Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiiv

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 27.11.2013

Aamu Song ja Johan Olin (Soome)
"EESTI SALADUSED"
06.12.2013–23.02.2014

 

Näitusel "Eesti saladused" esitlevad kaks Soome disainerit, Aamu Song ja Johan Olin, kes on tuntud ühise disainiettevõtte COMPANY kaudu, uusi, selleks näituseks valminud tooteid, mille disain on inspireeritud Eestist ja mis on toodetud siinsetes väikeettevõtetes.

2013. aasta suvel tegid Aamu Song ja Johan Olin ringreisi mööda Eestit, et avastada selle saladusi. Reis viis neid Tallinnast Rakverre, Narvast Avinurme, edasi Järvamaale, Moostesse, Räpinasse, Võrru, Muhu saarele ja mujale. Nad kohtusid põllumeeste, puutöömeistrite, villaketrajate, mänguasjavalmistajate, keraamikute ja paljude teiste väiketootjatega.
Toimunud kohtumistest ning kohaliku tootmisprotsessi saladustega tutvumisest inspireerituna sündis uus traditsiooniliste toodete kollektsioon "Eesti saladused", mis on valminud Eesti ettevõtetes just siinset eripära ja tavasid arvestades.

Näitus "Eesti saladused" on jätkuks Aamu Song'i ja Johan Olin'i projektile "Soome saladused", mida nad alustasid koos Helsingi nüüdiskunsti muuseumiga Kiasma aastal 2007. Sarnaseid projekte on nad varem korraldanud ka Lõuna-Koreas, Belgias ja viimasena Venemaal. Disainereid võluvad erinevate riikide traditsiooniline tootmisprotsess, materjalid ning käsitöö. Tuntud meistreid kõrvalt jälgides ja nendelt õppides on nad omalt poolt lisanud uuenduslikku perspektiivi traditsioonilistele toodetele ja materjalikasutusele. Projektide tulemusena on sündinud terve hulk tooteid, mis on müügil nende kaupluses Helsingis ja mida saab osta ka valitud edasimüüjatelt Euroopas.

"Eesti saladused" on osa samanimelisest kultuuriekspordi projektist, mille eesmärgiks on suurendada sellel alal tegutsevate eestlaste ja soomlaste omavahelist suhtlemist ja kontakte ning tõsta teadlikkust kultuuripärandist ja traditsioonidest. Projekti koordineerib Soome Instituut ning seda on toetanud Soome Haridus- ja Kultuuriministeerium.


Seminar
SECRETS OF ESTONIA
reedel, 21. veebruaril kell 14, Eesti Kunstiakadeemia, ruum 426
(Estonia pst 7, Tallinn)


Ingliskeelne seminar annab ülevaate rahvusvahelisest disainiprojektist „Eesti saladused“. Sõna saavad nii disainerid kui ka nendega koostööd teinud ettevõtjad.
Soome disainerid Aamu Song ja Johan Olin räägivad disainerite ja tootjate rollist kohalike traditsioonidega seotud tootmises. Nende viimase projekti „Eesti saladused“ käigus tegid nad Eestis pika ringsõidu: Tallinnast Rakverre, Muhu saarele ja paljudesse teistesse paikadesse. Nad kohtusid ja sõlmisid suhteid ravimtaimetalunike, mänguasjameistrite ja paljude teiste traditsioone hindavate tootjatega. Neist kohtumistest ning võimalusest piiluda kohalike firmade köögipoolele, näha nende saladusi, said nad inspiratsiooni oma uue rahvusliku tootesarja „Eesti saladused“ sünniks. Kõik esemed on tehtud Eesti kohalike tootjate poolt, kohalikke traditsioone järgides.

