Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiiv

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 23.02 2004
J U K K A K O R P I H E T E
VALGUSTID / LUMINAIRES
27.02 – 04.04.2004

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi avaürituseks on 27. veebruaril kell 18.00 avatav noore soome tootedisaineri Jukka Korpihete valgustite näitus.


Peamiselt valgustidisaini ja ruumide valguslahendustega tegelev Jukka Korpihete eksponeerib Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi I korruse kahes saalis laia skaalat oma valgusega seotud töödest.
Oma töödes keskendub Korpihete eelkõige valgusele jättes just sellele peaosa oma loomingus. Ta ei vormi mitte üksnes valgusti välist kuju vaid kujundab kindlalt valgust ennast. Korpihete peab valgust kujundusmaterjaliks ja ütleb, et tema ülesandeks jääb anda sellele vorm ja varjud. Tema lampide konstruktsioon on äärmiselt lihtne ja avatud, just selliselt raamistab see selgelt valgust, disainerile kõige olulisemat. Materjalina kasutab Korpihete kõige sagedamini haljast või maalitud terast ning plastikut, harvemini ka alumiiniumit ja puuvilla.

Jukka Korpihete disainitud valgustid ei ole pelgalt otstarbekad ja ergonoomilised, pigem on disainer kujundanud pretensioonikaid valgusteid, mida saab kasutada ruumiaktsentidena. Nendega saab luua neutraalsest keskkonnast kordumatu ruumi, markeerida erinevaid ruumitsoone ja joonistada seintele pehmeid või teravamaid detaile. Tegemist ei ole neutraalsete üldvalgustite vaid meeleolu tekitavate keskustega. Pilliroost, oliividest, vana-rooma altarist, jääaugust, sangaritest jpm. inspireerituna on disainer lõpptulemuse siiski kindlakäeliselt puhastanud liigsest narratiivusest.

Edu saavutanud valgustite sarja – Ruoko (Pilliroog) kõrval näitab disainer koostöös maalija Tuomas Laitisega toodetud Heräämo – valguskaste. Varasemate tööde kõrval esitleb Korpihete kahte uut valgustimudelit: laevalgustit – Avanto (Jääauk) ja seinavalgustit – Piilo (Peidupaik). Lisaks väikestele tootesarjadele näeb näitusel ka Korpihete unikaalvalgusteid, pressklaasist küünlajalgu ning maale.


Pressiteade koostatud Ketli Tiitsar
Alvar Aalto Muuseumi intendandi Kaarina Mikoranta teate põhjal

Lisa info:
Kai Lobjakas
Tel. 627 4603, e-post: kai@etdm.ee

Jukka Korpihete
http://www.kolumbus.fi/korpihete/designer.htm
Mob: 504116706
Korpihete@kolumbus.fi

« Tagasi