Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiivUudised

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 13.01.2016

 

TÕNIS KÄO. DISAIN KUI EKSPERIMENT

Red Dot disainimuuseumis Essenis, Saksamaal
21.01.-03.04.2016

 

 

21. jaanuaril avati Saksamaal Essenis Red Dot disainimuuseumis ETDMi näitus "Tõnis Käo. Design als Experiment". 

Näituse avamisel kõnelesid Design Zentrum Nordrhein-Westfaleni tegevdirektor Vito Oražem, Nordrhein-Westfaleni majandus-, energeetika- ja tööstusminister Garrelt Duin, Folkwangi kunstiülikooli president Prof. Kurt Mehnert, Eesti Saatkonna kultuuriatašee Harry Liivrand, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi direktor Kai Lobjakas ning Red Dot asutaja ja CEO Prof. Dr. Peter Zec.

 

Näitus jääb avatuks 3. aprillini.


 

Tõnis Käo on Saaremaal sündinud ja Saksamaal õppinud ning praktiseerinud disainer, visionäär, õpetaja ja kultuurikriitik. Praktiline disaineritöö seguneb tema tegevuses teoreetilise teadustööga, mille tulemuseks on kodumasinad ja elektroonikaseadmed, näitusekujundused, artiklid ja raamatud.

 

Käo karjäär esindab disaini edulugu: ta on teinud pikaaegset koostööd mõjuka rahvusvahelise suurettevõttega. Selline maailm on ühelt poolt selgelt piiritletud, nõudes tegelemist konkreetsete tellimuste ja esemetega, ent samas on see avatud, võimaldades õnnestumise korral suurt erialast eneseteostust.

Käo oli see, kes töötas välja rea siiani tuttavate Siemensi kodumasinate ilme. Tema olulisemaid töid tootedisaini vallas on 1970. aastatel koos kolleeg Herbert Krämeriga kujundatud klahvvalimisega telefon Saksa Postile (Deutsche Bundespost). Samal perioodil oli ta disainimeeskonnas, mille ülesandeks oli välja töötada liikuv suundantenn 1972. aasta Müncheni olümpiamängude ajaks. Kümnendi keskel olid tema tööülesanded seotud väikeste kodumasinate kujundusega, millest osa said ikoonilisteks argiesemeteks, näiteks föön MH1715 2000 (1977) ja tolmuimeja Super58 (1978). 1982. aastal valmis Käo kujunduses Siemensi esimene mobiiltelefon.

 

Käod on peetud ka elektrooniliste seadmete disaini teerajajaks ja visionääriks. Võimalused selles valdkonnas tegutsemiseks andis talle 1983. aastal Siemensi juurde loodud uuringutele ja eksperimentidele keskendunud disainistuudio. 1980–1982 töötas ta välja visiooni mudeli pangakaardisuurusest mobiiltelefonist ja A4-suurusest sülearvutist, mis tänaseks on reaalsus. Käo tollased visioonid on kaasatud Müncheni disainmuuseumi kollektsiooni Die Neue Sammlung.


Peale tööstusdisainilahenduste on Tõnis Käo mitme näitusekujunduse ja graafilise disaini lahenduse autor, samuti on ta pikaaegne pedagoog ja uurija, tehes tööd muuhulgas

selle nimel, et tagada teaduse ja arenduse kõrgetasemeline koostöö õppetegevuse osana.

Käo on kirjutanud ka disaini- ja kultuuriteoreetilisi artikelid ning raamatuid.

 

2012. aastal kinkis Tõnis Käo oma disaini puudutava arhiivi Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumile. Selle põhjal on koostatud ka käesolev näitus, mida oli Tallinnas võimalik näha 2013. aasta suvel.

 

Näitusega kaasneb kataloog, mille eessõna on kirjutanud Kai Lobjakas ning kus Tõnis Käo töö tähendust saksa disaini seisukohalt laiemalt avab rahvusvaheliselt tuntud disainikonsultant, ärikommunikatsiooni professor, disainiauhinna „red dot design award” asutaja ja Design Zentrum Nordrhein-Westfahleni president Peter Zec. Disaini rollist laiemalt vestleb Tõnis Käoga Eesti Kunstiakadeemia strateegilise disaini professor Martin Pärn.

Tõnis Käo arhiivi Eestisse jõudmine ning avalikkusele kättesaadavaks tegemine näituse ja kataloogi näol on saanud teoks tänu paljudele toetajatele. Arhiivi siiajõudmist ning näituse teostumist toetasid Eesti Kultuurkapital ja Kitman Thulema AS; valitud materjalide digiteerimist toetas 2012. ja 2014. aastal Haridus- ja Teadusministeeriumi rahvuskaaslaste programm.

Näitus toimub koostöös Red Dot disainimuuseumi ning Folkwangi kunstiülikooliga. Näituse toimumist Saksamaal on toetanud Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium, Ministerium für Wirtschaft, Energie, Industrie, Mittelstand und Handwerk des Landes Nordrhein-Westfahlen, Eesti Vabariigi Suursaatkond Berliinis ja Pöide õlu.

 

Näitus jääb Red Dot disainimuuseumis avatuks 3. aprillini.

 

Lähem info:
Kai Lobjakas
 kai@etdm.ee  
627 4608, 5648 6977
www.red-dot-design.museum.de/en

 

 « Tagasi