 

Open seminar
Secrets of Estonia
Friday 21st February 2pm, Estonian Academy of Arts, room 426, Estonia pst 7

The seminar will cast an overview on the „Secrets of Estonia“ project and present few of the Estonian manufactures. Finnish designers Aamu Song and Johan Olin open the discussion on the roles of designers and manufacturers in a relation with tradition and nation.
Their recent project “Secrets of Estonia” took them from Tallinn to Rakvere, Muhu island and beyond. They met with herb farmers, toy makers and many other traditional manufacturers. From these meetings and having been inspired by the secrets of local production process, a new collection of traditional products „Secrets of Estonia“ was born. These have been manufactured in Estonian businesses, taking into account unique local traditions.

 

The project is exhibited at the Estonian Museum Of Applied Art and Design until February 23rd, Lai 17, Tallinn, Wed – Sun 11-18. www.etdm.ee

 

Speaking:
· Aamu Song & Johan Olin, COMPANY
Two designers from Finland who also run a shop Salakauppa in Helsinki. They have been working with traditional manufacturers in Finland, in Belgium, in South-Korea, in Russia and most recently in Estonia.
www.com-pa-ny.com, www.salakauppa.fi

· Ulvi Kala, Baltic Intertex
Baltic Intertex Ltd is Estonian capital based company offering production development service to the clothing designers. www.balticintertex.ee

· Eveli Tooming, E. Strauss
E. Strauss is a family company producing wooden products, exporting mostly to Finland. www.strauss.ee

· Nils-Naatan Kaivo, Sireli talu
Sireli farm produces all kind of wool products in its wool manufactory named Mooste Villakoda: wool socks and wool slippers, wool pillows and even woollen mattresses. www.sirelitalu.ee

 

Moderator: Ketli Tiitsar, project manager, Estonian Museum of Applied Art and Design

 

Organised in cooperation with Finnish Institute in Estonia
Estonian Museum of Applied Art and Design
Estonian Academy of Arts

 

Contact:
Ingrid Orman, Program manager (culture), Finnish Institute in Estonia
ingrid.orman@finst.ee  
372 6313 529, +372 5770 4937COMPANY
Kolm on rahvahulk, aga kaks on kindlasti seltskond (ingl. k. company).
COMPANY on Aamu Song'i ja Johan Olin'i disainiettevõtte, mis asub Helsingis.
Nad tegutsevad kunstnike ja disaineritena ning lisaks sellele peavad Helsingis oma poodi nimega SALAKAUPPA.

SALAKAUPPA
Sala tähendab soome keeles sama mis eesti keeleski ja kauppa on kauplus.
Kõikide toodete ideed on Aamu Song ja Johan Olin saanud oma reisidelt, mis on viinud neid väga huvitavatesse ja pika ajalooga tehastesse nii Soomes kui kogu maailmas, kus endiselt kasutatakse vaid sellele maale omaseid materjale ja tootmisvõtteid. COMPANY disain põhineb iga tehase erilisel lool ja tootmisvõimalustel. See ongi nende saladus.

www.com-pa-ny.com / www.salakauppa.fi
 
Varasemad projektid:
SECRETS OF FINLAND
http://www.com-pa-ny.com/projects/secrets_of_helsinki/index.htm
http://www.com-pa-ny.com/indoors/SuomenSalat/suomensalat.html
http://www.com-pa-ny.com/exhibitions/central_finland/secrets.html
SECRETS OF BELGIUM
 http://www.com-pa-ny.com/projects/madeinbelgium/belgium.html  
SECRETS OF KOREA
http://www.com-pa-ny.com/projects/madeinkorea/madeinkorea.html
SECRETS OF RUSSIA
http://www.com-pa-ny.com/projects/Secrets_of_Russia/secrets_of_russia.html
http://www.com-pa-ny.com/projects/Secrets_of_Russia2/secrets_of_russia2.html 
 

Lisainfo:
Ingrid Orman
programmijuht (kultuur)
Soome Instituut Eestis
ingrid.orman@finst.ee
5770 4937
http://www.finst.ee/
 
Ketli Tiitsar
projektijuht
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum
ketli@etdm.ee
627 4602, 552 8904
 


 « Tagasi