Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiiv

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 05.09.2013

 

Septembri lõpus avanes Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis korraga kaks Eesti kaasaegset moodi käsitlevat näitust:

Tanel Veenre kuraatorinäitus „KAAMOS“ ja moeaksessuaaride näitus „VIRVATULED“.


 

28.09-24.11.2013

Kaasaegse moekunsti kuraatorinäitus „KAAMOS“

muuseumi I korrusel

 

Tanel Veenre kureeritav eesti unikaalmoe väljapanek on esimene nii suurejooneline näituseformaadis kohaliku kaasaegse moekunsti tõlgendus üldse.

Kaamos on eriline aeg sügisel ja talvel - hämar ja rahulik aeg sisevaatlusteks, mõtlikkuseks, melanhooliaks ning vaikuseks. Hämaras joonistub reaalsus teisiti kui lauspäikeses; paistavad pooltoonid, kuulda on vaiksemaidki helisid. Just sellise meelelisuse toob teieni moeprojekt KAAMOS koostöös Eesti parimate moedisainerite, fotograafide ja teiste iluloojatega.

 

Muuseum peab oluliseks selle näitusega eestimaise moekunsti, kahjuks harva muuseumisaalidesse jõudva kunstiala, populariseerimist. Ülimalt oluline on, et lisaks näitusele antakse välja raamat, mis täiendab ekspositsioonis nähtavat ja avab tulevikus moekunsti uurijatele võimaluse teema edasisteks tõlgendusteks. Enam kui 200 leheküljeline moealmanahh „Kaamos: Eesti mood täna. Fashion Now: Estonia,” on laiaulatuslik ülevaade tänapäeva Eesti moeväljast ning kajastab rohkem kui 70 disaineri loomingut. Teos on müügil ETDM-i muuseumipoes ja raamatupoodides alates 1. oktoobrist.


Näitusel osalevad moekunstnikud: Anu Lensment, Aldo Järvsoo, Britt Samoson, Eve Hanson, Hanna Korsar, Juta Piirlaid, Kai Saar, Karolin Kuusik, Katrin Kuldma, Ketlin Bachmann, Kirill Safonov, Kristel Kuslapuu, Kristina Viirpalu, Liisi Eesmaa, Liivia Leškin, Lilli jahilo, Marit Ilison, Marin Sild, Laivi Suurväli, Liina-Mai Püüa, Oksana Tandit, Piret Ilves, Piret Puppart, Riina Põldroos, Zoja Järg, Taavi Turk, Tiina Talumees, Triinu Pungits, Ülle Pohjanheimo, Vassilissa, Xenia Joost, Vilve Unt, Jo Nurm, Marta Moorats, Ruta Tepp, Vera Lustina, Dmitri Knut, Joanna Kivihall

  

Moeprojekti Kaamos virtuaalkodu asub aadressil:
www.kaamos.eu ja www.facebook.com/kaamosmood

 

Projekti suurtoetajad on Viru Keskus, Kaamos Group, Campari, Eesti Kultuurkapital. Abikäe on ulatanud Caparol, Fazer, Riigimetsakeskus, Bauhof, Baltika Group, Sangar AS, Forum Cinemas, Eesti Kunstiakadeemia.

Meediapartnerid: ajakiri MOOD, ajakiri Pulss, Eesti Päevaleht: LP

 

Näituse kuraator ja trükise toimetaja: Tanel Veenre

Projektijuht: Janne Klooren

Näituse kujundaja: Hannes Praks

Graafilised disainerid: Stella Skulatšjova ja Kerli Virk

Video: Hanna Samoson

Meediajuht: Annaliisa Vinnal

Head abilised: Artur Rauhiainen, Anu Melioranski, EKA moedisaini magistrandid

 

23. novembril kell 13.00
ringkäik näitusel "KAAMOS - Eesti mood täna" koos kuraator Tanel Veenrega.

Sissepääs muuseumipiletiga.

 

Lisainfo pressile:

Annaliisa Vinnal

kaamos.pr@gmail.com

tel 562 57768


  

28.09-24.11.2013

Näitus „VIRVATULED“

muuseumi trepigaleriis

 

Kuid pilkases pimeduses on virvatuluke ka juba valgus.
– E. M. Remarque

Enne etendust kustub valgus...
Pimeduses sünnivad muinasjutud, elustuvad unenäod, liiguvad ringi rahutud
hinged.
Pimeduses hakkab tööle fantaasia. Pimedus ähmastab reaalsuse piire.
Pimeduses pole valgusel peidukohta. Pimedus kaitseb.
Virvatuled kutsuvad ja meelitavad inimest sisseharjunud rajalt kõrvale.


