Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiiv

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 18.02.2013

 

"MARIMEKKO. DISAIN. SOOME"
28.02-28.04.2013

 

28. veebruaril avatakse Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis publikule tuntud Soome rõiva- ja tekstiilibrändi Marimekko näitus „Marimekko. Disain. Soome“. Näitus annab ülevaate ettevõtte arengust ja eduloost ning tutvustab lähemalt Marimekko toodangut, jäädes avatuks aprilli lõpuni.

 

Näitus Soome tuntuimast tekstiilitootjast koosneb suurest valikust Marimekko trükikangastest, riide- ning tarbeesemetest. Ekspositsioon jaguneb temaatiliselt erinevatesse osadesse, hõlmates Marimekko 60-aastase ajaloo erinevad etapid alates selle loomisest, rahvusvahelise menu saavutamisest kuni tänapäevase uue ajastu loomiseni välja.

 

Marimekko on üks soome sõjajärgse disani edulugusid ja alustalasid, mille asutas 1951. aastal Armi Ratia, kaasates sellesse peagi ka oma abikaasa Viljo Ratia. Sellest kujunes edumeelne rahvusvahelise haardega tekstiiliettevõte, mis kogus tuntust eelkõige efektse ja julge kangakujundusega, mustritest sai Marimekko trump. Läbi oma tegevuse muutis Marimekko tugevalt nii moodi kui ka kodukeskkonda puudutavat moekeelt. Marimekko meeldejäävate mustritega kangaste kavandamisse on aja jooksul olnud kaasatud suur hulk disainereid, alustades legendaarseid kujundusi loonud Vuokko Nurmesniemist ja Maija Isolast ning neid kasutatakse nii sisekujunduses kui rõivadisainis. Liialdamata võib öelda, et Marimekko on leidnud tee igasse Soome kodusse, olles kahtlemata üks tuntumaid Põhjamaade tekstiili- ja disainiettevõtteid, mis on aastakümneid hoidnud Soomet disainimaailma tähtede hulgas. Marimekko disainerite suurepärane meeskond on suutnud tuua oma unikaalse nägemuse ning käekirja moe- ja disainimaailma.

 

Näituse on koostanud Helsingi Disainimuuseum. Näitust eksponeeritakse Eestis koostöös Soome Instituudiga ja sellega kaasnevad loengud, ringkäigud kunstnikega, siiditrüki töötoad ning haridusprogramm.

  

Näituse kuraator ja kujundaja: Harri Kivilinna, Disainimuuseum, Helsingi, Soome

 

Avamisel osalevad:

Merike Alber, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi direktor

Riitta Heinämaa, Soome Instituudi direktor

Jukka Savolainen, Soome Disainimuuseumi direktor

Noora Niinikoski, Marimekko peadisainer

T.E. Hr. Heikki Aleksi Härkönen, Soome suursaadik Eestis

Harri Kivilinna, näituse kuraator

 

Näitus toimub koostöös Soome Instituudiga Eestis;

 programmijuht Ingrid Orman, kommunikatsioonijuht Margot Holts

Näituse toimumist toetavad: Soome Instituut, Soome Haridus- ja Kultuuriministeerium, Soome Suursaatkond.

Lisainfo näituse kohta: Margot Holts, margot.holts@finst.ee, Ingrid Orman, ingrid.orman@finst.ee


 

"MARIMEKKO. DISAIN. SOOME"

LISAÜRITUSTE PROGRAMM

koostöös Soome Instituudiga Eestis:

 

27.02 kell 14.00 Eesti Kunstiakadeemias (Estonia pst 7, ruum 245)

Marimekko disainer Noora Niinikoski avalik loeng

 

Siiditrüki töötoad kõigile huvilistele (alates 12 a):

16.03 kell 12.00
(välja müüdud)
06.04 kell 12.00 (välja müüdud)

20.04 kell 12.00 (välja müüdud)
Tekstiilikunstnik Kristel Laurits viib Marimekko näitusel läbi ringkäigu ja tutvustab näituse põhjal erinevaid tekstiilile trükkimise tehnikaid. Kunstniku juhendamisel saab töötoas katsetada siiditrüki tehnikaga. Osalejatel on võimalus kujundada oma muster või kasutada erakordselt ainult nende töötubade raames Marimekko tehase mustritega siiditrüki raame. Palume ise kaasa võtta puuvillast kangast või T-särke.
Hind: 10 eurot (sisaldab tööks vajalikke materjale, võimalus on osta lisaks puuvillakangast koti toorikuid (valged),1 tk hind 2 eurot).

