Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiiv

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 23.09.2014

 

Tehtud Poolas. Poola plakat 1980-2014


Disainiöö raames avatakse 24. septembril kell 17.00 Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis koostöös Eesti Kujundusgraafikute Liiduga Poola plakatinäitus.
Näitus koosneb sümboolselt kahest osast – tänapäeva mõistes plakatiklassikast (1980.-1990. aastad) ja värskest plakatiloomingust (teosed aastatest 2012-2014).

Poola sattudes tasub alati külastada Varssavi Plakatimuuseumi või mõnd paljudest plakatigaleriidest üle maa. Kontsentreeritult on võimalik tajuda ühe rahva hingelaadi, temperamenti, pühendumust ja eriti iseteadlikku mõttelaadi. Võib julgelt väita, et poolakad teadvustavad ja toetavad oma plakatikoolkonda kui kultuuriinstitutsiooni, mis on tõhusaks vahendiks Poola visuaalkultuuri ja laiemalt Poola kultuuri propageerijana. Enamasti peetaksegi silmas kultuurivaldkonnaga seotud plakateid.

  

Poola plakatikoolkond kujunes rahvusvaheliselt tähelepanuväärseks juba 1950. aastatel ja saavutas üleilmse tuntuse 1980. aastatel just tänu kultuuriplakatile, olles mõjutanud ning mõjutades ilmselt tulevikuski tuhandete plakatikunstnike loomingut (kindlasti ka Eesti loojaid). Poliitiliste olude tõttu kodeerisid autorid neisse pealtnäha süütutesse, vaid konkreetsele sündmusele pühendatud plakatitesse sõnumikihte, mis kandsid kujundlikke, kuid vaatajale arusaadavaid seisukohti, mis vastandusid ametlikule propagandale. Paljudel rahvusvahelistel plakatikonkurssidel tunnustatud Poola plakat on alati toetunud äratuntava pildikeelega autoritele, kes segavad oskuslikult huumorit ja fantaasiat läbi maaliliste ┼żestide. Disainer lubab endale luksust olla kunstnik, kombineerides esteetilisi aspekte põnevate metafooridega, olles plakatil kujutatuga varjamatult emotsionaalses seoses ja lisades julgeid kommentaare ühiskondlikel teemadel. Plakatite erksavärvilisus ja pealtnäha lihtsate kujundite kasutamine toetub rikkalikule rahvakunsti tõlgendusele, lisades plakatitele poolalikku visuaalset eristatavust. Seega on loomulik, et ka sel näitusel on esindatud filmi-, teatri-, muusikasündmuste ja muude kultuurisündmuste plakatid. Eri põlvkonna, eri käekirjaga loojatelt.

 

Näituse vanem osa pärineb Poola Vabariigi Suursaatkonna kollektsioonist, värske Poola plakati osa koostaja on Marko Kekishev.

Plakatikollektsioon sai koostatud Haapsalu Graafilise Disaini Festivalile 2014 (HGDF) ja liigub Läti Disaini Informatsioonikeskuse kutsel edasi Riiga. Eestis näeb seda näitust veel jaanuaris 2015 Viljandi Linnagaleriis.

Näitust toetavad Eesti Kujundusgraafikute Liit, Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas, Eesti Kultuurkapital ja ETDM.

 

Näitus jääb avatuks 26. oktoobrini.

 

NB! Laupäeval, 27. septembril ringkäigud näitusel kuraator Marko Kekisheviga kell 16.00, 17.00 ja 18.00. Osalemine muuseumipiletiga.
 « Tagasi