Aksessuaarid on moekunstiga tihedalt seotud. Lisades kandjale isikupära ja väärikust, moodustavad need rõivakomplektiga ühtse terviku, ent kipuvad teenimatult riiete varju jääma.


Näituse „Virvatuled“ eesmärgiks on tunnustada ja lasta Eesti moe tipptegijate kõrval särada ka aksessuaaride ning ehete loojatel.
Eksponeerimisele tuleb valik Eesti Kunstiakadeemia üliõpilaste ja vilistlaste viimaste aastate töödest. Neist mitmed on valminud spetsiaalselt „Virvatulede“ jaoks ning neid pole varem eksponeeritud.


Näitusest võtavad osa: Linda al-Assi, Kätrin Beljaev, Andra Jõgis, Marika Jylhä, Merle Kasonen, Marita Lumi, Urmas Lüüs, Maria Naur, Darja Popolitova, Kärt Põldmann, Inga Radikainen ja Riina Õun.


Näituse kuraatorid on Eesti Kunstiakadeemia disaini ja rakenduskunsti suuna magistrandid Kaiu Koll, Katrin Kosenkranius, Kadi Paasik ja Liina Lõõbas.
Näitus „Virvatuled“on moenäituse „KAAMOS“ satelliitnäitus.

 

Täpsem info:

Kaiu Koll

+372 5332 2737

kaiu.koll@artun.ee 

Liina Lõõbas

+372 5656 1987


Näitusega KAAMOS kaasnevad haridusprogrammid:
 
KAAMOS
PÕHJAMAA MÜSTILINE MOEMAASTIK
Sihtrühm: algklassid, põhikool, gümnaasium
Kestvus: 60 minutit
Hind: 3 eurot osaleja kohta

Esmakordselt avaneb võimalus näha eesti moe paremikku nii suuremahulise ja tervikliku näituse kujul. Muuseumi esimese korruse saalides eksponeeritakse ligi 100 spetsiaalselt selle näituse tarbeks valminud komplekti erinevate põlvkondade ja disainiesteetikate esindajatelt, keda kõiki ühendab Eesti kui tugev mõjutaja ja inspiratsiooniallikas. Lisaks teostele nõuab tähelepanu näituse kujundus, mis on lahendatud erakordselt lavastuslikult ja fantaasiarohkelt, rõhutades põhjamaa kargust ning müstikat.
Enne kujundusprotsessi on vajalik läbi elada nii tohutu fantaasiapuhang kui ka mõtete organiseerimine. Selleks, et oma ideid edasi anda, koostatakse tavaliselt inspiratsioonipiltide kogum, mida kutsutakse moodboard'iks ning mis edastab lühidalt ja kompaktselt tulevase kujunduse idee ja meeleolu.
Ringkäigu lõpus kehastumegi ise kujundajateks ja loome näitusest inspireeritud fantaasiarohke meeleolupildi, kus igaüks saab esitada oma tõlgenduse kaamosest.

Info programmi kohta ja registreerimine: haridus@etdm.ee
 

 

KAAMOS: moejooniste töötuba

Suuremahulise Eesti moenäituse „Kaamos“ raames on võimalik proovida oma kätt moejoonistuses tipptegijatest moedisainerite Kai Saare ja Britt Samosoni juhendamisel.

Eelnev kogemus ei ole vajalik – oodatud on kõik huvilised!

 

24. oktoober kell 12.00 – 13.30 (juhendaja: Kai Saar)

9. november kell 12.00 – 13.30 (juhendaja: Britt Samoson)

23. november kell 12.00 – 13.30 (juhendaja: Britt Samoson)


Sihtgrupp: noored alates 12 a, täiskasvanud

Osalustasu: 5 eurot

Osalemine toimub eelregistreerimisega aadressil haridus@etdm.ee


 

Täpsem info:
Ketli Tiitsar
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuusem
ketli@etdm.ee
+372 552 8904
 


« Tagasi