Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiiv

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 14.02.2013

 

Hallide aegade kirgas sära: Tarbeklaas 1940-1960

22.02–07.04.2013

 

On ääretult hea meel tutvustada sellel näitusel tehase Tarbeklaas toodangut aastatest 1940-1960. Need on aastad, mil kunagisest Johannes Lorupi suurtootmisest sündis peale natsionaliseerimist aastal 1941 tehas Tarbeklaas.

Me teame väga vähe nende aastate Tarbeklaasi toodangust ja selle kujundajatest. Puudusid kataloogid, esimene kunstnik Helga Kõrge asus tehasesse tööle aastal 1953. Nii polegi näituseeksponaatidele lisatud kujundajate nimesid, enamasti pole neid lihtsalt teada. Tõeline klaasihuviline aga loodetavasti tunneb rõõmuga ära Maks Roosma kavandatud tuhatoosid või siis Helga Kõrge kausid.

Pea ainsaks abivahendiks Tarbeklaasi toodangu määramisel on olnud säilinud fotod ning Maie-Ann Rauni asjalikud kommentaarid. Nii mõnigi Lorupi aegne klaasivorm on püsinud tootmises veel pikki aastaid pärast sellenimelise vabriku kadumist. Teada on ka tõsiasi, et 1940 – 50ndatel tehti Tarbeklaasis mitmeid üleliiduliste vormide ja lihvidega esemeid. Näitusel on ka mõned eksponaadid, mida Tarbeklaasiks aitasid liigitada vaid säilinud põhjakleebised.

Erilisele kohale tahaks tõsta näituse vaatajate silmis kahelisklaasi: kirkad toonid ja keerukad lõiked annavad siin tunnistust tegijate meisterlikkusest.
Rääkides toonastest meistritest, klaasipuhujatest, tahaks selle näitusega teha kummarduse vendadele Alfred ja Harri Merele, kelle hingeõhku ja loojakätt võib tunda ilmselt paljude siin nähtavate kaunisasjade juures.

Näituse esemed pärinevad Teet Reieri erakogust, Irene Teesalu erakogust,
portaalist eantiik.com.

Näituse koostaja: Teet Reier

 

Kontakt:
Irene Teesalu
irene@eantiik.com
5092816
 « Tagasi