Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiivUudised

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 19.05.2015

 

Uus Põhjamaade moeillustratsioon II

23.05.-27.09.2015

 

Alates 23. maist saab Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis vaadata näitust „Uus Põhjamaade moeillustratsioon II“, mis esitleb Eesti, Soome, Norra, Taani ja Rootsi moeillustraatorite enamuses just sellele näitusele valminud töid. Näituse kuraatoriks on tuntud moetoimetaja ja fotograaf Toomas Volkmann.

 

Näitus avab Eestile lähima regiooni – Põhjamaade – moeillustratsiooni kui kasvavat huvi koguvat nähtust, keskendudes tänasele päevale, värsketele suundadele ja tehnikatele, mida kunstnikud eneseväljenduseks kasutavad.

 

Moeillustratsioon on jõudsalt arenev, kuid põhjalikult läbi uurimata, aina enam tähelepanu pälviv kunstiliik, mille kaudsed juured ulatuvad aastasadade taha, klassikalise joonistamisoskuse ja graafika algusaegadesse. Laiemat tuntust kogusid moeillustratsioonid moeajakirjade kaante vahel, olles fotograafia eelsel ajastul moedisaini vahendajaks. Viimasetel aastakümnetel on nihkunud fookus rõivaste edasiandmisest iseseisva eneseväljenduse poole, visuaalse, kaasakiskuva uue konteksti tekitamisele kaasajaga, isikupäraste maailmadega vaataja lummamisele, mis oma kordumatuses on leidnud laia kasutust moetööstuses, ajakirjades, poodide sisekujundustes ning moe- ja popkultuuri valdkondade kõige erinevamate brändide turundusstrateegiates. Moetööstuse kindlaks ja väljapaistvaks osaks kujunemine ja laialdane nähtavus on omakorda tekitanud suurema huvi žanri vastu kunstigaleriides ja muuseumides.

Ajaloost, kaasajast ja elustiilidest inspiratsiooni ammutavad illustraatorid valdavad kõige erinevamaid joonistamise ja maalitehnikaid, neile lisaks ka assamblaaži ja uuemaid digitehnikaid. Nende teoste piiramatus teemaderingis segunevad realistlikud inimproportsioonid ja ideaalid, geomeetria ja sürreaalsus, loodus ja mütoloogiad, poeesia ja argisus, fotograafia ja vabakäejoonistus. Just valdkonnasisene mitmetahulisus ja vastuolulisus muudavad žanri atraktiivseks väga laiale publikule.

 

Toomas Volkmanni koostatud valikut Põhjamaade moeillustraatorite loomingust eksponeeritakse muuseumi I korrusel. Lisaks saab II korruse trepigaleriis näha kunstnike visandeid ja inspiratsioonimaterjale, mis eelnesid põhiväljapaneku tööde lõplikule valmimisele.

 

Näitusega kaasnevad ringkäigud kuraatori ja Eesti illustraatoritega, mis avavad kunstnike loomingu tagamaid.

Sarja esimene ringkäik näitusel toimub kuraator Toomas Volkmanniga 3. juunil kell 16.00.

 

Näitus jääb avatuks 27. septembrini. Sügisel saavad kõik soovijad nii Eesti kui välismaa illustraatorite käe all moeillustratsioone ise teha.

 

Näitusega kaasneb kataloog.

 

Kunstnikud:

Eestist: Marju Tammik, Anu Samarüütel, Britt Samoson, Kätlin Kaljuvee

Soomest: Laura Laine, Annu Kilpeläinen, Riikka Sormunen, Jarno Kettunen

Rootsist: Cecilia Carlstedt, Stina Persson, Daniel Egneus, Sara Andreasson, Liselotte Watkins

Taanist: Naja Conrad-Hansen, Mia Marie Overgaard, Mads Berg, Lisa Grue

Norrast: Esra Roise, Natalie Foss, Magnus Voll Mathiassen, Hans Christian Oren

 


