Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiiv

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 28.11.2013

 

"Klassikud. Mait Summatavet"

07.12.2013-23.02.2014


Laupäevast, 7. detsembrist on Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis avatud näitus „Klassikud. Mait Summatavet“. Näitus annab ülevaate eesti ühe pikema staažiga disaineri loomingust, kelle kontol on hulgaliselt märkimisväärseid avalike ruumide interjöörilahendusi, näituse- ja esemekujundusi. Ta oli esimene kujundaja Nõukogude Liidus, kellel oli au avada 1986. aastal personaalnäitus just disainerina, seda ühel olulisemal näitusepinnal Moskvas, Kunstnike Keskmajas. Kindlasti kujunes tänu sellele väljapanekule kohalikus plaanis disainist ja disainerist arusaadavam nähtus varasemast laiemas tähenduses.

 
Summataveti loominguline tegevus sai alguse juba 1960. aastate keskel. Osaledes erinevatel esemekujunduse konkurssidel ja olles üheks sgrafiitotehnikas seinamaali “Tuletõrjujad” autoriks Vabatahtlike Tuletõrjujate Ühingu koosolekute saali (1964, koostöös Taevo Gansi ja Lembit Aljastega), teostati 1966. aastal ka tema Eesti Riikliku Kunstiinstituudi lõputöö, milleks oli Narva Energeetikute klubi sisekujundus. Paralleelselt õpingutega, aga ka hiljem tegi ta aktiivselt koostööd almanahhile “Kunst ja Kodu”.

 
Peale kooli lõpetamist sai Summatavetile osaks tegeleda mitmete suurte ja oluliste tellimustöödega, mis aitasid tal kujuneda üheks hinnatumaks siinseks sisekujundajaks ja disaineriks. Tema tööde hulka kuuluvad nii erinevad sisearhitektuursed lahendused ja näitusekujundused Eestis (Hotell “Viru” numbritoad ja restoran, 1967-1972; Tarbekunstimuuseum, 1977-1980; Adamson-Ericu muuseum, 1978-1983; teater “Ugala”, 1978-1981; Tallinna Magdaleena polikliinik, 1980-1982; Eesti Pank, 1992-2000) ja hulgaliselt näitusekujundusi nii Eestis, Nõukogude Liidus laiemalt kui ka väljaspool (Nõukogude Liidu väljapaneku osa maailmanäitusel EXPO, 1974, Spokane, USA, mitmed näitused Jaapanis jpm). Näitustesarja “Ruum ja Vorm“ kolmanda väljapaneku (1976) jaoks loodud unifitseeritud polüfunktsionaalne baar-laud installeeriti 1979. aastal ühena vähestest näidetest täiendatud versioonis ENSV Kunstnike Liidu presidendi kabineti sisustuseks. 1992. aastast alates tegeles Summatavet pikka aega Eesti Panga erinevate ruumide sisearhitektuuri ja valguslahenduste väljatöötamisega.

 
Suuremate sisekujundusprojektide käigus on ta kavandanud ka näituste eksponeerimisinventari ja valgusteid, mis tihti on konkreetsetest ruumikujunduslahendustest iseseisvateks objektideks välja kasvanud.

Mait Summataveti töid ja kujunduslahendusi vaadates on märgatav autori eriline huvi valguse toimimise vastu. Ta on olnud üks järjekindlamaid eesti valgustikujundajaid, kes on tegelenud mitte niivõrd valgustite, kuivõrd valguse kujundamisega. Tema otsingute meelisprobleemiks on eelkõige valguse peegeldumise juhtimine valgust mitteläbilaskvalt materjalilt. Aastatel 1966-2012 on ta välja töötanud üle 65 erineva valgusti prototüübi.

 Summataveti töid iseloomustab peenususteni läbitöötatus ja praktilisus, korrastatud ja kindlasse rütmi asetatud terviklike lahenduste loomine.

 
Loomingulise väljundi kõrval on ta olnud aastaid seotud ka õppejõutööga, suunates nii oluliselt eesti disainipildi kujunemist.

 
Aktiivne ja tulemuslik töö kujundaja on talle toonud rohkelt tunnustust. 1977. aastal anti talle ENSV teenelise kunstniku, 1987. aastal ENSV rahvakunstniku aunimetus.

 
Avatav näitus on koostatud tihedas kuraatori ja autori koostöös. Näituse kuraatoriks on Kai Lobjakas, kujundaja Mait Summatavet.

 

Näitusega kaasneb mahukas kataloog, mis annab ülevaate Mait Summataveti loomingust ligi viiekümne aasta vältel, peatudes olulisematel objektidel, mida autor ka ise kommenteerib. Kataloog on müügil ETDM-i muuseumipoes hinnaga 15 eurot.

 

“Klassikud” on Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis toimub personaalnäituste sari, mis toimub alates 2000. aastast, keskendudes eesti tarbekunsti ning disaini oluliselt mõjutanud ja kujundanud kunstnikele ja disainerite tutvustamisele.

 
Näituse teostamist ja kataloogi ilmumist toetab Eesti Kultuurkapital.

 

Lisainfo:

Kai Lobjakas

tel. 56486977

  kai@etdm.ee  
 « Tagasi