Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiiv

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 14.12.2012

 

Novembrikuus möödus kakskümmend aastat Vello Soa surmast. Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum esitleb sel puhul Jüri Kermiku ruumi-installatsiooni ‘Pühendus Sõbrale’.


Vello Soa oli eesti klaasikunstnik, kes õppis Tartu Kunstikoolis (1970-74), Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis (1977-79). 1979. a. õppis Praha Kõrgemas Tarbekunstikoolis Stanislav Libensky juures monumentaalklaasi.
1980. aastatel oli Vello Soa eesti klaasikunstis uue suuna rajajaks, asudes looma arhitektoonilisi klaasobjekte. Ta töötas peamiselt külmtöötlustehnikas ja materjalina kasutas tahvelklaasi, millest lõikamise, liimise, lihvimise ja poleerimise teel kujundas põnevaid töid, mida iseloomustas väliselt minimalistlik vorm (“Kolmnurkne”, 1986; “Kuusepuu”, 1987), kuid mille sisemine ruumikäsitlus pakkus ka huvitavaid esteetilisi elamusi (“Elu tornis”, 1989). Vello Soa on loonud koostöös klaasikunstnike Eve Koha ja Ivo Lillega monumentaalseid klaasobjekte, mis olid esitatud avangardsel eesti klaasikunsti näitusel “Belvedere” Eesti Tarbekunstimuuseumis (1989) ja Soome Klaasimuuseumis (1990).
Tema töid on Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi ja Soome klaasimuuseumi kogudes. Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi kogusse kuulub 9 Vello Soa tööd, mis osaliselt on alati eksponeeritud ka püsiekspositsioonis.

 
Jüri Kermik: PÜHENDUS SÕBRALE - Vello Soa, 11.6.1955 – 8.11.1992

 

        

 

Selle foto Vellost võtsin 1979. aasta suvel Viljandimaal Kõpus. Olime veetmas muretut nädalat Vello vanematekodus, nautides tema ema ja isa hoolt ja külalislahkust. Lõuna-Eesti kõrges sinises taevas näis olevat lõputult ruumi meie tulevikuplaanide ja loominguliste ambitsioonide mahutamiseks. Vello oli valmistumas sügisel algavateks õpinguteks Praha Kunstiakadeemias Professor Stanislav Libensky Klaasikunsti Stuudios, mina jätkamaks Tallinnas, tolleagese ERKI sisekujunduse kateedris.

Kõpus veedetud nädala sisse mahtus ka meie esimene ühine projekt – küla kultuurimaja varemetes teostatud ruumiinstallatsioon, milles vastandasime lagunenud keskonda geomeetriliste vormide puhtuse ja valguse-aja kulgemisega. Juuresolev foto on üks installatsiooni dokumenteerivast seeriast, mida ei ole varem avaldatud.

Kolmteist aastat hiljem oli minu kord kodumaalt lahkuda. 1992. aasta septembris sõitsin Londonisse, et jätkata oma disainiõpinguid Londonis Kuninglikus Kunstikolledzhis. Vello suri kaks kuud hiljem.

 

Eelmise aasta detsembris, enne jõulupühi Praha Kunstiakadeemias külalisena ringi vaadates peatusin hetkeks klaasikunsti stuudios, kus – nagu mulle öeldi – olevat kõik nii nagu omal ajal, kui Vello seal õppis. Vaikses ja justkui ajas seisma jäänud stuudios seistes ja Vellole mõeldes hoomasin, et järgmise, 2012. aasta novembris, möödub kakskümmend aastat tema surmast.

Jõulueelne käik Prahasse sai alguseks Vello mälestusele pühendatud projektile, mis täna Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi toetusel avalikuks saab. Tänan siinkohal Merike Alberit ja Kai Lobjakat, kes muuseumi sõprade ringi ja virtuaalse ruumi selleks puhuks avasid.

 
‘Pühenduses Sõbrale’ lisanduvad kolmemõõtmelisele objektiruumile materjali-, keele-, aja- ja heliruum. Heliruumi autoriks on muusikust tarkvara arendaja Thor Magnusson.

 
Projekti saab siseneda siin: http://youtu.be/bnZKhGn2AKk

 
Vello mälestuseks

ja

parimate soovidega,

 
Jüri Kermik

 
Detsember 2012


Lähem info:

Jüri Kermik

J.Kermik@brighton.ac.uk« Tagasi