatud köögi idee.

See, milline on eesti disaini ja tarbekunsti suhe köögitemaatikasse olnud veidi vähem kui saja aasta jooksul ja milline on see täna, antakse edasi erinevate esemete, plaanide, kavandite ja rohke fotomaterjali kaudu.

 

Näituse kuraatoriks on Kai Lobjakas, kujundajaks Arhitektuuribüroo 3+1 arhitektid, graafiline disain Indrek Sirkel.

I korrus, trepigalerii

 

Lisainfo:

Kai Lobjakas

kai@etdm.ee

5648 6977

 

Seoses näitusega "KÖÖK. Muutuv ruum, disain ja tarbekunst Eestis" kutsub Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum kõiki
saatma fotosid oma endisest või praegusest köögist!
Foto võib meilida aadressil pilt@etdm.ee, tuua muuseumi kassasse või postitada Lai 17, 10143 Tallinn.

Saatja nõusolekul saavad pildid osaks näitusest. Need kaasatakse väljaprinditult spetsiaalselt selle tarbeks loodud seinal, laiendamaks teadmist kohaliku argikeskkonna minevikust ja tänapäevast. Hiljem säilitatakse pildid muuseumi arhiivkogus.

Saatjate vahel loositakse välja Laine Sisa kujundatud, Tallinna Ehituskeraamika Tehases toodetud kohvikann "Rae" ja tasuta muuseumipääsmeid.Näituse raames saab tellida haridusprogrammi
KUIDAS PERENAINE, NÕNDA KÖÖK

Milline võiks välja näha laisa merineitsi köök? Või siis terava maletaja, abitu apteekri või näiteks kahepalgelise lüpsja köök? Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi näituse „Köök. Muutuv ruum, disain ja tarbekunst Eestis“ raames toimuvas töötoas on võimalus just taolistele huvitavatele persoonidele ise unikaalne köök kujundada.

Programmi koostaja ja läbiviija: Liis Teesalu
Toimumise aeg: 22.02.2016-15.05-2016, K-R
Sihtrühm: kõigile
Kestvus: 60 minutit
Hind: 3 € / osaleja

Programmi sisu:
Tutvuda näitusega „Köök. Muutuv ruum, disain ja tarbekunst Eestis“ ning arutleda erinevate näitust puudutavate teemade üle. Seejärel proovida kätt mööblimakettide valmistamises. Grupitööna (ühes u 4-5 liiget) meisterdatakse unikaalne köögimakett kindlale isikule, kes kujuneb kahe pimesivalitud kaardi (ühel elukutse/tegelaskuju, teisel omadussõna) kokkupanemisel.

Programmi lõppeesmärgid:
Osaleja on tutvunud näitusega „Köök. Muutuv ruum, disain ja tarbekunst Eestis“, kus vaadeldi köögi arengut ja selle tagamaid
20. sajandi algusest tänapäevani. Ekskursioonile järgneva töötoa eesmärk on, et osaleja on saanud kätt proovida mööblimakettide valmistamises, mis õpetab erinevate materjalide leidlikku kasutamist ja üksikesemete ning ruumi kui ühtse terviku kujundamist. Osaleja arendab seeläbi käemotoorikat ja esteetilist maitsekust ning õpib loomeprotsessis kasutama disaini märksõnu nagu kasutajasõbralikkus, unikaalsus ja leidlikkus. Lisaks mõtiskleb ta üldiselt, kuidas inimene end ümbritsevat esemelist keskkonda kujundab ja muudab ning kuivõrd peegeldab see inimest ennast.

Lisainfo:
Liis Teesalu
haridus@etdm.ee
627 4607


  

Eesti Suursaatkonnas Helsingis

"Peeter Kuutma. Põimitud geomeetria"

19.02.-31.03.2016

 

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis toimunud, "Klassikute" sarja kuuluv Peeter Kuutma näitus jõuab väiksemal kujul ning paari uue tööga Eesti Suursaatkonda Helsingis.

Peeter Kuutma on Eesti professionaalses tekstiilikunstiajaloos üks neid väheseid meessoost kunstnikke, kes on järjepidevalt tekstiiliga tegelenud ning sellele pühendunud. Ta lõpetas ERKI-s tekstiiliõpingud 1966. aastal, pärast mida algas aktiivne ning rikas loomeperiood, kestes vähemal ja rohkemal määral tänaseni. Peeter Kuutma alustas näitustel osalemist kohe peale ülikooli lõpetamist, ta on loonud arvukalt ruumitekstiile koostöös sisekujundajatega, täitnud suurel hulgal eritellimusi ning tegelenud ka näituste korraldamisega nii Eestis kui välismaal. Peeter Kuutma eristub selgelt meie tekstiilipildis kui üks peamisi geomeetrilise põimevaiba viljelejaid.


 

Seoses ülestõusmispühadega on Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum reedel, 25. märtsil ja pühapäeval, 27. märtsil suletud.

 


 « Tagasi