Näituse „Uus Põhjamaade moeillustratsioon II“ haridusprogramm

 

 
Ringkäigud kunstnikega:

3. juuni (Disainiturg), kell 16.00 – Toomas Volkmann
11. juuni, kell 16.00 – Kätlin Kaljuvee
3. september, kell 16.00 – Anu Samarüütel
17. september, kell 16.00 - Marju Tammik - ringkäik jääb kunstniku haigestumise tõttu ära, vabandame!
19. september, kell 14.00 – Britt Samoson

Eelregistreerimine: kristi@etdm.ee

 
 

 

Sügisel toimuvad ETDM-is nii eesti kui ka välismaa illustraatorite juhendamisel moeillustratsioonide töötoad, mida juhendavad nii kodumaised kui välismaised näitusel osalevad kunstnikud.

 

Töötuba kestab umbes 1,5-2 tundi - esmalt tehakse koos ringkäik näitusel ning seejärel saab kunstnike juhendamisel ise moeillustratsioone luua ning erinevaid tehnikaid katsetada.
Töötoad toimuvad osaliselt inglise keeles.

  

Töötubade ajad ja juhendajad:
* Laupäeval, 5. septembril kell 11-13 - juhendajad Kätlin Kaljuvee (Eesti) ja Mads Berg (Taani) - töötuba toimub osaliselt inglise keeles
* Laupäeval, 5. septembril kell 13-15 - juhendajad Anu Samarüütel (Eesti) ja Mads Berg (Taani) - töötuba toimub osaliselt inglise keeles
* Laupäeval, 12. septembril kell 12-14 - juhendajad Marju Tammik (Eesti) ja Cecilia Carlstedt (Rootsi) - töötuba toimub osaliselt inglise keeles
* Laupäeval, 12. septembril kell 15-17 - juhendaja Britt Samoson (Eesti) - töötuba toimub eesti keeles

 

Töötubades osalemiseks on vajalik eelregistreerumine e-mailil info@exhibition.ee NB! Viimased vabad kohad!
Igas töötoas saab osaleda kuni 20 inimest. Töötoas osalemise hind on 10 eurot, mis sisaldab sissepääsu näitusele ning kõiki vajalikke materjale. Tasu tuleb üle kanda peale registreerumist (saadame vajaliku info e-mailile).
Ootame osalema kõiki huvilisi, kes on vähemalt 14-aastased.

 

Lisainfo ja küsimused info@exhibition.ee

 

 

 

Muuseumi külastajatel on võimalik värvida kohapeal või kaasa võtta moeillustraatorite Kätlin Kaljuvee (EST), Natalie Foss-i (NOR) ja Liselotte Watkins-i (SWE) illustratsioonide kontuuridega töölehti. Värvitud pildid palume üles pildistada ja foto saata aadressil: info@exhibition.ee või haridus@etdm.ee

Kõikide osalejate vahel loositakse välja auhinnad!


  

Näituse peatoetajateks on Viru Keskus ja Nordic Culture Fund. Lisaks toetavad näitust Tallinna Kultuuriväärtuste Amet, Eesti Kultuurkapital, Hasartmängumaksu Nõukogu, Danish Arts Foundation, Rootsi Saatkond, Silberauto, Järsi, Eckerö Line Eesti, Nordic Hotel Forum, DHL, Hahnemühle, Orbital Vox Stuudiod, Skizze, Estonian Air, Arizona ja Mokai.
 

Kuraator ja näituse kujundaja: Toomas Volkmann

Korraldaja: Helen Saluveer / MTÜ Kunstiloomus

Graafiline disainer: Tuuli Aule

Assistent: Birgita Silberg

 

Lisainfo:

http://exhibition.ee/

Helen Saluveer

Tel 520 0920

helen@balalaika.ee

 

Teate koostas: Ketli Tiitsar

Tel 6274602, 552 8904

ketli@etdm.ee

 

 « Tagasi