  

Marimekko haridusprogramm koolidele

"Marimekko maa"

Toimumise aeg: 06.03-26.04.2013

Sihtrühm: algklassid, põhikool, gümnaasium

Jalutame mööda värvidest ja mustritest kirevat näitusesaali ja tutvume Soome ikoonilise rõiva- ja tekstiilifirma Marimekkoga. Saame teada, kuidas kõik alguse sai ja kuhu firma on tänaseks jõudnud. Tutvume tähtsamate Marimekko disainerite ja nende loominguga – uurime tehnikaid, põnevaid kangaid ning erinevaid mustreid.

Pärast ekskursiooni laseme ennast vabaks, kuulame positiivset lillelaste muusikat ja Marimekko kirevast maailmast inspireerituna saab igaüks katsetada kartulitrüki tehnikat!

Lisainfo ja registreerimine: haridus@etdm.ee

  


20. ja 21.03 kell 13-16 Marimekko ühepäevane linnalaager lastele vanuses 9-14 a

Juhendajad: Kristel Laurits, Sanda Sirp

Teeme ringkäigu Marimekko näitusel, millest inspireerituna saab igaüks katsetada siiditrüki tehnikat kanga peal. Valmib enda kujundatud ja trükitud kangast kott, T-särk vms.

Lisainfo ja registreerimine: haridus@etdm.ee

 

Ringkäigud näitusel Eesti kunstnike ja kirjanikuga:


07.03 kell 17.00 Peeter Kuutma (tekstiilikunstnik)


24.03 kell 12.00 Lylian Meister (tekstiilikunstnik)


03.04 kell 17.00 Maimu Berg (kirjanik)


21.04 kell 12.00 Helene Vetik (disainer) 


24.04 kell 17.00 Signe Kivi (tekstiilikunstnik)

Lisainfo ja registreerimine:

ketli@etdm.ee

 

TEE ISE – kasutades MARIMEKKO kangaid!
Lihavõtete ajal, laupäeval, 30. märtsil kell 12-14 on harukordne võimalus kõikidel huvilistel koos lastega tulla ja õmmelda endale Soome tuntud rõiva- ja tekstiilibrändi Marimekko kangajääkidest põnevaid asju! Mõtle ise midagi välja või kasuta meie poolt pakutud ideid ja lõikeid – kõik on lubatud!

Töötuba juhendab EKA tekstiilitudeng Pamela Peepson, kes viib inspiratsiooni saamiseks läbi lühikese ringkäigu näitusel „Marimekko. Disain. Soome“.

Osalustingimused:
Lastele eraldi õmblemist ei õpetata, vaid ootame laste ja vanemate omavahelist koostööd. Iseseisvalt on töötuba jõukohane neile, kes on varem nõela ja niidiga käsitsi õmmelnud.
Osalemine toimub eelregistreerimisega: haridus@etdm.ee  
Osalemine muuseumipiletiga (välja müüdud)

 

TEE ISE – kasutades MARIMEKKO kangaid!
'Seoses huviliste suure arvuga toimub Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis laupäeval, 13. aprillil kell 12-14 taas TEE ISE töötuba. Pakume harukordset võimalust koos lastega tulla ja õmmelda endale Soome tuntud rõiva- ja tekstiilibrändi Marimekko kangajääkidest põnevaid asju! Mõtle ise midagi välja või kasuta meie poolt pakutud ideid ja lõikeid – kõik on lubatud!

Töötuba juhendab EKA tekstiilitudeng Pamela Peepson, kes viib inspiratsiooni saamiseks läbi lühikese ringkäigu näitusel "Marimekko. Disain. Soome".

Osalustingimused:
Lastele eraldi õmblemist ei õpetata, vaid ootame laste ja vanemate omavahelist koostööd. Iseseisvalt on töötuba jõukohane neile, kes on varem nõela ja niidiga käsitsi õmmelnud.
Palume eelnevalt kindlasti registreeruda aadressil haridus@etdm.ee
Osalemine muuseumipiletiga, osalejate arv on limiteeritud.« Tagasi